Buďte v kondícii aj počas tehotenstva. Vyskúšajte tieto cvičenia

Vyskúšajte cvičenie vo vode pre tehotné

V posledných desiatich rokoch badáme nový fenomén, kult tehotnej ženy. Pretože obdobie tehotenstva je dôležitým a významným obdobím, nemalo by zostať skrývané pod veľkými svetrami. Tehotenská móda sa stala novým odvetvím odevného priemyslu a tehuľky majú možnosť vyzerať krásne, aj keď ručička na váhe ukazuje o pár kíl viac. Módou sa to však nekončí. Staráme sa o svoju kožu, zuby, dbáme na to, čo zjeme a dôkladne si kontrolujeme príjem vitamínov.

Hitom posledných rokov je cvičenie pre tehotné, ktoré sa zameriava špeciálne na potreby budúcich mamičiek, pretože je známe, že niektoré pohyby a úkony v tehotenstve nie sú vhodné ani bezpečné. Tehuľky si môžu vybrať, na akom druhu cvičenia sa zúčastnia.

Pripravili sme pre vás krátky prehľad možností, ktoré môžete počas tehotenstva vyskúšať. Všeobecne sa odporúča začínať po ukončenom 12. týždni tehotenstva. Cvičiť môžete až do pôrodu, ale len v prípade, že sa cítite dobre a vaše tehotenstvo nie je rizikové.

Cvičenie vo vode

Plávanie a pohyb vo vode sa považujú za najvhodnejšie formy pohybu počas tehotenstva. Plávať môžete aj na vlastnú päsť, cvičiť však odporúčame len v rámci kurzov, ktoré sa na niekoľkých miestach na Slovensku organizujú. Práve preto, že tu máte zabezpečenú kvalitu vody, ktorá zodpovedá prísnym normám a cvičenia vedú profesionálne fyzioterapeutky. Tréning je zameraný na správne dýchanie, strečing, uvoľnenie svalov a relaxáciu. Takéto cvičenie má mnoho blahodarných účinkov na mamičku aj bábätko, veď posúďte sami:

  • uľaví pri bolestiach kĺbov a stimuluje krvný obeh,
  • vo vode je lepšie okysličované telo mamičky aj dieťaťa,
  • voda stimuluje lymfatický systém,
  • voda nadľahčuje telo a odbremeňuje budúce mamičky od pocitu ťažoby,
  • pohyb vo vode udržuje ženy v kondícii a napomáha pokojnému priebehu tehotenstva,
  • pravidelný pohyb vo vode napomáha k udržaniu primeranej hmotnosti počas gravidity.

Cvičenie vo vode v rámci profesionálne vedených kurzov si môžete vyskúšať v Bratislave, Trnave a Kováčovej pri Zvolene.

Gravidjoga

Aktívny a zdravý pohyb vychádzajúci z jogy pomáha predchádzať syndrómu dolnej dutej žily, je prevenciou vysokého krvného tlaku či žalúdočných nevoľností. V tele budúcej mamičky dochádza k zmenám, ktoré sú sprevádzané uvedenými príznakmi. Možnosťou, ako sa s tehotenskými ťažkosťami lepšie vyrovnať, je pravidelné cvičenie tehotenskej jogy.  Gravid joga podporuje nielen fyzické, ale aj psychické zdravie, preto je medzi budúcimi mamičkami obľúbená.

Gravidjoga sa stala obľúbeným cvičením a je možné ju vyskúšať v mnohých jogovniach na Slovensku. Dbajte však na správny výber a pozitívne referencie, je dôležité, aby mal lektor skúsenosť s tehotnými ženami.

Psychofyzická príprava na pôrod

Ide o akúsi náuku, pri ktorej Vám skúsená pôrodná asistentka priblíži, čo vás čaká pred, počas a po pôrode. Ak prahnete po informáciách, odporúčame kurz absolvovať. Často prichádzajú na diskusiu gynekológovia – pôrodníci či pediatri, ktorí budúce mamičky informujú o všetkom podstatnom a zodpovedia prípadné otázky. Kurz zvykne byť zavŕšený návštevou pôrodnice. Súčasťou prípravy je aj krátke cvičenie vhodné pre tehotné ženy.  Toto cvičenie je vhodné skombinovať s niektorým z predchádzajúcich najmä kvôli zabezpečeniu dostatočného pohybu pre zdravie a dobrý pocit v tehotenstve. Kurzy zvyčajne trvajú niekoľko týždňov.

O možnostiach absolvovať psychofyzickú prípravu sa informujte v pôrodnici, v ktorej ste sa rozhodli priviesť na svet svojho potomka.

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek z možností, riaďte sa nielen radami lekárov či priateľov, ale najmä vlastným pocitom a intuíciou. Neprepínajte svoje sily a cvičenie si užívajte. Iba tak prinesie požadovaný efekt Vám aj človiečikovi, ktorý sa vo vás vyvíja.