Opuchnuté nohy: Ako si pomôcť bez liekov?

opuchnuté nohy

Opuchnuté nohy – problém, ktorý sa netýka výhradne nežného pohlavia. Máte pocit, že opuchy patria skôr k letu? Ste na omyle! Vieme, kde hľadať príčinu, aj to, ako dopriať nohám potrebný komfort v akomkoľvek ročnom období.

Čo je príčinou opuchnutých nôh?

Poznáte to? Opuchnuté a začervenané chodidlá, členky, niekedy aj lýtka. S tým sa samozrejme spája nepríjemný pocit, niekedy až bolesť pri chôdzi. Prečo je tomu tak? Vo väčšine prípadov za to môže to, čo nás drží pri zemi – gravitácia. Tá spôsobuje zadržiavanie vody v ľudskom tele a keďže nohy máme k zemi najbližšie, zadržiavaná voda sa môže zhromažďovať práve v nich. To má potom za následok nepríjemný opuch a diskomfort. Opuch, zapríčinený zadržiavaním vody je dočasný. Môžete si pomôcť a odstrániť ho skôr, než zmizne prirodzenou cestou. 

nohy

Opuchy nôh v lete

Nemusíte sa báť. Ide o prirodzený jav, kedy sa tekutina zachytáva v  tkanivách. Niekedy sa takéto zadržiavanie vody v tele môže prejaviť aj na rukách a pažiach. V teplom počasí ale aj pri dlhšom státí či sedení. Zaujíma vás, prečo nám opúchajú nohy počas teplých dní? Ide o proces, ktorým sa telo snaží ochladiť. Naše žily sa roztiahnu, no niekedy nie sú schopné dostať krv späť do srdca. Dôsledkom gravitácie telo potom zadržiava tekutiny práve v dolných končatinách. 

tehotná žena

 

Opuch ale môže byť aj imunitnou odpoveďou tela na zápal, ktorý je sprevádzaný bolesťou pri stlačení, teplou pokožkou a začervenaním. V tomto prípade by ste návštevu lekára určite nemali odkladať. Opuchnuté nohy často trápia tehotné ženy. V tehotenstve to môže byť spôsobené tým, že väčšia váha tela vyvíja väčší tlak na žily, prirodzeným zadržiavaním vody ale aj hormonálnou nerovnováhou. Pomôcť zmierniť opuch môže napríklad sedenie s vyloženými nohami, plávanie a pobyt vo vode, kompresné pančuchy, vyhýbanie sa vyšším opätkom a nepohodlnej obuvi alebo cvičenie, či spánok na ľavom boku. 

Opuchnuté nohy ako prejav choroby? 

Už sme spomínali, že opuch sa objavuje v prípade zápalu. Opuch, alebo edém nôh však môže byť sekundárnym prejavom iného zdravotného problému a choroby. Vyskytuje sa napríklad pri cukrovke, ochoreniach pečene a obličiek, no môže ho spôsobiť aj krvná zrazenina.

opuchnuté nohy vo vode

Objavuje sa aj pri burzitíde, čo je zápal mazového vačku v blízkosti kĺbov, chronickej žilovej nedostatočnosti, zlyhávaní srdca, dne, reumatoidnej artritíde a často sprevádza pooperačné stavy. Ak máte opuchnuté nohy, trápia vás závraty, horúčka, bolesť na hrudi, problémy s dýchaním, zmätok, pľuzgiere na mieste opuchu či vybočenie členku, určite by ste mali navštíviť lekára čo najskôr.

Ako bojovať proti opuchnutým nohám?

Existuje zopár trikov, ktorými môžete opuch nôh zmenšiť alebo aj úplne eliminovať. Patrí medzi ne dostatočný príjem tekutín, odpočinok s vyloženými nohami, studený kúpeľ chodidiel, voľná a vzdušná obuv a samozrejme jednoduché cviky či masáž nôh. Nápomocné môžu byť aj kompresné pančuchy a ponožky. Ich nosenie v teplom počasí však môže byť nepohodlné a preto sú užitočnejšie, ak sa tento problém vyskytuje v inom ročnom období. 

opuchnuté nohy

Opuchnuté nohy a členky sa môžu objavovať aj v prípade nedostatku horčíka. Pomocou by teda mohli byť výživové doplnky s týmto minerálom. Prípadne konzumácia strukovín, banánov, mandlí, ovocných a zeleninových štiav.  Vysoký príjem sodíka, teda soli, môže tiež spôsobiť nepríjemnosti. V tomto prípade je najlepšie vyhýbať sa konzervovaným potravinám, polotovarom a všeobecne jedlám, ktoré sú príliš slané. 

Trpíte opuchom nôh v dôsledku nadváhy? Jedinou pomocou je redukcia váhy, diéta a cvičenie. V prípade, že sa edém vyskytuje ako prejav choroby, konzultujte všetko s lekárom. 

Zdroje: 
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay
https://www.healthline.com/health/swollen-ankle-and-leg
https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-swollen-feet
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323265
https://health.clevelandclinic.org/6-best-ways-relieve-swollen-feet-ankles-home/
https://www.verywellhealth.com/reduce-swollen-ankles-5214716