Emocionálna nevera: Je horšia, ako tá fyzická?

nevera

Každý partnerský vzťah má svoje úskalia. Menšie, väčšie i tie, ktoré končia rozchodom. Patrí medzi tieto problémy aj nevera? Nielen fyzická ale aj emocionálna. Čo je jej najčastejšou príčinou?

Čo je nevera?

Vo všeobecnosti sa dá opísať ako počínanie, ktoré by partnera ranilo. Iste, všetci máme inú mieru tolerancie, no všade existujú hranice. Sú ľudia, ktorým nevadí ani to, keď je ich partner napríklad na zoznamke. A potom sú také vzťahy, kedy partner žiarli aj na to, keď žena pozdraví osobu opačného pohlavia. Dva extrémy. Každý na opačnej strane. 

emocionálna nevera

Fyzická nevera

Ide o romantické počínanie s iným človekom než s tým, s ktorým sme v partnerskom vzťahu. Bozky, dotyky aj milostný akt. Niektorí nepovažujú za neveru bozk ani konanie, ktorého vrcholom bolo milovanie. Ako sme spomínali, každý z nás má inú mieru tolerancie. Aj preto je potrebné porozprávať sa s partnerom o tom, čo považuje za fyzickú neveru. Ak si toto vyjasníte rovno na začiatku, budete mať o jeden problém menej. 

 Emocionálna nevera

V tomto prípade je to o čosi komplikovanejšie. Pod týmto pojmom si však môžete predstaviť situáciu, keď začnete prechovávať romantické city k niekomu inému, než partnerovi. Emocionálna nevera sa často začína nenápadne. Možno ako kamarátstvo a pritom si ani nemusíte uvedomovať, čo sa deje. 

láska

Aké sú najčastejšie príčiny nevery?

Bohužiaľ, na toto naozaj neexistuje žiadny vzorec. Najčastejšie sa za príčinami nevery skrývajú také veci, ako nespokojnosť v partnerskom vzťahu či  nezáujem zo strany partnera. Potom sú samozrejme medzi nami aj takí jedinci, ktorí neuznávajú monogamné vzťahy či patologickí sukničkári, ktorí to majú, ako sa hovorí v DNA. To platí tak o mužoch, ako aj o ženách. 

nevera

Pomohli nevere sociálne siete?

V prípade nevery emocionálnej aj áno. Stáva sa, že partnera príliš nezaujíma, aký ste mali deň, nemá potrebu tráviť s vami čas, chodiť na výlety? Vtedy pochvala od neznámeho, menej známeho či známeho človeka poteší. A ak je navyše opačného pohlavia, často sa začnú správy romantizovať a vzťah už dávno prekračuje hranice priateľstva. Máte pocit, že zažívate konečne niečo nové. Tendencia porovnávať partnera s tým človekom, s ktorým si píšete, je až priam nutkavá. Vidíte, kto o vás prejavuje záujem. Možno vám ani nenapadne to, že začiatok vzťahu s aktuálnym partnerom bol presne taký istý. Možno ani netušíte, že pre vás plánuje spoločnú budúcnosť, zatiaľ čo vy sa chytáte do siete, ktorú ste si na seba uplietli. 

Emocionálna nevera je síce nenápadná, no neznamená, že neverník nebude odhalený. Často napácha omnoho viac škody, ako nevera fyzická. Partnera určite zraní skôr to, že jeho polovička sa emocionálne naviazala na inú osobu. A zatiaľ, čo fyzický úlet sme často schopní odpustiť, vyznanie lásky definitívne ukončí vzťah.

Ako rozpoznať neveru?

V prípade fyzickej nevery je to asi jednoduchšie. To, že partner náhle zmení svoje zvyky nemusí hneď znamenať, že vás podvádza. Pokiaľ však nevie odôvodniť to, kde bol, prípadne zistíte, že klamal, vtedy by ste určite mali začať byť podozrievavý. Pri fyzickej nevere sú tu fyzické dôkazy, na ktoré sa treba zamerať. 

žena

Pri emocionálnej nevere to môže byť zložitejšie. Môžete si všimnúť, že partner ukrýva telefón či stratí záujem tráviť s vami čas. Máte pocit, že sa uzatvára do seba a jediný, kto sa na vzťahu nadrie ste vy. Emocionálna nevera je niečo, čo veľa vzťahov neustojí a rozpadnú sa. Vina je v tomto prípade takmer vždy na oboch stranách. 

Zdroje: 
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay
https://www.brides.com/emotional-affair-and-a-physical-affair-1102788
https://www.mindbodygreen.com/articles/emotional-cheating-meaning-and-signs/