Ako naštartovať a posilniť oslabenú imunitu?

ruky doktora, ktorý dohliada a chráni imunitu celej rodiny

V zimnom období je potreba posilňovať svoje zdravie a imunitu. Akoby nestačili sezónne chrípky a nepríjemné prechladnutia, celý svet stále bojuje aj s koronavírusom. Aj keď chorobám sa vďaka imunite nevyhneme, dobrá imunita nám môže pomôcť chorobu prekonať s miernejšími príznakmi. Imunitu treba podporovať počas celého roka a v zimnom období je to ešte dôležitejšie, pretože práve vtedy sme náchylnejší a chorľavejší. 

Stále nesmieme zabúdať ani na odporúčania Ministerstva zdravotníctva SR pri prevencií pred ochorením na koronavírus. Určite ich už všetci dobre poznáte: dôkladná hygiena rúk, dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti, vyhýbanie sa kontaktu rúk a tváre, sledovanie zdravotného stavu a aktuálnych informácií a samozrejme, používanie ochranných pomôcok. Okrem toho MZ SR taktiež uverejnilo odporúčanú doplnkovú liečbu pri ochorení na koronavírus, ktorá zahŕňa zdravé stravovanie, užívanie výživových doplnkov akými sú vitamín C, vitamín D, zinok a užívanie imunomodulátorov.

ochrana imunity pred vírusmi a baktériami

Čo je imunitný systém a ako funguje?

S imunitným systémom sa každý z nás narodí, no počas života si ho môžeme posilniť. Každý deň sa stretávame s rôznymi patogénmi ako sú napríklad baktérie, vírusy či parazity a práve náš imunitný systém nás pred nimi bráni. Funguje tak, že rozlíši cudzie tkanivo od vlastného a odstráni ho. 

Imunitný systém sa nachádza v celom tele a tvoria ho rôzne typy buniek, tkanív, molekúl a orgánov. Prvou bariérou pre patogény je koža a sliznice, ktoré oddeľujú vonkajšie a vnútorné prostredie. Bunky imunitného systému sa nachádzajú v lymfatických orgánoch – v týmuse, tiež známom ako detská žľaza, v kostnej dreni, v slezine, v lymfatických uzlinách a v tenkom a hrubom čreve.

Ako sme už spomínali, imunitný systém funguje tak, že rozozná cudziu látku a potom sa ju snaží odstrániť. Táto látka sa nazýva antigén a vyvoláva v našom tele imunitnú odpoveď, počas ktorej sa začnú vytvárať protilátky pre antigén, ktorý máme v tele. Protilátka, ktorú telo vytvorí nám zostáva a ak je naše telo znovu napadnuté rovnakým antigénom, vie sa s ním rýchlejšie vysporiadať. Vďaka tomu môžeme na niektoré choroby ochorieť iba raz v živote. 

ilustrácia imunitného systému a bunkovej imunity

Typy imunity

V skratke môžeme povedať, že existuje vrodená nešpecifická imunita a získaná špecifická imunita. Vrodená imunita (nešpecifická imunita) je tá, s ktorou sa každý z nás narodí. Ide o zdedený imunitný systém, ktorý funguje prakticky už od nášho narodenia. Chráni naše telo pred všetkými mikróbmi tak, že sa snaží zabrániť im preniknúť do nášho tela. Získaná imunita (špecifická imunita) je tá, ktorá sa v našom tele rozvíja počas nášho života. Získaná imunita sa rozdeľuje na aktívnu a pasívnu. Získanú imunitu si naše telo vyvíja prostredníctvom očkovania, vystaveniu sa infekcii alebo protilátkami inej osoby. Získaná imunita bojuje so špecifickými baktériami, ktorým telo vystavujeme. 

Čo sa týka aktívnej imunity, tú naše telo získava z očkovania a z nakazenia sa patogénom. Aktívna imunita môže mať dlhodobú alebo krátkodobú formu. Pasívna imunita je vždy krátkodobá a vyvíja sa po tom, čo telo dostane cudzie protilátky. Takéto protilátky získavame prenášaním od matky na dieťa, tzv. materské protilátky. Potom sú to protilátky, ktoré pochádzajú od iných ľudí alebo od zvierat, používajú sa napríklad po uštipnutí hadom. 

očkovacia látka vo vakcíne

Nešpecifická imunita je prirodzená odolnosť nášho tela proti vonkajším vplyvom. Má rýchly nástup, ale nemá pamäť a pri stretnutí s antigénom reaguje vždy rovnako. Špecifická imunita reaguje vždy len s tým antigénom, ktorý vyvolal jej vznik. Táto imunita má pamäť a preto vyvoláva rýchlejšiu a silnejšiu reakciu na antigén. Na tomto druhu imunity je založené očkovanie

Imunitný systém má dva hlavné mechanizmy, a to bunkovýhumorálny. Humorálna imunita (látková imunita) je sprostredkovaná protilátkami – tie sa viažu na antigény, ktoré voľne cirkulujú alebo sú mimo infikovaných buniek a spôsobujú ich zničenie alebo ich neutralizujú. Bunková imunita sa vyskytuje vo vnútri infikovaných buniek – snaží sa zabrániť tomu, aby si vírus šíril v infikovanej bunke.

Ako si môžem imunitu posilniť?

Existuje veľa spôsobov ako posilniť imunitný systém. Patrí medzi ne napríklad spánok. Za zdravý spánok sa dá považovať, ak spíte v noci 7 a viac hodín. Imunita je so spánkom úzko prepojená a ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku sú často náchylnejší na rôzne choroby. Dôležité je aj cvičenie, ktoré zohráva kľúčovú úlohu pri prevencií aj pred obezitou. Tá býva kameňom úrazu pri mnohých chorobách. Posilniť zdravie si môžete aj prostredníctvom otužovania alebo tým, že sa budete snažiť vyhýbať stresu. 

slizničná imunita

Imunitu si môžete posilniť aj stravovaním. Konzumujte potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny, zdravé tuky a prírodné probiotiká ako sú jogurty alebo kvasená kapusta. Nezabúdajte ani na optimálnu hydratáciu organizmu. Aj keď voda nepodporuje imunitný systém, jej nedostatok môže viesť k zdravotným problémom, ktoré môžu mať negatívny vplyv na celú imunitu. 

Najlepšími pomocníkmi pri naštartovaní, posilnení a udržiavaní dobrej imunity sú vitamíny a minerály. Ich príjem je zabezpečený stravou, no výživovými doplnkami si vieme pridať to, čo nášmu telu chýba alebo čoho potrebuje viac. Na imunitný systém má najväčší vplyv vitamín C, vitamín D, zinok a selén.

 

Doplnková prevencia podľa odporúčaní MZ SR

Vitamín C

Asi najväčším posilňovačom imunity je vitamín C. Tento vitamín si telo nevytvára samé a preto je dôležité, aby sme si na jeho príjem dávali veľký pozor. Napomáha normálnej funkcii nervového a imunitného systému, je nevyhnutný pre rast a obnovu tkaniva, udržiava zdravé kosti, zuby aj kožu, je silným antioxidantom a bojuje proti voľným radikálom v tele.

vitamín C na posilnenie imunitného systému

Vitamín D

Vitamín D je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému. Naše telo ho primárne získava zo slnečného žiarenia, no toho je v zimnom období nedostatok a práve preto dbajte na jeho dopĺňanie. Vitamín D aktivuje obranyschopnosť imunitného systému, má protizápalové a imunoregulačné vlastnosti a podporuje imunitnú odpoveď. Jeho nedostatok môže spôsobiť vyššiu náchylnosť na choroby, infekcie a poruchy imunity. 

vitamín D3 vo forme kvapiek

Zinok, meď, selén a kurkuma

Zinok je nevyhnutný pre mnoho procesov v ľudskom tele. Je dôležitý najmä z hľadiska imunitnej odpovede pri vrodenej a získanej reakcii na vírusovú infekciu. Naše telo si zinok nevie vytvoriť a preto je dôležité, aby sme si sami zabezpečili jeho dostatočný prísun. Spolu s meďou tiež chráni bunky pred oxidačným stresom, pričom meď zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek a udržiavaní dobrého imunitného systému. Selén je silným antioxidantom, môže pomôcť znížiť riziko rakoviny, udržiava zdravé srdce a podporuje činnosť imunitného systému. Všetky tieto prvky, nevyhnutné pre správne fungovanie a podporu imunitného systému, zinok, meď a selén je dôležité pravidelne dopĺňať. 

zinok, selén, meď a kurkuma na imunitu

Betaglukány

Vašu imunitu môžete posilniť aj prostredníctvom zvýšeného príjmu betaglukánov, ktoré dokážu stimulovať imunitný systém a produkujú antibakteriálne látky. Chránia proti vírusovým a bakteriálnym infekciám a zvyšujú účinnosť antibiotík. Používajú sa tiež pri srdcových ochoreniach, vysokom cholesterole, ale aj pri ekzémoch.

betaglukán biocell na imunitu

Nezabúdajme ani na deti

Deti sú často náchylnejšie na choroby, najmä počas chladných mesiacov a preto nezabúdajte na posilnenie imunity ani u svojich ratolestí. V skupinách sa infekčné ochorenia šíria veľkou rýchlosťou, najmä v školách a škôlkach. Imunite svojich detí môžete pomôcť napríklad užívaním Dračieho sirupu, ktorý obsahuje kombináciu huby Reishi a výťažkov z echinacei a posilňuje prirodzenú obranyschopnosť tela. 

dračí sirup na imunitu pre deti

Ako si imunitu poškodzujeme?

Sú veci, ktoré nášmu telu prirodzene škodia a teda aj nášmu imunitnému systému a oslabujú ho. Práve preto je veľmi dôležité dbať na náš životný štýl a vyvarovať sa veciam, ktoré sú pre náš organizmus nebezpečné. 

V prvom rade musíme spomenúť fajčenie a alkohol. Tieto závislosti majú na naše telo veľmi negatívne účinky a môžu spôsobiť mnoho zdravotných problémov a závažných ochorení. S každým ochorením, s ktorým naše telo musí bojovať, sa oslabuje náš imunitný systém a preto, ak naše telo bojuje s viac chorobami naraz, imunitná odpoveď často nebýva dostatočná. 

Veľká časť imunitného systému sa nachádza v črevách a preto má na našu imunitu vplyv aj naše stravovanie. Ak si chceme udržať dobré trávenie a s tým aj dobrú imunitu, mali by sme sa vyhýbať pridanému cukru, príliš slaným jedlám, vysmážaným jedlám, fast foodom a predpripraveným jedlám, tiež mastným a prekorenením jedlám.

žena, ktorá láme cigaretu na polovicu

Poruchy imunitného systému

Aj taký komplexný systém ako imunita sa môže poškodiť a v týchto prípadoch vznikajú autoimunitné ochorenia. Stáva sa tak vtedy, keď imunitný systém začne vlastné bunky považovať za cudzie a začne ich napádať. Medzi autoimunitné ochorenia patrí napríklad celiakia, cukrovka, skleróza multiplex či psoriáza. 

Oslabená imunita vzniká, ak všetky zložky imunitného systému nefungujú tak, ako by mali. Tento stav sa nazýva imunodeficiencia a môže byť vrodená, alebo ju človek môže získať počas života. Vrodená porucha imunitného systému je veľmi závažná a vzácna choroba. Získanú formu ovplyvňujú rôzne faktory, ako napríklad vek, obezita či životný štýl. Najznámejšou získanou poruchou imunitného systému je choroba AIDS (syndróm získaného zlyhania imunity).

Ďalšou poruchou imunitného systému je precitlivenosť na rôzne látky, a teda alergia. Imunitný systém pri alergii reaguje neprimeraným spôsobom a poškodzuje zdravé tkanivo, čo môže v najhorších prípadoch spôsobiť až životunebezpečný stav – anafylaktický šok. 

 

Zdroje:
Zdroje obrázkov: freepik, puravia
https://www.healthline.com/health/acquired-immunity 
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320101#immunity 
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/the-immune-system 
https://biopedia.sk/clovek/imunitny-system 
https://www.eatright.org/food/vitamins-and-supplements/types-of-vitamins-and-nutrients/how-vitamin-c-supports-a-healthy-immune-system 
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-coronavirus#effect-on-immune-health 
https://www.healthline.com/nutrition/selenium-benefits#5.-Is-important-for-thyroid-health 
https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-weaken-immune-system#9.-Certain-high-fat-foods 
https://www.healio.com/hematology-oncology/learn-immuno-oncology/the-immune-system/adaptive-immunity-humoral-and-cellular-immunity 
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/photos/prevencia-pred-covid-19-z%C3%A1kladn%C3%BA-prevenciu-ako-sa-chr%C3%A1ni%C5%A5-pred-ochoren%C3%ADm-covid-1/778168036385308/