Migrény a karpálny tunel – rozhovor s Karin Buday

bolesť_hlavy

V dnešnej dobe sedavých zamestnaní sa čoraz viac stretávame s problémami, ktoré súvisia práve s týmto štýlom práce a života. Najčastejšie problémy, ktoré trápia mnoho ľudí v tejto pracovnej sfére, sú migrény a karpálny tunel. Práve preto sme si pre vás pripravili rozhovor, v ktorom sme sa tejto problematike povenovali spoločne s fyzioterapeutkou Karin Buday. 

Karin_Buday_fyzioterapia
Zdroj: Karin Buday

Čo je sysndróm karpálneho tunela?

Vyskytuje sa v oblasti, kde pevné vláknité väzivo flexorov prstov pripája svaly prstov ku kostiam. Ovplyvňuje funkčnosť prepojenia nervov prvého až štvrtého prsta ruky; má na starosti citlivosť prstov ako aj jemnú motoriku ruky. Tento dôležitý nervový kanál má vrchnú časť tvorenú tuhým väzivovým pruhom, ktorá môže zhrubnúť a tlačiť na jemné nervové štruktúry vo vnútri ruky a spôsobiť tak nielen diskomfort, ale aj znemožniť používanie ruky v plnom rozsahu.  Toto ochorenie vychádza z nepriaznivej polohy dlhodobej flexie resp. ohnutia ruky smerom nadol. Postup pri liečbe tohto ochorenia pozostáva zväčša z bežnej rehabilitácie ako je elektroliečba, cvičenie a mnohokrát až operácia.

My fyzioterapeuti volíme postup, s ktorým sa bežne nestretávame. Máme za to, že karpálny tunel nie je hlavná príčina vzniku nepríjemnej bolesti, pálenia až necitlivosti ruky. Spôsobuje ju nesprávne postavenie lopatky a tým utlačené nervy ústiace v krčnej chrbtici. To znamená, že pokiaľ neodstránime príčinu problému a to oslabené medzilopatkové svaly, predné postavenie ramena a zablokovanú krčnú chrbticu, útlak na nerv sa nezmierni a bolesť bude pretrvávať aj po operácií, prípadne sa po čase objaví znova. Je tak isto nevyhnutné odstrániť nesprávne pohybové stereotypy akými sú nevhodné pracovné prostredie, jednostranné zaťažovanie a pod.

Koho postihuje najviac?

Najviac postihuje ľudí, ktorí pracujú manuálne prevažne robia drobné pohyby s rukou ako napríklad práca s počítačom.

ruka_počítač_fyzioterapia_karpálny_tunel
Zdroj: www.pixabay.com

Ako sa prejavuje?

Karpálny tunel sa prejavuje ovplyvnením citlivosti a motoriky ruky alebo niektorých prstov.

Ako sa mu dá predísť, poprípade ako vyzerá jeho liečba?

Tomuto ochoreniu sa dá predísť nápravou pracovných návykov, posilnením oslabených svalov trupu a hornej končatiny a natiahnutím flexorov ruky. Každopádne by mala byť fyzioterapia zameraná na celý ramenný pletenec a nie len na samotnú ruku.  V opačnom prípade sa bolesť len utlmí a symptómy pretrvávajú alebo sa s odstupom času môžu vrátiť.

Existuje prevencia pred syndrómom karpálneho tunela?

Dostatočne pevný osový aparát, to znamená posilnené medzilopatkové svaly, vhodná výška stola, vzdialenosť od pracovného prostredia poprípade zapojenie oboch horných končatín symetricky a iné. 

Ak vás trápi karpálny tunel, či sa obávate jeho vzniku, nezabúdajte na dôkladnú prevenciu a osvojte si cvičenia, ktoré napomáhajú predchádzať tomuto bolestivému ochoreniu. Videonávod na cvičenie proti karpálnemu tunelu, nájdete TU.

 

Fyzioterapeutka Karin Buday nám tiež priblížila problematiku migrény. Ako a kedy vzniká a koho vlastne postihuje?

Kedy sa dá hovoriť o migréne? Kedy je to „iba“ bolesť hlavy?Aký je medzitým rozdiel?

Migréna je výrazná bolesť hlavy, častejšie býva na jednej strane prejavuje sa pulzujúcou výraznou bolesťou. Často sa objaví ráno a môže pretrvávať niekoľko hodín až dní. Príznaky sú nechutenstvo, vracanie, citlivosť na svetlo a hluk,.. Často ňou ľudia trpia niekoľko krát do mesiaca alebo aj týždňa. Popritom bolesť hlavy je len krátkodobá bolesť hlavy na ktoromkoľvek mieste častokrát sprevádzaná dehydratáciou alebo vyčerpaním organizmu po naplnení všetkých fyziologických funkcií odznie.

Prečo migrény vznikajú?

Z nášho pohľadu fyzioterapie vznikajú migrény zo zablokovanej krčnej chrbtice a zo zvýšeného tonusu medzilopatkových svalov a svalov šije, čo spôsobí nedokrvenie mozgu s následným symptómom bolesti hlavy. Pozorujeme, že migrény často vznikajú u prepracovaných ľudí a u ľudí pod neustálym stresom, čo následne môže spôsobiť svalovú nerovnováhu a preťaženie krčnej chrbtice zo zväčša dlhodobého sedu.

Existuje účinný nelekársky tip ako si uľaviť od migrény? (napr. káva s citrónom)

Cieľom terapie pri migréne je dostatočný prísun okysličenej krvi do mozgu. A to vieme docieliť uvoľnením svalov šije (poprosiť niekoho o šetrnú masáž) s následnou trakciou krčnej chrbtice a to ťahom hlavy smerom nahor so zafixovanými hornými končatinami pod uši s následným výdychom a ešte väčším ťahom nahor.

masáž_fyzioterapia_chrbtica
Zdroj: www.pixabay.com

Koho postihujú migrény najčastejšie?

Ľudí so sedavým zamestnaním a ľudí pod neustálym stresom.

Ak chcete predchádzať týmto ochoreniam, nezabúdajte kompenzovať svoje sedavé zamestnanie zdravým pohybom. Vaše telo sa vám za to odvďačí!