Atopický ekzém – ako s ním bojovať?

ženské ruky a krém na ruky

Atopický ekzém, odborne nazývaný ako atopická dermatitída, je v dnešnej dobe najčastejšou formou ekzému. Ekzém je stav pokožky, ktorá nie je zdravá, ale popraskaná, suchá a veľmi svrbivá. Zvyčajne sa dostane až do chronického stavu a najčastejšie sa vyskytuje u malých detí, často počas prvého roku života. Nie je to však pravidlo a vyvinúť sa môže aj už u dospelých jedincov. Hoci sú niektorí lekári voči tomu skeptickí, existuje šanca sa atopického ekzému čiastočne zbaviť alebo aspoň výrazne zmierniť jeho príznaky. 

Aké symptómy má atopický ekzém?

Atopický ekzém nemá u každého rovnaké príznaky a priebeh, no aj napriek tomu existuje pár symptómov, ktoré naznačujú jeho výskyt. Medzi ne patrí:

  • extrémne suchá koža a svrbenie, ktoré je neznesiteľné hlavne v noci
  • červené až hnedosivé škvrny objavujúce sa hlavne na rukách, nohách, členkoch, zápästiach, krku, hornej časti hrudníka, očných viečkach, vo vnútorných ohyboch lakťov a na kolenách – pri deťoch sa môže okrem iného objaviť aj na tvári a pokožke hlavy
  • výskyt malých hrbolčekov, z ktorých môže vytekať tekutina
  • popraskaná, šupinatá, napätá koža, pocit opuchu a citlivosti

Niektorí ľudia majú len malé plochy suchých miest na tele, iní zas môžu mať zapálenú pokožku po celom tele. Na svetlejšom type pokožky sa ekzém prejavuje sčervenaním, naopak, na tmavšom type pokožky sa javí ako tmavo hnedý, purpurový alebo až sivý. Samozrejme, na tmavšej pokožke býva ťažšie viditeľný, a preto ho nemusí byť ľahké diagnostikovať. 

Príčiny vzniku atopického ekzému

Ekzém je zapríčinený variáciou génov, nakoľko práve tie ovplyvňujú schopnosť pokožky poskytovať jej primárnu úlohu, ktorou je ochrana. Zdravá pokožka udržiava vlhkosť a chráni nás pred vnikom baktérií, alergénov a iných škodlivých a nebezpečných látok do nášho tela. Pokiaľ sa na tele vyskytuje akýkoľvek ekzém alebo je jej povrch narušený, je pre baktérie a nebezpečné faktory ľahšie vniknúť do tela a ublížiť nám. 

U niektorých ľudí, najmä u detí, sa môžu ekzémy vyskytnúť v rámci potravinovej alergie. Zároveň sa u väčšiny ľudí trpiacich na atopický ekzém striedajú obdobia, kedy sú symptómy menej a viac nápadné. Niekedy dokonca na nejakú chvíľu zmizne, no žiaľ, po čase sa zvykne objaviť opäť. 

atopický ekzém a krém na ruky
Zdroj: freepik

Dodnes nejasná presná príčina vzniku atopického ekzému už potrápila hlavy vedcov. Odborníci sa domnievajú, že sa jedná o súhrn viacerých faktorov, ktoré vyústia k jeho tvorbe. Ako sme už trocha načrtli, veľmi často sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú alergie, nakoľko slovo atopický znamená citlivosť na alergény. Vyvíja sa spolu s inými ochoreniami, ako je napríklad astma a senná nádcha. Hoci nie je možné sa ním nakaziť, ako napríklad pri osýpkach, existuje určitá pravdepodobnosť výskytu v rodinách medzi členmi. Je to z toho dôvodu, pretože rodinní príslušníci sú si DNA podobní, a tak, keď sa objaví u jedného, je veľká šanca, že sa v určitom životnom štádiu prejaví aj u ďalšieho člena rodiny. 

Okrem toho môžeme medzi spúšťače zaradiť aj rôzne kozmetické prípravky ako sú napríklad mydlá alebo pracie prostriedky, ktoré vedia atopický ekzém nie len zapríčiniť, ale aj zhoršiť. Samozrejme sem môžeme zaradiť aj stres, chorobu 21.storočia alebo počasie. 

Etapy atopického ekzému

#1 Chronické štádium atopického ekzému
Je to najbežnejšie štádium, ktorá sa najčastejšie vyvíja u detí pred dosiahnutím 12-tich mesiacov. Aj keď sa vyskytuje najmä v detskom veku, nie je výnimkou ani u dospelých. Každopádne, práve pri deťoch je vysoká šanca, že sa vekom začne zlepšovať. Chronický ekzém spravidla postihuje jedinca celý jeho život, kde sa strieda s fázami pokoja a zhoršením. 

#2 Akútne štádium atopického ekzému
Jedná sa o krátkodobý ekzém, ktorý sa zvykne vyskytnúť pri kontakte s niečím, čo naša koža vyhodnotí ako dráždivú a zlú látku. Spravidla trvá len pár týždňov, po ktorých sa pokožka zahojí, upokojí a všetko je zase v poriadku. 

#3 Subakútne štádium atopického ekzému
Toto štádium je súčasťou liečenia akútneho ekzému. Objavuje sa vtedy, keď človek ekzém ignoruje, nerieši ho, pričom sa ekzém zvykne zhoršiť a môžu sa objaviť rôzne vyrážky, mnohokrát až hnisavé. 

Liečba atopického ekzému

Žiaľ, zatiaľ neexistuje žiadny liek, ktorý by bol schopný vyliečiť ekzém navždy alebo bol ako jediný, sám o sebe účinný. Je ťažké vyrovnať sa psychicky, ako aj fyzicky, s faktom, že vás trápi atopický ekzém, pretože má jednoznačne obrovský vplyv na váš každodenný život. Keďže psychika a vnímanie seba samého vie výrazne ovplyvniť liečbu,  psychicky sa nastavte na to, že bude všetko v poriadku a zbytočne sa nestresujte. Pri kožných problémoch je dôležité vyvarovať sa parfumovanej kozmetike s obsahom parabénov.  Výborným SOS produktom, ktorý je dokonca vhodný i pre bábätká, je regeneračný krém X-tra Dry Skin Fix, ktorý pomáha riešiť nielen ekzémy, psoriázu, atopickú, plienkovú či rúškovú  dermatitídu, ale je nápomocný aj pri suchej a popraskanej pokožke, ktorú hydratuje a posilňuje epidermu.

Spa prírodné produkty z bylín na wellness a relaxáciu.
Zdroj: freepik

Nezabudnite navštíviť lekára, aby posúdil vážnosť a pokročilosť ekzému. Okrem toho vám predpíše rôzne mastičky a kortikoidy, ktoré sa využívajú na zmiernenie opuchu, začervenania a svrbenia. 

Niektorí ľudia sa rozhodnú riešiť atopický ekzém prírodne. Medzi najpoužívanejšie produkty patrí aloe vera, kokosový olej, med, čajovníkový olej (v jeho zriedenej forme), produkty z konope (oleje a maste) používanie jemných mydiel a pracích prostriedkov, ako aj rôzne zmeny v jedálničkoch. Veľmi účinné je do jedálničku zaradiť zelené superpotraviny, ako je napríklad jačmeň a chlorella, ktoré v tele pôsobia protizápalovo a zbavujú ho toxínov. Do zelených potravín sa oplatí investovať, a preto vyberajte najlepšiu možnú kvalitu. Skutočne kvalitné zelené superpotraviny môžete dokonca aplikovať priamo na postihnuté miesta na pokožke, čím podporíte a urýchlite proces hojenia.

Prevencia

Existujú rôzne tipy na zabránenie rozšírenia atopického ekzému a celkovo k minimalizácií príznakov suchej, popraskanej, svrbivej pokožky a šúpania sa, najmä po kúpaní. 

  • Hydratácia a premasťovanie pokožky je základ toho všetkého. Vyberte si maslá a olejčeky, ktoré vám sedia alebo krémy, ktoré vám odporučil váš lekár (hydroláty zo šalvie, bambucké maslo a za studena listované prírodné oleje ako napríklad konoplný olej, borákový olej alebo rakytníkový olej).
  • zistite spúšťače a následne sa im vyhýbajte alebo sa ich aspoň snažte minimalizovať a obmedzovať (stres, pot, mydlá, prach, strava – najmä sladké a štipľavé jedlá a pod.)
  • vyhýbajte sa príliš horúcej vode, doprajte si kratšie sprchy a kúpele ideálne aj s morskou soľou a zeleným ílom
  • používajte jemné mydlá, pracie prostriedky (detské),  deodoranty
  • po kúpaní pokožku len jemne osušte prikladaním uteráka, v žiadnom prípade ju nešúchajte do osušky a následne ju zhydratujte sprejom (hydrolátom)

Aj napriek faktu, že atopický ekzém nemá presne stanovenú liečbu, existujú účinné produkty, spomenuté v tomto článku, ktoré vedia minimálne zmierniť jeho príznaky. Ak vás trápi atopický ekzém, odporúča sa návšteva dermatovenerológa, ktorý určí štádium, nastaví liečbu a poradí pri starostlivosti o pokožku. Snažte sa prísť na spúšťače a následne ich eliminujte, aby vám nenarúšali vaše každodenné fungovanie. 

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324228#honey
https://www.healthline.com/health/how-long-does-eczema-last#stages
https://www.nhs.uk/conditions/atopic-eczema/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273