Rozhýbte sa vo vode a spáľte to kilo navyše

Určite ste už niekedy skúšali bežať vo vode a určite ste zistili, že takýto pohyb ani náhodou nie je taký ľahký ako na súši. S telom ponorením do vody sa účinok od bežného cvičenia líši. Odlišné sú najmä cviky ako aj ich intenzita. Plávanie v bazéne považujú odborníci za jednu z najlepších foriem pohybu. Vďaka odporu vody dokážete skvelo spevniť vaše svaly a ponaťahovať pohybové ústrojenstvo. V bazéne však nemusíte plávať iba monotónne dĺžky. Omnoho efektívnejšie ako bežné plávanie je aqua fitness či aqua aerobic.

aqua aerobic je efektívne cvičenie vo vode na pohyb a chudnutie
zdroj: 123RF

Vymeňte fitko za bazén

Cvičenie vo vode je skvelým prostriedkom na redukciu váhy, tvarovanie postavy i zvýšenie telesnej kondície. Navyše cvičením v bazéne nedávate svojim kĺbom zabrať ako pri cvičení vo fitku. Odborníci na redukciu váhy odporúčajú cvičenia vo vode najmä ľuďom s nadváhou, pre ktorých je bežné cvičenie príliš namáhavé a zaťažujúce organizmus. Navyše takéto precvičovanie v bazéne má výrazne pozitívny vplyv na krvný obeh a nervovú sústavu.

Voda ako závažie

Vo vode je odpor pri cvičení výrazne vyšší ako pri bežnom cvičení. V závislosti od hustoty a iných charakteristík vody je tento odpor voči pohybu 7 až 12 krát vyšší ako pri pohybe na súši. Každý pohyb je teda pohybom so závažím, čiže i vďaka rovnakému pohybu, aký vykonávate v posilňovni, dokážete v bazéne dosiahnuť lepší výsledok. Pri cvičení vo vode taktiež zapájate viac svalov, keďže voda redukuje pôsobenie gravitácie.

cvičenie vo vode alebo aqua fitness vie poriadne rozhýbať každého plavca aj neplavca
zdroj: 123RF

Nemusíte len plávať

Plávanie je určite najpopulárnejším vodným cvičením, no zďaleka nie jediným. Stále populárnejším sa stáva aqua aerobic a aqua fitness. Ide o aerobné cvičenie v bazéne, vďaka ktorému zlepšíte svoju kondíciu, znížite hmotnosť a vypracujete si postavu. Cvičenie prebieha  za pomoci inštruktora alebo trénera, ktorý predvádza cviky do rytmu  hudby, vďaka čomu sa rozhodne zabavíte a cvičenie si budete užívať.

Cvičí sa najmä s vlastnou váhou tela, no často sú využívané i špeciálne nadľahčovacie prostriedky. Účinná je i chôdza v bazéne. Samozrejme prechádzka po dne bazéna by mala trvať niekoľko desiatok minút, aby sa výsledky odrazili i na postave či kondícií. Novinkou je aqua combat, ktorý v sebe spája prvky aqua fitness a bojových umení hlavne boxu, kick-boxu a karate. Ide o veľmi dynamické cvičenie, pri ktorom je vašim hlavným nepriateľom odpor vody. Niektoré centrá a wellness zariadenia si pre svojich návštevníkov dokonca pripravili špeciálne upravenú aqua gym. Ide o priestor v bazéne, v ktorom  sú umiestnené zariadenia, aké môžeme nájsť bežne v posilňovni, no sú špeciálne upravené tak aby fungovali i pod hladinou. Môžete si teda zabehať na bežiacom páse alebo zabicyklovať na rotopede.

cvičenie vo vode aqua combat s pomocou činiek
zdroj: 123RF

I keď neviete plávať alebo vás plávanie hore dole bazénom omrzelo, môžete si užívať pohyb vo vode v podobe aqua fitness. Vyskúšajte zameniť klasické fitko za to vodné. Ak vás nepresvedčili ostatné výhody určite vás osloví to, že vďaka cvičeniu vo vode sa „nespotíte“ a vaše telo je ochladzované vodou, čiže sa vyhnete nepríjemným pocitom po cvičení. Navyše voda má a mala na človeka naozaj jedinečný vplyv a dokáže z nášho tela odbúrať všetok stres ešte skôr ako začnete so samotným cvičením.

Mohlo by sa vám páčiť