Čo sa deje v tele počas cukrovky?

Diabetik

Viete, čo sa deje vo Vašom tele počas cukrovky? Cukrovka je v posledných rokoch veľmi rozšíreným ochorením a preto by ste nemali zanedbávať preventívne vyšetrenia. Podľa najaktuálnejšiej správy Svetovej zdravotníckej organizácie, za 20 rokov pribudlo na Slovensku 200 000 diabetikov.

Toto ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách a odborníci sú toho názoru, že najdôležitejšia by mala byť prevencia. Aká? Dočítate sa v našom článku.

Čo je diabetes?

Diabetes (cukrovka) je ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi a následnou poruchou vylučovania inzulínu. Okrem nedostatočnej premeny cukrov dochádza aj k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody. 

Pri zvýšených hodnotách v priebehu rokov dochádza k poškodeniu:

 • malých ciev – zapríčiňuje zhoršenie zraku, poškodenie funkcie obličiek a nervov
 • veľkých ciev – zapríčiňuje nedokrvenie končatín, srdca a mozgu.
Diabetes
zdroj: pexels.com

Typy cukrovky a ich príznaky

Odborníci odhadujú, že viac ako 25 tisíc ľudí na Slovensku nevie, že trpí cukrovkou. Včasné určenie diagnózy a liečba by mohli zabrániť veľkým zdravotným problémom či dokonca mnohým úmrtiam. 

Diabetes 1.typu

Pri cukrovke 1.typu zanikajú B-bunky, ktoré tvoria inzulín v pankrease. Často sa objaví po prekonanej infekcii. Telo si začne vytvárať protilátky proti vlastným bunkám a ničí ich. Vzhľadom na to, že sa tento typ vyskytuje najmä u detí, zvykne sa nazývať aj detský diabetes.

Inzulín je pre náš organizmus veľmi dôležitý a prejavuje sa týmito príznakmi:

 • častý smäd
 • náhly úbytok váhy
 • dych zapáchajúci po acetóne
 • neustály hlad
 • príliš časté močenie, u detí dokonca nočné pomočovanie

Diabetes 2.typu

Cukrovka 2.typu sa vyskytuje najčastejšie, vo viac ako 90% všetkých prípadov. Často ňou trpia najmä ľudia s nadváhou. Toto ochorenie zvykne byť dedičné a dlhé roky sa neobjavia žiadne príznaky. V tomto prípade však môžu hrať dôležitú úlohu aj iné faktory ako zlá životospráva, fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.

Prejavuje sa týmito príznaky, ktoré sa zvyčajne objavia až po niekoľkých rokoch:

 • väčší smäd
 • časté močenie
 • pocit únavy
 • rapídne priberanie alebo chudnutie
 • zápach z úst po acetóne
 • zhoršený zrak
 • náladovosť
 • ťažšie hojenie rán
 • časté infekcie a zápaly.

Inzulín a aké faktory ho ovplyvňujú?

Glukóza je pre náš organizmus jeden zo základných zdrojov energie. Inzulín je hormón produkovaný podžalúdkovou žľazou, pankreasom a je potrebný na vstup glukózy do buniek a jej uchovávanie. Počas cukrovky stimuluje vychytávanie glukózy v pečeni, tvorbu tuku z nadbytočných cukrov a tvorbu bielkovín. 

Glukózu v krvi ovplyvňuje niekoľko faktorov:

 1. Príjem jedla (sacharidov) – zvyšuje glukózu v krvi
 2. Cvičenie – znižuje glukózu v krvi
 3. Stres – môže zvýšiť glukózu v krvi
 4. Alkohol – znižuje glukózu v krvi

Zdravé jedlo počas cukrovky

Aká by mala byť správna hladina glukózy v krvi?

Počas dňa kolíše hladina cukru v krvi. U zdravých ľudí zvyčajne nie sú prekročené hraničné hodnoty a teda nie sú nútení tieto hodnoty sledovať. U cukrovkárov však prekračovanie hraničných hodnôt vedie k vážnym zdravotným problémom. Ich organizmus si nedokáže udržať správnu hladinu cukru v krvi a preto si ju diabetici musia ustrážiť sami.

Hladina cukru v krvi by sa u zdravého človeka mala pohybovať v týchto hodnotách:

 • pred jedlom – medzi 5 a 6,5 mmol/l
 • 2 hodiny po jedle – nemala by presiahnuť 7,5 mmol/l

Pri cukrovke sú však tieto hodnoty úplne odlišné. Pred jedlom sú cez 7 mmol/l a po jedle môžu byť hodnoty cez 11,1 mmol/l. 

Prevencia proti diabetes

Aj keď vo väčšine prípadov ide o cukrovku 2.typu, ktorá je dedičného charakteru, dokážeme svoj zdravotný stav ovplyvniť. Treba mať na pamäti, že najčastejšie faktory, ktoré toto ochorenie do výraznej miery ovplyvňujú sú obezita, nezdravá strava a nedostatok pohybu. Práve preto by sa nasledujúce body mali stať súčasťou našich životov.

 1. Obmedziť konzumáciu nezdravých jedál.
 2. Živočíšne tuky nahradiť rastlinnými olejmi.
 3. 5-krát denne konzumovať ovocie a zeleninu.
 4. Obmedziť pitie sladených nápojov a piť viac čistej vody.
 5. Aspoň 3-krát do týždňa si dopriať pohyb.
 6. Pri nadváhe znížiť množstvo stravy.
 7. Obmedziť pitie alkoholu.
 8. Nefajčiť.

Diabetes si vyžiadal desiatky tisíc životov a podľa odhadov až v 20% prípadov cukrovky 2.typu sa dá ochoreniu predísť. Nepodceňujte pravidelné zdravotné prehliadky u svojho lekára a dbajte na svoje zdravie.