Ženy vo vzťahu – môže za všetko len partner?

hádajúci sa partneri

My ženy, sme v očiach našich partnerov komplikovanými osobnosťami a zvyčajne nerozumejú tomu, čo od nich vlastne chceme. Často im vyčítame úplné banality a tvrdíme, že vina je na ich strane. No je to skutočne tak? Naozaj môže za všetky rozchody iba náš partner?

Nie je na škodu nastaviť si zrkadlo a pozrieť sa aj na seba trochu kriticky. Určite ani vy nerobíte vo vzťahu všetko správne a možno práve vaše chyby sú dôvodom, prečo sa niektoré vzťahy skončili rozchodom. V našom článku sa dočítate, aké chyby najčastejšie robia ženy vo vzťahoch a ako ich odstrániť. 

Partnerská hádka
zdroj: pexels.com

Žiarlite viac, ako je zdravé

Žiarlivosť  sa prejavuje ako nedôvera alebo strach zo straty partnera. Mnohé ženy prejavujú žiarlivosť najmä kvôli obavám z nevery, čo môže spôsobovať aj zlá skúsenosť z predošlého vzťahu. Táto chyba, dokáže veľmi rýchlo zničiť nový vzťah a netýka sa len žien, ale aj mužov. 

Dr. John Gottman, americký psychologický výskumník v oblasti vzťahov sa vyjadril, že spúšťačom prílišného žiarlenia, môže byť práve nedostatok sebavedomia alebo rozdielne očakávania. Tvrdí, že nie je zdravé, aby partneri trávili 100% času spolu a každý by mal dopriať tomu druhému priestor. 

Je v poriadku, ak váš partner nemá momentálne náladu a nemusíte hneď vymýšľať neexistujúce scenáre. Väčšina mužov nerada hovorí o svojich problémoch. Potrebujú byť len chvíľu sami a premýšľať. To, ale neznamená, že váš už neľúbia alebo si našli niekoho iného. Namiesto obviňovania, mu doprajte priestor a určite to ocení.

Partner pod kontrolou

Tento bod nadväzuje na ten predošlý, pretože žiarlivé ženy, majú zvyčajne veľkú potrebu kontrolovať svojho partnera. Nie je nič horšie, ak vašou jedinou náplňou dňa je striehnuť čo robí, ten druhý. Aj vy by ste mali mať svojich priateľov a svoje aktivity, ktorým sa budete venovať v čase, keď nie ste spolu. Ak ste mu neustále za pätami, robíte veľkú chybu, ktorá môže mať veľmi zlý dopad na váš vzťah.

Dr. John Gottman, definoval hlavné príznaky nezdravého žiarlenia takto:

  • Predstavujete si scenáre, ktoré nie sú skutočné. Takéto vymýšľanie príbehov, zbytočne vo vás vyvoláva pochybnosti a môže nalomiť vašu dôveru.
  • Kontrolujete telefonáty a správy partnera bez jeho súhlasu. Toto od vás naozaj nie je fér voči vášmu partnerovi. Ak vás niečo zaujíma, jednoducho sa ho na to opýtajte a nerobte veci za jeho chrbtom.
  • Často obviňujete partnera z klamstva, bez dôkazov. Uvedomte si aký je to zlý pocit, ak vás niekto obviňuje z niečoho, čo vôbec nie je pravda. Snažte sa všetky svoje pochybnosti odkomunikovať s partnerom. 
  • Urážate partnera, pretože mu nedôverujete. Vo vzťahu by sa nemali vyskytovať urážky, bez ohľadu na to, ako veľmi sa na toho druhého hneváte. Čo nechcete, počuť od svojho partnera, nehovorte ani vy jemu.
  • Snažíte sa ho udržať doma, aby ste mali nad nim kontrolu. Upínate sa na svojho partnera a očakávate, že sa od vás nepohne ani na krok. Nie je jeho povinnosťou byť s vami neustále. Aj on má právo venovať sa svojim záujmom a stretávať sa s ľuďmi. 
Hádka partnerov
zdroj: pexels.com

Ak pociťujete, že pre svojho partnera nie ste dosť dobrá, znamená to, že nemáte dostatočné sebavedomie. Skúste sa zamyslieť nad tým, čo by vám pomohlo ho zvýšiť a venujte viac času práci na sebe ako kontrole vášho partnera. Cítite, že chcete zmeniť účes? Tak to urobte. Pribrali ste nejaké kilá navyše a cítite sa kvôli tomu zle? Zmeňte svoje stravovanie a začnite viac športovať. Skrátka robte všetko preto, aby ste sa cítili lepšie a neterorizujte zbytočne svoju polovičku. 

Porovnávate ho s predošlými partnermi

Túto chybu naozaj nikdy nerobte a ak ste ju niekedy urobili, tak ju už neopakujte. Každý partner je iný a ani jeden nebude dokonalý. Mali by ste sa naučiť urobiť bodku za predchádzajucimi vzťahmi a zamerať sa na svojho súčasného partnera. Nie je fér, ak mu začnete vyhadzovať na oči, že váš bývalý robil niečo lepšie a podobne. Vám by sa tiež nepáčilo, ak by vás začal porovnávať so svojimi predošlými partnerkami. Takéto porovnávanie má obrovský dopad na sebavedomie človeka a dáva mu pocit menejcennosti. Vyhnite sa tejto chybe a namiesto porovnávania skúste oceniť to, čo sa vám na ňom páči a čo všetko pre vás robí. Určite ho tým veľmi potešíte.

Hádka
zdroj: pexels.com

Zanedbávate vzťah

Zanedbávanie vzťahu je veľkou chybou zvyčajne v manželstvách. Keď ste spolu ešte len chodili, zameriavali ste sa jeden na druhého. No v manželstve s príchodom povinností, ste možno začali investovať viac energie do iných vecí a vášho partnera ste dali bokom. Treba si uvedomiť, že vzťahy sú veľmi krehké a svojou nečinnosťou môžete zničiť všetko krásne, čo ste roky budovali. Napriek množstve povinností, ktoré máte, by ste si vždy mali vyhradiť čas, kedy sa budete venovať jeden druhému.

„Niektoré ženy sa natoľko zameriavajú na svoje deti, prácu a domácnosť, že často zabúdajú venovať dostatok pozornosti svojmu partnerovi. Žiadny vzťah nie je ideálny a občas prídu aj horšie obdobia. No práve drobné gestá ako sú úsmev, objatia, súhlas s niektorými názormi či pochvala, pripomínajú partnerovi, že ho stále ľúbite. Je mýtus, ak sa domnievate, že dobrý vzťah vydrží. Ak na ňom nepracujete, ochladne,“ hovorí Susan Heitler, PhD., ktorá je klinickou psychologičkou v Denveri. 

Snažíte sa zmeniť svojho partnera

Uvedomte si, že vzťahy nie sú o tom, aby ste menili jeden druhého. Predtým ako ste do toho vzťahu šli, niečo vás na vašom partnerovi zaujalo. Vtedy ste síce ešte nevedeli o jeho chybách, ale postupom času sa ukázali aj tie. Mnohé ženy túžia po dokonalom partnerovi, avšak sme len ľudia a každý z nás má dobré ale aj zlé vlastnosti. Nevyhadzujte mu neustále na oči jeho správanie a zlozvyky. Tým nič nedocielite. Opatrne mu naznačte, že sa vám niečo nepáči a ak vás úprimne ľúbi, vo vlastnom záujme sa to pokúsi zmeniť. Majte na pamäti, že môže síce zmeniť určité zlozvyky, no svoju povahu zmeniť nedokáže. 

Aký dôsledok môžu mať vaše chyby a ako ich odstrániť?

V prvom rade si musíte priznať, že tieto chyby vo vzťahu naozaj robíte. Ženy si často neuvedomujú ako sa správajú k svojmu partnerovi a neskôr ani nevedia, prečo ich vzťah alebo manželstvo stroskotali. Vo vzťahu by ste mali pravidelne komunikovať so svojim partnerom a riešiť vzniknuté konflikty. Ak vám partner niečo vyčíta, nesnažte sa to hneď vyhrotiť do hádok, ale skúste ho chvíľu počúvať. Jeho cieľom nie je vám ublížiť, práve naopak, chce aby váš vzťah fungoval. Muži síce nevedia prejavovať svoje pocity tak ako ženy, ale ak sa im niečo nepáči, myslia to úprimne. 

Snažte sa tieto chyby čím skôr odstrániť, pretože ich následky môžu byť devastačné pre váš vzťah. Muži takéto správanie nedokážu dlho tolerovať a môže sa stať presne to, čoho ste sa najviac obávali. Svojim správaním ho v postate donútite, aby to s vami ukončil. Dokonca mnohí muži sa vyjadrili, že partnerky, ktoré sa takto správali sa im po čase sprotivili. A to by ste určite nechceli. 

Dr. John Gottman odporúča, aby ste sa viac zamerali aj na svoje aktivity, nie len na tie, ktoré robí váš partner. Mali by ste akceptovať jeho rodinu, priateľov, známych a kolegov/kolegyne. Prestaňte mu neustále niečo vyčítať, ale radšej sa naučte viesť otvorenú debatu o tom, čo na vašom vzťahu môžete zlepšiť. Aj váš partner občas potrebuje uznanie, preto mu nezabúdajte dávať dostatočne najavo, čo pre vás znamená. Zbavte sa svojich chýb skôr, ako bude neskoro a snažte sa vniesť do vášho vzťahu viac harmónie a porozumenia.