TOP 10 potravín pre váš imunitný systém

TOP 10 potravín pre váš imunitný systém

Každý deň organizmus bojuje s množstvom škodlivých látok, ktoré sa snažia preniknúť do nášho tela. Preto je viac než dôležité zahrnúť do svojho jedálnička výživné potraviny, ktoré nám pomáhajú v boji proti škodlivým látkam, baktériám a vírusom. Tu je naša top desiatka pre lepší imunitný systém.

Vedome aj nevedome konzumujeme potraviny a jedlá, ktoré majú vplyv na náš organizmus. Naša strava by mala obsahovať aj také látky, ktoré pomáhajú našej prirodzenej obranyschopnosti. Nezabúdajte, že prvým krokom k udržaniu zdravého imunitného systému je zmena stravovacích návykov.

Zvýšte pravdepodobnosť zdravia vašej rodiny s tipmi a radami od nás.

Na ulici, v obchode, na zastávke i v autobusoch verejnej dopravy. Všade sme vystavení riziku, že niečo „chytíme“. Imunitnému systému dajú zabrať najmä prechodné obdobia a chrípkové sezóny. Zdravý a silný imunitný systém je nevyhnutnosťou, aby sme boli chránení. Pomôžme mu pridaním týchto potravín do nášho jedálnička:

BROKOLICA

Brokolica, karfiol, kel či rukola – všetci títo zelenáči sú bohatý na vitamíny A, C a E, vlákninu a minerály. Táto zelenina má viacero zdravotných výhod, ako napríklad aj znižovanie oxidačného stresu.

Titul kráľovnej medzi zeleninou však patrí brokolici. Ukrýva v sebe protirakovinové látky – izotiokyanáty, ktoré neutralizujú karcinogény a urýchľujú z tela ich vylučovanie. Odporúčame ju zahrnúť do týždenného jedálnička.
Konzumovať ju môžete surovú, alebo ju zľahka naparte, aby ste zbytočne neprišli o vzácne vitamíny.

ORECHY

Poväčšine malé, ale o to účinnejšie. Oriešky sú najlepším zdrojom Omega-3 tukov, vitamínu E a selénu, čiže látok, ktoré prispievajú k budovaniu nášho imunitného systému. Navyše sú bohaté na bielkoviny, vlákniny a ďalšie výživné látky.

Na výber máte rôzne druhy: vlašské orechy, mandle či pistácie. Stačí ich pár podrviť a pridať do šalátu – hotová nutričná bomba.

PARADAJKY

čerstvé paradajky
zdroj: 123RF

Paradajky sú v akékoľvek forme plné antioxidantov. Môžete ich nakrájať a pridať do šalátu. Pripravte si obľúbenú rajčinovú polievku, z ktorej sa potešia aj najmenší členovia rodiny.

CITRÓNY

O tom, že sú citrusové plody najväčšími zdrojmi vitamínu C snáď nemusíme nikoho presviedčať. Predstavujú spúšťače protilátok, ktoré sú pripravené zasiahnuť v boji s nepríjemným prechladnutím a chrípkou. Vytlačte si jeden do šalátu alebo rannej šálky čaju.

KIVI a MELÓN

Nemusíte ich nutne kombinovať, ale je dobré ich zahrnúť do svojej stravy. Kivi patrí k nízkokalorickým druhom ovocia, ktoré posilňujú imunitný systém. Pripravte si ovocné kokteily a nebojte sa pridať aj jahody, čučoriedky a iné druhy čerstvého ovocia.

S letom sa zvyšuje konzumácia melónu, čo vôbec nie je na škodu. Okrem toho, že je plný vody a hydratuje telo, je zdrojom prospešných antioxidantov.

ČERVENÉ MÄSO

Našu imunitu neposilňuje len ovocie či zelenina. Na našom zdraví má podiel aj mäso, ktoré je zdrojom prírodných a základných živín. Správne pripravené jedlá z červeného mäsa sú bohaté na vitamíny B, Omega-3 mastné kyseliny, železo a zinok. Mäso je výborným zdrojom bielkovín a aminokyselín, ktoré pomáhajú udržať telo zdravé.

CESNAK

Niektorými milovaný, inými nenávidený. Cesnak bol po stáročia považovaný za jeden z najlepších prírodných liečiv. Pôsobí protizápalovo, znižuje streszlepšuje náladu. Stačí ho len pridať k mäsu, zelenine alebo do obľúbenej nátierky.

Cesnak je účinným liekom pri bolesti zubov a infekciách ústnej dutiny. Pôsobí ako silný antioxidant a spomaľuje starnutie. Že už aj bežíte po jeden strúčik do kuchyne?

ZÁZVOR

Ďalším typickým pomocníkom pri prvých prejavoch chrípky a prechladnutia je zázvor. Silné antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti predstavujú posilu pre váš imunitný systém. Pripravte si originál zázvorový čaj, alebo si ho ostrúhaný pridajte do vášho obľúbeného smoothies.

KURACIA POLIEVKA

Nečakané, ale desiata v poradí je tradičná, nedeľná slepačia polievka. Predstavuje prvú pomoc nielen pri príznakoch prechladnutia a chrípky. Mnohí ju totiž poznáme, aj ako jediný pokrm, ktorý náš žalúdok po ťažkej noci zvládne.
Vývar z kuracieho mäsa je kúzelný lektvar, ktorý si radi doprajeme, aj keď práve nemáme vôbec na nič chuť.

Správna strava spolu s vhodným tréningom, by mala zohrávať v našom živote dôležitú úlohu. Nielen pre seba, ale aj pre našich blízkych vyberajme potraviny bohaté na vitamíny a minerály.