Na čo si dať pozor pri prvej návšteve fitness centra?

Začiatky v posilňovni môžu byť trochu desivé, ale každý musí niekde začať. Chystáte sa navštíviť fitness centrum po prvý raz a neviete, na čo sa pripraviť? Túto krátku príručku sme pripravili tak, aby ste sa vo fitness centre cítili príjemne a aby ste podali svoj najlepší výkon.

1. Základy sú najdôležitejšie

Pred návštevou sa zoznámte s niekoľkými základnými cvičeniami. Po vstupe do fitka si budete svojimi pohybmi a cvikmi istejšia. Základy si môžete osviežiť priamo u vás doma prostredníctvom inštruktážnych videí. Nepodceňujte základné cvičenia a správnosť pohybov. Správne precvičovanie vám jednak cvičenie uľahčí, no súčasne zabezpečí i jeho efektívnosť. Je dôležité začať pomaly. Osviežte si ako správne cvičiť: kliky, drepy, plank, zhyby či výpady.

2. Vyberte si skupinové cvičenie alebo osobného trénera

Skupinové cvičenia sú výhodou hneď z dvoch dôvodov. Za prvé, máte niekoho, kto vám povie, čo presne máte robiť a ako to urobiť. Za druhé, ​​sú nabité pozitívnou energiou a neuveriteľne zábavné. Prihláste sa na hodinu zumby, fitness či piloxingu. Dokonca aj hodina jogy má svoje čaro a špecifickú “zdieľanú” energiu. Samozrejme to, čo sa naučíte v triede môžete použiť i na svoje individuálne cvičenie.

Aj obyčajné behanie na páse môže byť pri prvej návšteve fitness centra nesprávne
zdroj: 123RF

Ak ste príliš hanblivý na skupinové cvičenia vyhľadajte pomoc osobného trénera, ktorý bude svoj čas venovať iba vám. Tréner vám nastaví individuálny plán, ukáže, ako využívať športové náčinie a ako správne cvičiť.

3. Nenavštevujte fitko počas špičky

Pokúste sa do fitness centra chodiť v čase, keď viete, že bude menej preplnené. Môžete sa tak lepšie aklimatizovať v novom prostredí bez pocitu, že vás všetci sledujú. Budete sa cítiť viac uvoľnene a podáte lepší výkon. Navyše si ľahšie vyčistíte hlavu.

Náš tip: Zefektívnite vaše cvičenie a pripravte si pochúťky plné proteínu. Proteínové guľky si ľahko vyrobíte aj v pohodlí domova.

4. Zistite si informácie

Ešte pred tým ako sa pustíte aktívne do cvičenia, je veľmi dôležité spraviť si svoj výskum. Internet nám ponúka veľké množstvo informácií ako správne cvičiť. Je dôležité aby ste k informáciám pristupovali kriticky a naučili sa vyhodnocať, čo je pre vás dobré a, čo vám naopak môže uškodiť. Uprednostnite stránky, ktoré využívajú dôveryhodné zdroje a spoliehajú sa na profesionálov. Samozrejme sa môžete vždy informovať u zamestnancov telocvične. Je oveľa lepšie sa opýtať, ak si nie ste istí, než si nedopatrením ublížiť. Zistite si napríklad aké pomôcky na cvičenie budete potrebovať alebo aj to či vám ich poskytne fitko alebo si musíte priniesť napríklad vlastnú podložku.

5. Spravte si  plán

Cieľ bez plánu nedosiahnete. Keď sa odhodláte začať s cvičením vo fitku, je dobré spraviť si plán, ktorého sa budete držať. Zo začiatku si vyberte jeden deň v týždni, ktorý vám najviac vyhovuje a držte sa ho. Začnite radšej malými krokmi a postupne svoje ciele zvyšujte na dva dni, tri dni… Stále ale s mierou. Nehľadajte si výhovorky!

6. Držte sa plánu

Plán bez akcie nemá taktiež význam. Chodiť do posilňovne bez cvičenia nemá význam. Buďte na návštevu telocvične pripravená. Nahliadnite do plánu a skontrolujte či máte všetko vybavenie, ktoré budete potrebovať. Pri plánovaní samozrejme nemyslite iba nato kedy budete cvičiť, ale i čo a ako budete cvičiť.

7. Skúste nové veci

Nikdy nezistíte, čo na vaše telo pôsobí najlepšie, kým to nevyskúšate. Vyskúšajte kruhové tréningy, zumbu, jumping, jogu či plávanie. Na čokoľvek sa vám naskytne príležitosť, skúste to! V najhoršom prípade sa vám to nebude páčiť. A v najlepšom, obohatíte svoj život o niečo nové. 

8. Cvičte s parťákom

Dvom je vždy lepšie, však? Pri cvičení vo dvojici sa viete navzájom povzbudiť k lepším, respektíve aspoň k nejakým výkonom. Začnite do posilňovne chodiť s kamarátkou, kamarátom či partnerom. Nemáte žiadnych priateľov, ktorí by boli ochotní s vami chodiť cvičiť? To je v poriadku! Vo fitku si nejakých určite nájdete a budete sa navzájom povzbudzovať a dosahovať svoje ciele.

View this post on Instagram

NEBBIA love 💕🌸💪🏼

A post shared by Nebbia Praha (@nebbiapraha) on

9. Bavte sa

Zabávať sa je pravdepodobne najdôležitejšou súčasťou všetkého, čo robíte. Nikto nechce robiť niečo čo ho nebaví. Skúšajte nové veci a zistite, čo sa vám páči a čo nepáči. Vykonávajte činnosti, ktoré sa vám páčia a nerobia činnosti, ktoré nemáte rada. Milujete zumbu, ale neznášate beh? Nevadí. Cvičiť by ste mali iba to, čo vás baví a nebudete sa nútiť. Zabávajte sa!

10. Najväčšia dilema

Ak ste sa už rozhodli fitness centrum navštíviť, asi prvé vám počas prípravy návštevy napadne, čo si doň obliecť. Samozrejme platí univerzálne pravidlo, že váš úbor na športovanie musí byť pohodlný, z funkčných materiálov a nemôže vám nijako brániť v cvičení.

Náš tip: Týchto päť potravín vám zabezpečí optimálny prísun energie a živín počas namáhavého cvičenia. Je to palivo pre váš tréning.

Taktiež je dôležité zvoliť správny typ oblečenia k jednotlivým aktivitám. Ak sa chystáte do fitka oblečte si napríklad športové legíny alebo nohavice, funkčný top a pohodlné športové tenisky. Ak máte namierené na hodinu jogy pokojne zvoľte napríklad voľnejšie, pohodlnejšie oblečenie (myslite ale nato, že budete robiť aj stojky a nechcete odhaliť viac ako je nutné). Na beh si pokojne oblečte šortky, top a bežecké tenisky. Najdôležitejšie je sa cítiť ale príjemne a pohodlne.

Už by ste mali mať všetky potrebné informácie. Stačí si len nájsť fitko, ktoré vám vyhovuje a pustiť sa do cvičenia. Spravte si plán. Nájdite trénera, kamaráta alebo skupinu. Zbaľte si pomôcky, oblečenie a tenisky. Nezabudnite na fľašu s vodou, keďže tekutiny sú pri cvičení dôležité a utekajte za svojím cieľom.

Mohlo by sa vám páčiť