Vyskočená platnička (Hernia disku) – časť 4

Trápi vás vyskočená platnička a nepomáhajú lieky, rehabilitácia ani cvičenie? Zrejme ste sa dostali do bodu, kedy je operácia hernie disku nevyhnutnosťou. Aké typy operácii existujú a v čom je ich rozdiel vám prezradíme v tomto článku.

Typy operácií vyskočenej platničky

V dnešnej dobe je možné operovať herniu disku niekoľkými spôsobmi. Každý z nich má svoje výhody, nevýhody, špecifiká. Na základe presnej diagnózy stanovenej po absolvovaní viacerých vyšetrení a po predchádzajúcej neúspešnej konzervatívnej liečbe lekár určí, ktorý typ operácie je pre daný typ problému najvhodnejší.

Klasická otvorená operácia

Klasická operácia prebieha v celkovej anestézii. Nad miestom vysunutia platničky sa vykoná kožný rez, prestrihne sa fascia, chrbtové svaly a väzivo sa odsunú nabok, odstráni sa časť oblúkov stavcov, prenikne sa k vysunutej časti platničky a tá sa pomocou klieští odstráni. Odstránenie vysunutej časti platničky spôsobí odstránenie tlaku na nervy a miechu.

Okrem odstránenia malej časti vysunutej platničky možno odstrániť aj platničku celú a nahradiť ju “umelou” náhradou. V ojedinelých prípadoch sa vykonáva tzv. spinálna fúzia, kedy je platnička odstránená a dva susedné stavce sú napevno spojené pomocou kostných štepov alebo pomocou kovových či plastových skrutiek a tyčí určených na zabezpečenie dodatočnej podpory.

hernia disku

Otvorené operácie chrbtice patria k najzložitejším chirurgickým výkonom, a preto nesú určité riziká. Hrozí krvácanie v oblasti chrbtového kanála, kde je miecha a nervy. Zároveň tak vzniká väčšia pravdepodobnosť vzniku infekcie, poškodenia obalu miechy a nervov a nelichotivá jazva. Po operácii je nutná dlhá doba rekonvalescencie, pacienti sú dlhodobo práceneschopní či invalidizovaní.

Miniinvazívna endoskopická operácia

Tento typ operácie je šetrnejší ako klasická otvorená operácia. Pod kontrolou röntgenového žiarenia je do prirodzeného anatomického otvoru v chrbtici, s veľkosťou zhruba 1 cm, zavedená špeciálna ihla pre vytvorenie pracovného kanála. Následne je zavedený endoskop vybavený svetelným zdrojom a sústava pracovných nástrojov. Vytlačená časť platničky sa následne odstraňuje špeciálnymi klieštikmi pod endoskopickou kamerou, ktorá zobrazuje priestor po celý čas operácie. Platnička je na záver ošetrená laserom alebo tepelnou rádiofrekvenciou s cieľom znížiť riziko opätovného vysunutia.

K výhodám miniinvazívnych zákrokov patrí menšie riziko poškodenia svalových a kostrových štruktúr, menšie krvácanie, menšie riziko tvorby väzivových zrastov po operácii či výskyt infekcií. Po takomto druhu operácie nasleduje jednoznačne rýchlejšia rekonvalescencia a návrat ku každodenným činnostiam.

Laserová operácia

Najmodernejším a najšetrnejším druhom operácie je laserová operácia. Tento druh operácie je najmenej invazívny. Laserová operácia sa robí v lokálnej anestézii a celý zákrok trvá menej ako jednu hodinu. Cez tenkú kanylu zavedenú do poškodenej platničky sa podá malé množstvo kontrastnej látky, aby sa operatér uistil o správnosti miesta vpichu. Následne sa laserom odstráni poškodené tkanivo platničky, čím sa v nej zníži tlak na miechu a nervy. Samotné tkanivo platničky sa pôsobením lasera zosilní, aby nedošlo k opätovnému vytečeniu jadra.

Pravdepodobnosť krvácania a infekcie je pri tomto type operácie minimálna. Pacient sa vracia do pracovného života už v priebehu pár dní po zákroku a nemusí podstupovať dlhotrvajúcu rekonvalescenciu a byť dlhodobo PN, ako pri klasickej operácii chrbtice.

Útlak nervov spôsobený herniou disku môže mať za následok oslabenie svalov, obmedzenie pohyblivosti, poruchy citlivosti a niekedy až poruchy močenia, stolice a sexuálnych funkcií. Preto je nevyhnutné podstúpiť adekvátnu liečbu čo najskôr.

Vyskočená platnička (Hernia disku)

Vyskočená platnička (Hernia disku) – časť 2

Vyskočená platnička (Hernia disku) – časť 3

Mohlo by sa vám páčiť