Pre bylinkárov 2: Ako ich sušiť a uskladňovať

Aké bylinky a ako sušiť a uskladňovať na ďalšie použitie

Bylinky sú obrovským bohatstvom prírody, a preto ich už od nepamäti využívame aj my, ľudia. Pomáhajú nám nielen pri prevencii, ale aj pre liečbe rôznych ochorení či najrôznejších zdravotných problémov. Aby však boli účinné, treba vedieť, ako bylinky správne sušiť a uskladniť. S tým vám my pomôžeme.

V prvom rade je potrebné vedieť, kedy bylinky zbierať. Vo všeobecnosti sa môžete riadiť nasledovným pravidlom:

  • Kvety – začiatkom ich kvitnutia.
  • Listy – ideálne pred kvitnutím alebo tesne po ňom.
  • Korienky – skoro na jar alebo potom až na jeseň.
  • Plody – keď dozrievajú.

To, že bylinky ste usušili správne, potom spoznáte nasledovne:

  • Kvety – v prstoch budú ako jemný pergamen.
  • Listy – prstami sa dajú rozdrviť na prach a šuchocú ako jesenné lístie.
  • Korienky – ľahko sa lámu.
  • Plody – sú stvrdnuté.
Náš tip: Levanduľa – liečivý zázrak z Provensalska.

Ako však jednotlivé bylinky správne usušiť? V prvom rade majte na pamäti, že čerstvo odrezané bylinky sú veľmi citlivé na tlak, pri preprave ich preto uložte do vzdušného vrecúška alebo ideálne do priedušného košíka či do debničky vo veľmi tenkých vrstvách. Nikdy bylinky nevkladajte napríklad do igelitovej tašky či do sáčku, ktorý neprepúšťa vzduch – rastlinky by sa vám zaparili a váš zber by vyšiel nazmar.

Bylinky začnite sušiť 5-6 hodín po zbere. Možností máte viacero, nikdy ich však nesušte na priamom slnku – stratili by svoju prirodzenú farbu. Ako teda na to správne?

Spôsob, ako sušiť bylinky je aj formou zväzkov zavesených dolu hlavou
zdroj: 123RF

Sušenie vo zväzkoch

Ak potrebujete usušiť celú rastlinku v celku, pevne ich zviažte (ako keby do kytice) a zaveste ich dolu hlavou opäť na teplé a suché, no dobre vetrané miesto. Počas dňa ich môžete sušiť aj vonku (ale v tieni), no na noc ich vždy odložte dnu – v noci totiž vonku stúpa vlhkosť.

Sušenie na plátne

Menšie bylinky, lístky, kvety či korene nastrihajte na menšie časti a uložte ich na čisté plátno položené napríklad na plechu či na väčšej tácke. Následne ich umiestnite na nejaké teplé, ale dobre vetrané miesto. Priebežne ich kontrolujte a pravidelne ich pootáčajte.

Sušenie v rúre

Bylinky rozložte na plech vystlaný papierom na pečenie a sušte ich na veľmi nízkej teplote – tá nesmie presiahnuť 35 stupňov. Nechajte tiež na rúre pootvorené dvierka, aby do nej mohol prúdiť vzduch. Takýmto spôsobom je najvhodnejšie sušiť korienky či dužiny.

A ako správne usušené bylinky uskladniť? Skvelou voľbou sú plátenné alebo papierové vrecká, no vynikajúco vám poslúžia aj sklenené poháre na kompóty. Bylinky skladujte vždy na tmavom a suchom mieste, inak by sa vám mohli poškodiť a stratili by svoje blahodarné účinky.

 

Pre bylinkárov 1: Zber byliniek

Pre bylinkárov 3: Prípravky a výrobky