Vitamíny pre celú rodinu? Doprajte si túto pestrú abecedu

vitamíny

Vitamíny sú malý zázrak, ktorý pomáha nášmu telu správne fungovať a byť v dobrej kondícii. Sú dôležité pre všetkých z nás. Pre deti aj pre dospelých. Pomôžu nám ostať zdravými, a zdravie je to, čo je najcennejšie. Ktoré vitamíny sú dôležité a ako zvýšiť ich prísun? Nechajte s inšpirovať!

Vitamíny pre celú rodinu

Poznáme 13 druhov vitamínov. Každý jeden z nich má pre naše telo iný prínos a je dôležitý z iného hľadiska. Ich optimálny príjem je naozaj nevyhnutný. Na mieste je však aj obozretnosť. Pretože aj vitamínmi sa dá predávkovať a nadbytok niektorého z nich, môže spôsobiť zdravotné problémy.

vitamíny

Vitamín A

Vitamín A je pre naše telo prospešný z toho hľadiska, že podporuje imunitný systém. Ale aj rast buniek, zdravie očí, pomáha udržiavať zdravú pokožku, pľúca, črevá, močový mechúr. Dôležitý je aj pri reprodukcii a vplýva na zdravie plodu. Vitamín A je rozpustný v tukoch a bežne sa vyskytuje v potravinách. Jeho provitamínom je betakarotén. Práve z neho si organizmus vyrába vitamín A. Nachádza sa v mliečnych výrobkoch, pečeni, rybách, ale aj v olejoch, listovej zelenine, paradajkách či červenej paprike, mrkve alebo batátoch.

Vitamín B 

Je viac druhov vitamínu B, a to sú B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Spoločne sa nazývajú B-komplex. Každý z nich má vplyv na fungovanie nášho tela. B-komplex pôsobí na celkovú pohodu, energiu, funkciu mozgu a metabolizmus. Jeho príjem pomáha so zdravím buniek, trávením a chuťou do jedla, funkciou nervovej sústavy a kardiovaskulárnym zdravím. Vďaka príjmu B-komplexu sa tiež môžeme vyhnúť infekciám.

vitamín B

Ak si chcete zvýšiť príjem vitamínu B, začnite konzumovať viac listovej zeleniny, vajec mliečnych výrobkov, rýb, mäsa, morských plodov, strukovín a cereálií.

Vitamín C

Kto by ho nepoznal? Tento vitamín pomáha posilniť náš imunitný systém a predchádzať infekciám. Pôsobí ako antioxidant a chráni pokožku, pretože napomáha pri produkcii kolagénu. Môže pomôcť skrátiť dobu nachladnutia a zvyšuje vstrebávanie železa. Aj preto je veľmi dôležitý najmä pre ľudí s anémiou.

vitamín cVitamínu C si telo nevie samo syntetizovať. Práve preto by sme mali dbať na to, aby sme konzumovali potraviny bohaté na vitamín C. Ktoré to sú? Jahody, citrusové plody, paprika, kiwi, brokolica, ružičkový kel alebo aj rakytník. Tepelnou úpravou obsah vitamínu C v potravinách klesá. Pokiaľ nemáte dostatok týchto potravín, mali by ste zvážiť jeho príjem prostredníctvom výživových doplnkov.

Vitamín D

Dostatok vitamínu D prospieva našim kostiam a zubom, uľahčuje vstrebávanie vápnika a fosforu. Má preukázateľný vplyv na funkciu imunitného systému, môže pomôcť znížiť riziko depresie a srdcových ochorení a nápomocný je aj pri chudnutí.

Vitamín D

Jeho najznámejším zdrojom je slnko. Aj keď musíme povedať, že priamo nie je zdrojom vitamínu D, ale naše telo ho produkuje vtedy, keď je vystavené slnečnému žiareniu. Vitamín D je možné získať aj konzumáciou potravín, ako červené mäso, vaječný žĺtok, ryby (losos, sardinky, makrely) či pečeň.

Vitamín E

Tento vitamín je najznámejší asi najmä vďaka jeho silných antioxidačným účinkom. To je dôvodom, prečo nám môže pomôcť znížiť oxidačný stres a zvýšiť antioxidačnú obranu. Taktiež znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, často je súčasťou liečby kožných ochorení a ekzémov a niektoré štúdie tvrdia, že zlepšuje aj funkciu pľúc.

vitamíny

Vitamín E sa prirodzene nachádza v listovej zelenine, ale nájsť ho môžete aj v arašidoch, mandliach či slnečnicových semiačkach. Zvýšiť jeho príjem vám pomôže aj špargľa, avokádo, mango, tekvica alebo červená paprika.

Vitamín K 

Existujú 2 hlavné formy vitamínu K, a to K1 a K2. Prvý sa dá nájsť v potravinách rastlinného pôvodu, druhý v živočíšnych a fermentovaných produktoch. Tento vitamín je pre naše telo dôležitý z hľadiska ochrany pred srdcovými chorobami, chráni aj zdravie našich kostí a znižuje riziko osteoporózy, zlepšuje kondíciu zubov a môže pomôcť aj pri boji s rakovinou. Medzi zdroje vitamínu K patrí najmä listová zelenina ako špenát, kapusta, žerucha, šalát a ružičkový kel. Nájdeme ho aj v sójovom a repkovom oleji, mäse, syroch a vajciach.

Minerály

Zabúdať by sme však nemali ani na minerály, pretože tie tiež v našom tele plnia nenahraditeľnú funkciu. Aj pri nich je potrebné dodržiavať optimálnu hladinu, z toho istého dôvodu, ako pri vitamínoch. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. To platí aj pri zdraviu prospešných produktoch. Medzi minerály, ktoré naše telo potrebuje k správnemu fungovaniu patrí draslík, fluorid, fosfor, horčík, chlorid, jód, kobalt, mangán, meď, selén, síra, sodík, vápnik, zinok a železo.

vitamíny

Horčík

Horčík je minerál, bez ktorého vaše telo nedokáže fungovať. Je totiž nevyhnutne dôležitý pre mnoho metabolických procesov a funkcií. Má priamy vplyv na krvný tlak, spánok a náladu. Môže byť veľmi nápomocný pri migréne a znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Jeho nedostatok nám môže spôsobiť cukrovku, rôzne choroby srdca ale aj Alzheimerovu chorobu.

horčík

Bohatým zdrojom horčíka listová zelenina, ale aj orechy, najmä mandle a kešu, taktiež avokádo, kvalitná horká čokoláda, strukoviny, ryby, semiačka, tofu a banány.

Vápnik

Aj vápnik je nevyhnutný pre mnohé funkcie nášho tela. Nachádza sa najmä v kostiach a zuboch, no určite množstvo vápnika sa nachádza aj v krvi. Naše telo potrebuje vápnik na cirkuláciu krvi, pohyb svalov či uvoľňovanie hormónov. Pre ženy je dôležitý počas predmenštruačného syndrómu, pretože dokáže zmieniť jeho príznaky. Nedostatok tohto minerálu môže viesť ku krehkým kostiam a nezdravým zubov, no nadbytok vám môže taktiež spôsobiť problémy, napríklad zápchu, plynatosť či nadúvanie. Vápnik sa nachádza najmä v mliečnych produktoch, no nájdeme ho aj v brokolici, špenáte, fazuli, sóji, pomarančovom džúse a sardinkách.

Železo

Železo, ako súčasť červených krviniek, pomáha s transportom kyslíka do celého tela. Taktiež sa podieľa na regulácii telesnej teploty, zlepšuje imunitu a vplyv má aj na našu energiu, sústredenie a trávenie. Nedostatok železa môže viesť až k anémii.

železo

Ak trpíte nedostatkom železa, mali by ste začať konzumovať viac špenátu, strukovín, červeného mäsa, pečene a vnútorností, tekvicových semiačok, brokolice, tofu, rýb a horkej čokolády.

Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny majú veľký prínos pre naše telo. Dokážu znížiť riziko rakoviny hrubého čreva, prostaty a pŕs, môžu pomôcť aj pri steatóze, čo je stukovatenie pečenie, sú účinné pri depresii a pocitoch úzkosti, zlepšujú príznaky autoimunitných ochorení a menštruačných bolestí, znižujú zápal a riziko astmy aj Alzheimerovej choroby. Tieto nenasýtené mastné kyseliny si naše telo nedokáže vytvoriť samo, a preto je dôležité prijímať ich v strave. Zdrojom omega-3 sú najmä ryby, ale nájdete ich aj v ľanových a chia semiačkach, orechoch a sóji.

Zdroje: 
Zdroj obrázkov: freepik
https://medlineplus.gov/ency/article/002399.htm
https://www.nccih.nih.gov/health/vitamins-and-minerals
https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-and-supplements