Helioterapia: Svetlo, ako liek budúcnosti

helioterapia

Slnko dokáže ráno, spolu so šálkou kávy, zlepšiť náladu a pozitívne nás naladiť na nový deň. Počuli ste však o helioterapii? Poďte sa s nami pozrieť na to, ako sa dá využiť sila slnka aj pre naše zdravie.  

Kde sa vzala?

Liečivé účinky sa slnku začali pripisovať v 18. storočí. Istý francúzsky lekár si všimol, že vredy na nohách jeho pacienta sa začali pod vplyvom slnečného svetla hojiť. Dôležitosť tohto objavu sa však potvrdila až o storočie neskôr. Dánsky držiteľ Nobelovej ceny, Niels Ryberg Finsen, dokázal, že slnečné žiarenie výrazne zlepšilo stav pacientov, ktorí trpeli kiahňami a tuberkulózou.

slnko

Helioterapii to slávu neprinieslo. Tá prišla až začiatkom 20. storočia, keď lekár Auguste Rollier otvoril po celom Švajčiarsku tzv. solária – domy, ktoré poskytovali optimálne slnečné žiarenie. S príchodom antibiotík popularita helioterapie klesla, pretože antibiotická liečba bola rýchlejšia a účinnejšia. Dodnes sa však helioterapia praktikuje a jej účinky sú ospevované mnohými odborníkmi. Slnko je, nakoniec, zdrojom života.

Čo je helioterapia?

Helioterapiu by ste si nemali zamieňať s fototerapiou. Helioterapia je liečba slnečným žiarením, v druhom prípade ide proces, pri ktorom sa využíva polarizované svetlo, vo forme biolampy alebo laseru. Princíp helioterapie v podstate spočíva v tom, že sa pacient na určitú dobu vystaví slnečnému žiareniu. Zo slnečného svetla, ktoré dopadá na Zem, na naše zdravie priaznivo vplýva UV žiarenie, ktorého je v slnečnom svite asi 10%. 

slnko a more

Pozitívne účinky má na kožné ochorenia – psoriázu, ekzém, atopickú dermatitídu ale aj vitiligo. Tieto choroby však nedokáže vyliečiť, iba zmierňuje príznaky. UV žiarenie totiž znižuje zápal a zastavuje rast poškodených buniek. Účinky sú iba dočasné, preto sa terapia musí pravidelne opakovať. Helioterapia našla svoje uplatnenie aj pri liečbe porúch spánku a nálady či sezónnej depresii. Dlho sa používa aj pri liečení novorodeneckej žltačky. Taktiež zmierňuje bolesť, uvoľňuje svaly a nervy, urýchľuje hojenie, regeneráciu, bolesť a dokáže aj znížiť zápal. 

Benefity helioterapie pre zdravie

Pozitívne účinky slnečného žiarenia sú známe už veky. Aké zdravotné benefity nám teda naša najväčšia hviezda poskytuje?

  • posilňuje imunitný systém a podporuje imunitnú funkciu
  • zvyšuje hladinu vitamínu D a tým podporuje vstrebávanie vápnika, ktorému vďačíme za zdravé kosti a zuby 
  • reguluje rast buniek
  • stimuluje svaly a podporuje relaxáciu
  • znižuje telesný zápach a taktiež zabíja baktérie

Aké riziká hrozia pri helioterapii?

Slnečné svetlo môže byť pre niektorých ľudí nebezpečné a je schopné spôsobiť nemalé zdravotné problémy. Stačí spomenúť už len alergiu na slnko, ktorá dokáže byť veľmi bolestivá a nepríjemná. Okrem toho, UV žiarenie spôsobuje rýchlejšie starnutie pokožky a často sa spája aj s rakovinou kože. Dokáže dokonca poškodiť oči a spôsobiť šedý zákal.

helioterapia

U niektorých ľudí môže helioterapia vyvolať bolesti hlavy, migrény, nevoľnosť, dokonca aj podráždenie a nervozitu. Veľmi dobre známy je taktiež úpal. Prehriatie organizmu tiež nie je práve príjemná záležitosť. Časté aplikovanie liečby môže dokonca potlačiť imunitný systém, kvôli čomu sa naše telo stane ľahkým terčom chorôb a infekcií. Práve z týchto dôvod je nutné vykonávať helioterapiu pod dohľadom lekára a oboznámiť sa so všetkými rizikami, ktoré obnáša. 

Ako sa bezpečne vystavovať slnku?

Helioterapia by mala prebiehať pod dohľadom alebo na základe odporúčaní lekára. Najmä vtedy, ak sa používa ako forma liečby pri kožných ochoreniach, depresii či poruchách spánku. Najúčinnejšie je ranné slnko, pobyt na ňom obmedzte v čase od 11.00 do 15.00. Dôležitý je nielen kvalitný opaľovací krém ale aj fakt, že na to, aby telo začalo vytvárať vitamín D, stačí na slnku stráviť 20 minút denne. Využite silu slnka. S rozumom a opatrnosťou!

 

Zdroje: 
Zdroj obrázkov : freepik, pixabay
https://heliotherapy.institute/what-is-heliotherapy/#gref
https://dermnetnz.org/topics/heliotherapy