Priateľstvo medzi ženatým mužom a vydatou ženou

priateľstvo medzi mužom a ženou

Existuje skutočné priateľstvo medzi mužom a ženou? Čo ale v prípade ženatého muža a vydatej ženy? Hovorí sa, že svadbou život nemá končiť, tým pádom by nemali končiť ani priateľstvá. Čo na to ale hovoria výskumy a odborníci? Mnoho vydatých žien ako aj ženatých mužov tvrdí, že mať kamarátov opačného pohlavia aj počas manželstva je prospešné vďaka rôznym perspektívam, ktoré im do vzťahu môžu prinášať. Je to však skutočne takto jednoduché?

Každé jedno priateľstvo, pokiaľ má byť zmysluplné, v sebe musí obsahovať emocionálnu intimitu. Jednoducho sa jeden druhému skutočne otvárate a dôverujete si. Dôvera so sebou však prináša jedno úskalie a tým je ženská intimita. Žena sa zvykne zdôverovať so svojimi intímnosťami, pocitmi a emóciami. No zdôveruje sa mužovi, ktorý nie je jej manžel. Vďaka tomu sa medzi ňou a jej manželom začne vytvárať pomyselný klin, ktorý ich skôr či neskôr začne rozdeľovať. Manžel nie je súčasťou osobných, intímnych konverzácií, dokonca možno povedať, že je vylúčený zo súkromia jeho ženy. Keď sa toto začne diať, je to veľká červená vlajka.

Buďte k sebe úprimní a majte na pamäti, že s emocionálnou intimitou prichádza v zdravých vzťahoch aj fyzická. Predsa len, je to prirodzený proces zbližovania sa medzi nami ľuďmi. Keď doprajete heterosexuálnym nezadaným kamarátom dostatok emocionálnej intimity, takmer vždy nasleduje aj tá fyzická. Naopak, pri priateľstvách rovnakého pohlavia, pokiaľ sú obaja heterosexuálni, sú hranice, ktoré bránia k tomu, aby došlo k sexuálnej intimite. 

čerství novomanželia

Manželstvo, deti, stereotyp…

Pokiaľ už dvaja majú v manželstve aj deti, mali by brať ohľad aj na ne. Ako by sa asi cítili, keby idú po ulici a uvidia svojho otca na večeri s kamarátkou, zatiaľ čo jeho mama sedí doma? Určite by to bolo veľmi zvláštne, pre deti obzvlášť. Dnes už nie je výnimkou, že sa manželia od seba kvôli inej, externej osobe, odcudzia a zamilujú sa práve do nej. To vie svetom detí poriadne otriasť, nehovoriac o tom, že im to nastavuje zrkadlo a príklad ich budúcich vzťahov. 

Dnes je veľmi jednoduché nájsť niekoho iného, keď veci prestanú fungovať alebo vzťah príde do ďalšej fázy, kedy sa veci zvyknú stať stereotypné a nudné. Nehovoriac o tom, keď prídu na rad starosti a problémy, ktoré vedia vzťah preveriť. Vzťahy potrebujú starostlivosť a zdravé hranice. Pretože aj kvet, keď sa o neho nebudete starať, časom zvädne až napokon umrie. A pokiaľ aj necháte kvet umrieť a potom si miesto neho kúpite ďalší, tak pokiaľ sa nebudete starať ani o ten, aj on napokon umrie rovnako, ako predošlý. Úplne totožné je to aj so vzťahmi. 

priateľstvo medzi mužmi a ženami

Pozor na emócie!

V dnešnej dobe, kedy trávime v práci veľa nášho času, je takmer nemožné nestretnúť sa s opačným pohlavím (služobné cesty, teambuildingy a iné akcie, ľahko prístupný online svet a pod.). Je jasné, že ani jeden z vás sa pravdepodobne nevyhne kontaktu s osobou opačného pohlavia. Avšak, ide o to, aby každý z vás ostatným jasne stanovil hranice, ktoré sa nebudú prekračovať a na ktoré vy budete dohliadať. Je dôležité udržiavať odstup a nedostať sa do emocionálnej intimity, ktorá je takým menším odrazovým mostíkom k tomu, aby sa niečo pokazilo. 

Otázne sú kamarátstva, ktoré sú ešte z doby pred manželstvom. Na jednu stranu, predsa len sa poznajú už dlho a aj tak si vybrali vás. Na druhú stranu, pokiaľ sa obaja naraz ocitnú vo svojich vzťahoch v problémoch alebo v mŕtvom bode, riziko podrazenia je veľké. Nevera je všade okolo nás. Vidíme to v reálnom živote, vo filmoch, v knihách. Je to zlo, ktoré vie zničiť veľa ľudských životov a spôsobiť nesmierne množstvo bolesti, smútku, ľútosti. Žiaľ, neexistuje na ňu jednoznačné riešenie ako sa jej vyhnúť. 

rozvod_rozchod
Zdroj: freepik

Priateľstvo medzi mužom a ženou musí mať hranice

Čo z toho teda vyplýva? Priateľstvo medzi ženatým mužom a vydatou ženou môže fungovať, pokiaľ majú obaja nastavené správne hranice, držia si od seba zdravý odstup, neuprednostňujú sa na úkor svojich rodín a partnerov, majú obaja rovnaké hodnoty a pre oboch je nevera neprípustná. Avšak, človek nemôže mať istotu v ničom a rovnako to platí i v prípade priateľstva medzi mužom a ženou.  

Ideálne by pre mnoho ľudí bolo, keby tieto priateľstvá nie sú. Niektorí psychológovia sú dokonca toho názoru, že takéto kamarátstva by existovať nemali. Podľa nich by vydaté ženy nemali mať za priateľov mužov a naopak. A to nie len kvôli deťom, ale aj kvôli celkovému zdraviu a perspektíve manželstva. Aktuálne je miera rozvodovosti veľmi vysoká a niekdajší členovia rodiny sú teraz v bolesti a smútku.

Koniec koncov, nezabúdajte ani na rešpektovanie dohody medzi vami a vaším manželom či manželkou. Majte na pamäti všetko to, čo medzi sebou tolerujete a akceptujete – veci pre vás vyhovujúce a pre iných možno neprípustné až nemysliteľné. Nezabúdajte však ani na svoje pocity a intuíciu.

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik, pexels
https://www.psychologytoday.com/us/blog/family-matters/201101/should-married-woman-have-man-her-best-friend
https://www.midlifedivorcerecovery.com/inappropriate-friendships-when-married/
https://ifstudies.org/blog/can-married-men-and-women-be-friends-marriage-friendship-and-loneliness