7 dôvodov, prečo piť čaj

7 dôvodov, prečo piť čaj

Pitný režim je neustále diskutovanou témou, a to nielen v lete, ale celoročne. Predmetom diskusie nie je len to, kedy a koľko tekutín prijať, ale stále častejšie sa otvára otázka, čo vlastne piť? Čaj je odpoveďou pre chladnejšie dni – a my si povieme o benefitoch, s ktorými je pitie čaju spojené.

Čaj, svojím množstvom druhov, poskytuje možnosť výberu podľa individuálnych preferencií. Pitím čaju je možné zlepšiť príznaky prechladnutia, zlepšiť výkonnosť mozgu, zvýšiť efektivitu práce, či naopak upokojiť sa v náročnom dni. V prvom rade je potrebné vybrať si ten správny čaj. Odporúča sa nedosládzať ho, ale užívať si jeho prirodzenú chuť. Aj z tohto dôvodu je lepšie vybrať si sypané čaje namiesto tých porciovaných.

Ak sme si už čaj vybrali, je dobré vedieť, kedy je niektoré druhy vhodné piť. Zelený, či čierny čaj sa pre svoj obsah kofeínu odporúčajú piť najmä v dopoludňajších hodinách, alebo v čase poobedného poklesu energie. Niektorí odborníci neodporúčajú ich pitie po štvrtej, či piatej hodine poobede z obavy pred problémom s večerným zaspávaním a nekvalitným spánkom.

Jedným z dôvodov, prečo piť čaj je aj to, že dokáže zahriať v každom počasí
zdroj: 123RF

Okrem základných druhov poznáme aj rôzne bylinné, tam je výber podriadený tomu, čo človeka aktuálne trápi. Problémy s večerným upokojením pred spánkom pomôže vyriešiť harmanček alebo medovka. Vo večerných hodinách je vhodné zaradiť do pitného režimu čaj Rooibos, keďže ten kofeín neobsahuje. Zo známych druhov spomenie ešte biely, ktorý obsahuje obrovské množstvo antioxidantov, a teda jeho pitie je prospešné pre organizmus.

Čaj môže piť ktokoľvek, pozor pri výbere je potrebné dávať pri malých deťoch, tehotných a dojčiacich ženách, ale aj niektorých ochoreniach.

Poďme sa spoločne pozrieť na sedem dobrých dôvodov, prečo povedať pitiu čaju áno.

  • Dokáže zlepšovať funkciu imunitného systému. Pre posilnenie imunity v prípade prítomného nachladnutia sa odporúča zmes bylín obsahujúcich zázvor, lipový kvet, šípky, alebo aj šalviu či čiernu bazu. Imunitu taktiež dokáže výborne podporiť čaj z kvetu echinacey.
  • Potláča bolesť hlavy. Pravidelným pitím čaju zabezpečujeme hydratáciu organizmu. Tá je v prevencii bolestí hlavy nesmierne dôležitá. Ak ešte svoj výber zúžite na čaj z vrbovej kôry, medovku lekársku či mätu, je predpoklad, že bolesť hlavy ustane ešte väčšmi.
  • Dokáže znižovať krvný tlak. Pre tento efekt je vhodné zvoliť čierny čaj. Samotné pitie nie je zárukou vyliečenia hypertenzie, ale dokáže znižovaniu tlaku napomôcť.
  • Zlepšuje trávenie. Pri prejedení alebo ťažkostiach s trávením sa odporúča mätový čaj, alebo ten, ktorý obsahuje fenykel a sladké drievko. Jeho postupné pomalé pitie upokojí žalúdok aj po prebdenej noci.
  • Upokojuje myseľ. Ak z pitia čaju urobíte rituál a vychutnáte si ho pomaly, upokojíte myseľ a lepšie zvládnete aj náročnejšie úlohy. V tomto prípade je dobré voliť harmanček či rooibos.
  • V zime zahreje, v lete osvieži. Efekt čaju je naozaj rôznorodý. Pokiaľ sa v horúcich dňoch potrebujeme schladiť a osviežiť, mali by sme siahnuť po mätovom, či akomkoľvek ovocnom a bylinnom čaji bez cukru. V zime je vhodné dať si čaj s prídavkom škorice, ktorá zahreje aj keď vonku teplomer ukazuje mínusové teploty.
  • Pomáha udržať štíhlu líniu. Pre tento efekt sa odporúča pravidelné pitie zeleného čaju, dve až tri šálky denne. Navyše pitie čaju ako takého potláča pocit hladu, navodzuje mierny pocit sýtosti, a tak pomôže zabrániť prejedaniu.