Kŕčové žily ako postrach pre krásne nohy

ako na kŕčové žily na nohách

Kŕčové žily sú vypuklé žily, ktoré sa väčšinou objavujú na nohách alebo stehnách. Ide o dôsledok zlého krvného obehu v týchto oblastiach. Tieto žily v extrémnych prípadoch môžu prasknúť a zanechať otvorené rany. Sú voľne viditeľné, a preto nie je náročné zistiť, že trpíte týmto nepríjemným ochorením.
Kŕčové žily si ľudia často mýlia s tzv. metličkovými žilkami. Metličkové žilky sú malé krvné cievy, ktoré vyzerajú ako jemné čiarky, pripomínajúce jemnú pavučinu na povrchu kože. Vyskytujú sa primárne na tvári, stehnách, nohách a členkoch. Sú taktiež viditeľné na povrchu kože, no v porovnaní s kŕčovými žilami sú oveľa menšie.

Aké sú hlavné príčiny vzniku kŕčových žíl a metličkových žiliek?

Medzi najčastejšie príčiny vzniku sa radí:

 • dlhé hodiny státia na nohách
 • rodinná anamnéza
 • problém s nadváhou
 • antikoncepčné tabletky
 • zvýšený krvný tlak
 • krvné zrazeniny

U žien sa kŕčové žily a metličkové žilky vyskytujú častejšie ako u mužov. Riziko vzniku sa zvyšuje s vekom. Kŕčové žily trápia až okolo 30% dospelej populácie.

Príznaky kŕčových žíl a metličkových žiliek

Príznaky sa u jedincov prejavujú individuálne. U žien sa príznaky môžu zhoršiť počas tehotenstva a menštruácie. Symptómy sú výraznejšie po dlhom čase státia alebo sedenia.

 • Medzi najčastejšie vyskytujúce sa príznaky patria:
 • opuchnuté nohy
 • pocit svrbenia v postihnutých oblastiach
 • zmena farby kože
 • vredy na nohách
 • brnenie, pálenie, únava v dolných končatinách
 • bolesti nôh a svalové kŕče

Ako sa zbaviť kŕčových žíl

Na výber máme pomerne širokú ponuku liečby kŕčových žíl. Rozhodujúce je najmä štádium v akom sa choroba nachádza.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok si vo väčšine prípadov vyžadujú iba veľké kŕčové žily. Z pravidla ide o ambulantné zákroky alebo zákroky jednodňovej chirurgie. O metóde sa poraďte so svojim lekárom.

Skleroterapia

Je jednou z najstarších metód liečby kŕčových žíl a žiliek. Zahŕňa použitie koncentrovaného fyziologického roztoku, ktorý spôsobuje pomalé zmiznutie žily. Kŕčových žíl sa vďaka tejto metóde zbavíte od troch do šiestich týždňov. Ide o jednoduchý, neinvazívny a lacný postup.

Zdravý životný štýl

Keďže jednou z hlavných príčin kŕčových žíl a metličkových žíl je obezita, zdravý životný štýl prospieva nielen liečbe, no i prevencii kŕčových žíl. Chudnutie, pohyb a správne stravovacie návyky môžu pomôcť eliminovať kŕčové žily ako i metličkové žilky.

kásne ženské nohy
zdroj: 123RF

Podporné pančuchy

Na trhu je dostupné množstvo podporných pančúch, ktoré dokážu odbúrať nepríjemné príznaky ochorenia ako i spomaliť postup ochorenia. Tieto podporné pančuchy sú dostupné vo väčšine lekární a zdravotníckych centrách. Pančuchy sú určené pre rôzne oblasti tela. Vyberte si pančuchy v závislosti od umiestnenia žíl.

Domáca liečba

Určite ste sa stretli z množstvom babských receptov na kŕčové žily. Takéto recepty sú vhodné najmä ako doplnková liečby k medicínskym postupom. Mnohé dokážu uľaviť od bolesti prípadne zmierniť príznaky, no nedokážu odstrániť kŕčové žily na 100%.
Často sa stretávame napríklad s pravidelnou masážou pomocou esenciálnych olejov. Napríklad levanduľovým, čajovníkovým alebo pepermintovým.
Vhodný je jablčný ocot, ktorého roztok môžete nanášať na postihnuté miesta.

Šport

Športy ako beh, cyklistika či plávanie vám pomôžu pri zbavovaní sa kŕčových žíl. Skvelo si pri nich ponaťahujete a spevníte svaly, šľachy i žily. Navyše pri športe sa zlepšuje prietok krvi.

Liečba metličkových žiliek

Lasery 

Táto metóda používa na redukciu žiliek  teplo. Tieto metódy sú jedny z najčastejšie používaných neinvazívnych prostriedkov redukcie žiliek. Môžu však spôsobovať dočasné zmeny na koži, ako napríklad pľuzgiere či začervenanie.

Intravenózna laserová liečba

Tento postup využíva malé laserové vlákno, ktoré smeruje pulzujúce laserové svetlo priamo na postihnutú žilu, čo má za následok jej rozpad.

Metóda liečby kŕčových žíl a metličkových žiliek závisí od stavu a rozsahu ochorenia. Ideálne je zabrániť rozvoju tohto ochorenia za pomoci zdravého životného štýlu. Ak si všimnete akékoľvek vyduté alebo skrútené žily na nohách, vyhľadajte pomoc svojho lekára.  Je dôležité sledovať aj prvotné príznaky akými sú opúchanie a únava dolných končatín. Vďaka tomu môžete podchytiť chorobu ešte v zárodku.