Cigareta a fajčenie – zlozvyk, ktorý zabíja!

cigareta

Mnohí s tým začínajú v útlom veku. Cigareta z frajeriny, študent sa chcú predviesť, zapadnúť do partie či len tak zo zvedavosti. Vo svete momentálne fajčí 1,1 miliardy ľudí a prípadov pribúda. Ročne zomrie na následky tohto zlozvyku asi 3,5 milióna ľudí a čísla stúpajú! 

Ak patríte k ľuďom, ktorí prepadli tomuto zlozvyku a chcete s ním skoncovať, nie je lepší deň ako 20.november. Ten je totiž oficiálnym medzinárodným dňom bez fajčenia. 

Ako fajčenie ničí život?

Fajčenie je často označovaný aj ako tabakizmus a je prirovnávaný aj k svetovej pandémii. Cigareta je dokonca podľa výskumov návykovejšia ako heroín, kokaín či alkohol. 

Pýtate sa ako vzniká závislosť na cigaretách? Nikotín, ktorý sa z cigariet dostane do tela v ňom aktivuje receptory, tie uvoľnia dopamín a človek sa cíti lepšie. Táto radostná reakcia tela je veľmi návyková a človek jej rýchlo prepadne. Platí, že čím viac a dlhšie človek fajčí, tým stúpa množstvo receptorov, ktoré sú na nikotín citlivé. 

Škodí našej kráse!

Cigareta spôsobuje mnohé zdravotné problémy, ničí pľúca, spôsobuje rakovinu, znižuje plodnosť… Vedeli ste však, že fajčenie sa odzrkadľuje aj na našom vzhľade? Pokožka fajčiara sa časom drasticky mení. Chytá sivastý nádych, objavujú sa fľaky, zhoršuje sa kvalita pokožky a vytvára sa nepekné akné. Dokonca, dlhodobé fajčenie u žien sa prejavuje aj nadmerným ochlpením na tvári.   

Žena fajčí
zdroj: usplash.com cigareta

U žien tiež fajčenie narúša menštruačný cyklus a možnosť mať bábätko. Fajčenie vo všeobecnosti znižuje plodnosť a preto môžu mať tuhí fajčiari problém s reprodukciou.  

Po čo som to išiel?

Sústredenosť, pamäť či rýchle spracovanie prichádzajúcich podnetov. Tie patria pod skupinu kognitívnych funkcií, ktoré sú cigaretami ovplyvnené. Samozrejme, v tom negatívnom zmysle. Toto zistenie bolo podložené výskumom, kde porovnávali fajčiarov a nefajčiarov. Fajčiari mali viac porúch pozornosti, horšie sa ukázala ich priestorová pamäť či mali skreslené vnímanie rizika. 

Fajčenie sú peniaze

Uvedomili ste si niekedy, že fajčenie spôsobuje aj ekonomické či sociálne problémy? Podľa spolu rátať. Fajčiari na pracovisku predstavujú hospodársku záťaž, je u nich väčšia pravdepodobnosť, že budú absentovať na pracovisku práve z dôvodu chorôb, ktoré cigareta spôsobuje. Fajčiarske prestávky zase znižujú nie len kvalitu výkonu fajčiarov, ale ukrajujú aj z reálneho pracovného času. 

Žena fajčí
zdroj: pexels.com

Dá sa s fajčením prestať?

Boj so závislosťou je vždy veľkou a často náročnou výzvou. Prvým krokom ako prestať fajčiť je rozhodnutie. Odučenie sa od tohto zlozvyku však netrvá zo dňa na deň. Dokonca sa zhodujú aj odborníci, že ak fajčiar skončí s cigaretami zo dňa na deň, telo dostane šok. Treba preto postupovať odhodlane a postupne. Samozrejme, existujú aj výnimky, ktoré zvládnu tento prvotný šok a hravo skončia zo dňa na deň. 

Tu je pár rád ako skoncovať s fajčením:

  1. Skúste si určiť dátum, odkedy prestanete fajčiť.
  2. Ak ste sa o to už v minulosti neúspešne pokúšali, zhodnoťte si, kde nastala chyba. Vyvarujte sa možno istým situáciám či podnetom, vďaka ktorým ste nevydržali a zapálili ste si. 
  3. Pomôže aj vizualizácia. Napíšte si svoj plán a dodržujte jednotlivé kroky. 
  4. O pomoc môžete poprosiť svojich blízkych a rodinu. Určite vám radi pomôžu. 

Fajčiarom, ktorí prestali sa veľmi osvedčila aj odborná pomoc pri pokusoch o zbavenie sa fajčiarskeho zlozvyku. Ak by ste ale chceli skoncovať svojpomocne, veľmi účinné sú nikotínové náplasti či žuvačky

Pri odvykaní môžete vyskúšať aj alternatívne spôsoby ako akupunktúra či hypnóza. Zatláčanie správnych bodov pri akupunktúre znižuje chuť na nikotín, hypnóza zase „oklame“ mozog, že nemá na cigaretu chuť. Tu si však dajte snahu a vyhľadajte skúsených odborníkov s praxou. 

Ako sa telo uzdravuje, ak prestanete fajčiť

  • Podľa odborníkov už po 20 minútach po poslednej cigarete sa upravuje tlak v krvi i pulz na normálnu úroveň
  • Po 8 hodinách klesá hladina CO v krvi a navracia sa aj normálna hladina kyslíka
  • Ak fajčeniu poviete stop, tak 24 hodín od poslednej cigarety sa znižuje percento infarktu
  • 48 hodín od toho ako prestanete fajčiť sa obnovujú nervové zakončenia a začínajú rásť nové
  • Po 2 týždňoch sa zlepšuje krvný obeh aj výkonnosť pľúc
  • Po pol roku ustupujú sprievodné javy ako kašeľ, dýchavičnosť, čistia sa pľúca