Ani spolu ani bez seba: Trúfnete si na mingles vzťah?

mingles vzťah

Manželstvo, priateľstvo s výhodami, občasné „jednorázovky“. Ľudia žijú storočia v rôznych partnerstvách. V poslednej dobe sa ale svetom rozmáha trend nový. Mingles vzťah. Ide o vzťah, ktorý zahŕňa kus slobody, rešpekt i samotu. 

Obrúčka s dávkou slobody

Aj vy sa pýtate, čo mingles vzťah znamená? Ide o novodobé označenie vzťahu “married but single”. Je to teda manželský alebo partnerský vzťah, kedy dvaja ľudia žijú spolu, no každý z partnerov má vlastnú domácnosť, financie, život. Títo dvaja sa stretávajú iba vtedy, keď sa na tom dohodnú. Nemýľte si ho však s voľným vzťahom, dvaja v zväzku mingels sú si verní a rešpektujú sa.

Mingels vzťah je v kurze! Skrýva samé pozitíva

Ak sa nad tým zamyslíme, asi každý má vo svojom okolí vzťah, ktorý by sa dal opísať práve ako mingels. Dvaja spolu fungujú už nejaký ten rok, no stále majú vlastnú domácnosť, kus slobody a funguje im to. Tradičné “teplo domáceho krbu” im jednoducho nechýba.

mingles vzťah

Podobné dvojice zaujali aj sociológov, ktorí sa zamerali na výhody fungovania takéhoto vzťahu.

V mingles vzťahu majú partneri:

  • vlastný životný priestor
  • neobmedzujú sa
  • nezdieľajú domácnosť a teda je jedno, koľko miniete na šaty či večerné stretnutia s kamarátmi
  • dávka nezávislosti dovoľuje partnerom naplno sa venovať aj svojim koníčkom
  • viac si užívajú spoločný čas

Mingels vzťahy podľa odborníkov prospievajú aj zdraviu! Partneri, ktorí fungujú v tomto voľnom zväzku majú menej psychosomatických ochorení, ktoré vznikajú pri potlačení hnevu, či pri rôznych frustráciách, ktoré sa v rodine môžu objaviť.

Mingels vzťah a jeho nevýhody

Áno, ako všetko, aj mingels vzťahy majú svoju temnú stránku. Možno, ak patríte k rodičom, rozmýšľate, či ľudia v tomto zväzku o deťoch uvažujú. Odpoveď je áno. A dokonca ich majú! No a práve tu môže podľa odborníkov nastať problém. Keďže mingles rodičia nezdieľajú domácnosť, môže byť výchova detí komplikovaná. Táto situácia je plná chaosu aj pre najmenšie ratolesti, ktoré nemusia úplne chápať voľné fungovanie rodičov.

sociálna fóbia

Zároveň je takýto typ vzťahu náročný aj na dôveru a toleranciu. Vidieť manžela či manželku na rôznych fotkách po víkendových akciách v spoločnosti stále nových ľudí, môže rozpútať vášne.

Odborníci, ktorí sa na mingles vzťahy pozerali dlhšie potvrdili, že takéto fungovanie nemá pevné základy, ktoré vzťah na prežitie potrebuje. Treba však dodať – sto ľudí, sto chutí!

Pozor! Podľa tých, ktorí mingels vzťahy skúmali, je táto forma nebezpečná pre ženy. Práve nežnejšie pohlavie nakoniec zatúži po spoločnom bývaní, domácnosti a rodine. No a tu môže nastať bod zlomu. Naopak, mužom tento vzťah dokonale vyhovuje. Pravidelný sex a voľnosť. To je kombinácia, ktorú podľa prieskumov vyhľadáva až 40% z nich.

Pre koho je mingels vzťah?

Premýšľate, komu by takéto fungovanie vyhovovalo? Podľa odborníkov je to skvelá forma vzťahu pre osamelých seniorov. Ide o ochranu pred sklamaním, či spôsob, ako nebyť sám. Ako stráviť pár pekných chvíľ, no tiež si ustrážiť svoje financie a vlastné fungovanie, ktoré by nemuselo vyhovovať niekomu novému.

mingles vzťah

Mingels je vhodný aj pre sklamané osoby, ktoré žili v deštruktívnych vzťahoch, kde panoval alkohol, drogy či iné nepríjemnosti.