Jumping – cesta k pevnému telu

Jumping - originálne skupinové cvičenie na trampolíne

Čo je to jumping?

Jumping je originálne skupinové cvičenie, ktoré sa realizuje na špeciálnych malých trampolínach s madlom. Cvičenie sprevádza motivujúca hudba a vedú ho odborne vyškolení lektori. Pozostáva z kombinácií rýchlych a pomalých poskokov, šprintu, silových a balančných prvkov a strečingu. Takýmto spôsobom jumping zábavnou formou prispieva k fyzickej a duševnej rovnováhe.

Vznikol v roku 2000 v juhočeskom mestečku Tábor. Jeho autormi sú dvaja mladí inštruktori aerobiku, ktorí chceli spojiť aerobikové kroky a skoky na trampolíne. Práve oni vymysleli prvú mini trampolínu s madlom. Z Tábora sa rozšíril už takmer do celého sveta, momentálne sa cvičí už v 50 krajinách.

Jumping sa dá cvičiť v každom ročnom období - Wellness Magazín
zdroj: 123RF

Aké sú výhody jumpingu?

Jumping je ideálny najmä na formovanie postavy, zlepšuje kondíciu a pozitívne pôsobí na všetky systémy ľudského organizmu. Toto aeróbne cvičenie:

  • spaľuje tuky. Počas jednej hodiny cvičenia spálite v priemere 1500 kcal, čím sa radí k najúčinnejším cvičeniam. Na porovnanie – napríklad pri zumbe spálite približne dvakrát menej kalórií. Jumping je teda ideálny šport na chudnutie.
  • posilňuje svalstvo. Jumping posilňuje všetky svalové skupiny – brušné, chrbtové, sedacie i svaly na nohách. Počas cvičenia sa zapájajú aj hĺbkové svaly, čo pozitívne ovplyvňuje celkovú kondíciu a držanie tela.
  • zlepšuje srdcovo-cievny systém. Cvičenie zvyšuje tkanivové zásobovanie kyslíkom a pomáha znižovať krvný tlak. Podobné účinky na ľudský organizmus má napríklad aj jogging.
  • prispieva k psychickej pohode. Ľudia, ktorí cvičia jumping, sa cítia uvoľnene, lepšie pracujú a lepšie spia. Cvičenie totiž zvyšuje endorfíny a má preukázateľný ukľudňujúci účinok na nervovú sústavu.

Vďaka týmto pozitívnym účinkom je určený pre všetky generácie, aj pre ľudí s nadváhou vrátane mamičiek po tehotenstve. Keďže trampolína tlmí nárazy, cvičenie je vhodné aj pre ľudí s problémami s kĺbmi či po úrazoch.

Zaujímavé tiež je, že ľudia vnímajú jumping ako cvičenie s menšou námahou. Hoci je toto cvičenie podobne náročné ako beh alebo plávanie, ľudia vnímajú vynaloženú námahu ako nižšiu. Skákanie je totiž na pocit ľahší a príjemnejší ako iné cvičenia.

Náš tip: Podobne vhodnou pohybovou aktivitou je cvičenie vo vode.

Jumping na kurze i doma

V každom väčšom meste určite nájdete kurz jumpingu. Vedú ho odborne vyškolení lektori a cvičíte v skupine spolu s ďalšími ľuďmi vo fitness centre. Jumping však samozrejme môžete cvičiť aj doma. Ideálne je, ak už za sebou máte nejaký kurz, ale rovnako dobre vám poslúži aj inštruktážne video. Potom už stačí len zaobstarať si malú trampolínu a vaša domáca telocvičňa je pripravená.

V každom prípade si však dávajte pozor na zranenia. Najmä začiatočníci majú tendenciu prepínať svoje sily. Medzi časté zranenia patrí napríklad výron členka. Ak si však dáte pozor, tak vám prinesie mnoho benefitov, ktoré určite oceníte.