Tea Tree olej a jeho liečivé účinky

tea tree olej_čajovníkový olej_liečivé účinky

Tea tree olej, alebo po slovensky povedané, čajovníkový olej je doslova prírodný zázrak. Jeho využitie je širokospektrálne. Niet sa čomu čudovať, keď jeho pozitívne účinky sprevádzajú človeka od nepamäti. Predsa len o jeho blahodarných účinkoch vedeli už starovekí šamani. Aká je jeho história? Aké sú jeho liečivé vlastnosti? Aké široké je jeho využitie? To všetko i mnoho ďalšieho sa dozviete v tomto článku.

História čajovníka Tea Tree

Samotný názov čajovníka s najväčšou pravdepodobnosťou vznikol postupným skomolením názvu T-tree. Tento názov dostal kvôli svojmu tvaru, ktorý pripomína písmeno T. Čajovník rastie vo forme kra, v krásnej zelenej farbe a dosahuje výšku približne 5-7 metrov. Je to austrálsky endemit – vyskytuje sa len v určitom území a nikde inde na svete ho nenájdete. Samotný olej sa získava z rastlín, ktoré sa pestujú na plantážach. Každopádne je možné získať olej aj z divoko rastúcich čajovníkov, avšak tento olej je oveľa viac aromatickejší. Čajovník sa po zbere následne destiluje. Zaujímavosťou je, že na výrobu 10 litrov oleja je potrebná až 1 tona listov. 

tea tree olej_čajovníkový olej_liečivé účinky
Zdroj: unsplash

V minulosti bol hojne využívaný vo forme čaju, ktorý pili domorodci. Neskôr si našiel využitie u austrálskych vojakov, ktorí ho mali ako povinnú výbavu vo forme antibiotika. Do Európy sa dostal vďaka kapitánovi Cookovi, ktorý naň narazil počas svojej výpravy v roku 1770 a použil ho k príprave čaju. Až medzi 20. a 30. rokoch minulého storočia výskumník Arthur Penfold publikoval správu o jeho antimikrobiálnych účinkoch. Počas užívania čistého oleja sa zvykli objavovať nežiadúce reakcie, preto sa dnes používa predovšetkým jeho riedená forma. 

Liečime prírodou

Čajovník je taký malý zázrak. Jeho širokospektrálne využitie sa vám počas každodenného života určite veľmi zíde. Je ho možné aplikovať doslova od hlavy až po päty. Preslávil sa najmä svojimi hojivými, antiseptickými, antimikrobiálnými a protizápalovými účinkami. Mnohé dostupné produkty od krémov cez oleje až po vodičky, nájdete napríklad na stránke prezdravie.sk

WHP banner jeseň 2021

Čajovník uvoľňuje dýchacie cesty

Je vhodný k inhalaciám, vďaka čomu si využitie nájde práve počas jesene a zimy, kedy si takmer každý z nás prechádza rôznymi prechladnutiami. Jeho výrazná vôňa vám práve pri naparovaní bude veľmi užitočná, nakoľko vám uvoľní dýchacie cesty. Takisto je skvelý pri nádche, kašli, zápale priedušiek a nosných dutín. Pomáha aj pri astme a rôznych virózach, nakoľko čajovník dokáže svojou arómou prečistiť vzduch a je úžasný na ničenie škodlivých baktérií, vírusov a plesní.

Využíva sa pri relaxácií

Takisto je vo veľkom využívaný pri masážach alebo relaxačných kúpeľoch, pretože dokáže uľaviť boľavým kĺbom a unaveným svalom. Preto, ak ste mali alebo vás ešte len čaká ťažký deň, doprajte si kúpeľ alebo masáž s týmto olejom, ktorý upokojí nie len vaše telo, ale aj vašu myseľ.

Tea tree olej lieči kurie oká, plesne, bradavice i otlaky

Svoje využitie nájde aj pri bradaviciach a plesniach na nohách. Jeho antivírusové účinky si vedia poradiť aj s rôznymi kožnými problémami. Miesto si buď priamo potrite alebo si spravte z čajovníka obklad, ktorý necháte približne 15-20 minút pôsobiť. Aplikovať by ste ho mali aspoň 2-krát denne. Pomôcť vie aj pri otlakoch. Pár kvapiek oleja nanášajte priamo na otlaky a olej sa snažte do nich vmasírovať. Akonáhle začnú otlaky mäknúť, prepichnite ich, opatrne odstráňte kožu a miesto prelepte, aby sa doň nedostala nejaká infekcia.

Starostlivosť o pleť s Tea Tree olejom

Tea tree olej vie byť veľmi užitočný pri akýchkoľvek problémoch s pleťou – od suchej, citlivej až po mastnú a aknóznu. Problematickú pleť vie šetrne ošetriť a zbaviť ju prebytočného mazu tým, že ju mierne vysuší, no zároveň jej poskytne ochranu a hydratáciu, a veľmi dobre regeneruje poškodenú pokožku. Práve vďaka svojim antimikrobiálnym a antiseptickým účinkom sa odporúča pri akýchkoľvek problémoch s pleťou. Dokonca je možné ho použiť aj ako vodu po holení, kedy pleť vydezinfikuje a upokojí. 

Dnes už existuje množstvo produktov na starostlivosť o pleť, ktoré čajovníkový olej obsahujú. Na výber máte z rôznych krémov, gélov, ktoré môžete využiť práve po holení na upokojenie rán po žiletke, pleťové vody, ktoré šetrne ošetria problematickú pleť alebo pleťové mlieka, pokiaľ vám pleťové vody moc nevyhovujú.  

tea tree olej
Tea Tree oil gél 
tea tree olej
Tea Tree pleťové mlieko
tea tree olej
Tea Tree pleťová voda

 

 

 

 

 

 

Starostlivosť o telo s Tea tree olejom

Pokiaľ budete voliť čajovník čisto vo forme oleja, odporúčame siahať po baleniach, ktoré majú tmavé sklo. To vám zaručí bio aktívnu stálosť prípravkov, inými slovami vám tmavé sklo bude tea tree olej chrániť pred vplyvom svetla, ktorý urýchľuje znižovanie kvality oleja. Samozrejme, je vhodné vyberať oleje najvyššej kvality, bez obsahu minerálnych olejov, syntetických látok, konzervantov alebo farbív. 

Ak vás neustále trápia opakujúce sa opary a už máte plné zuby rôznych mastičiek a náplastí z lekárne, vyskúšajte práve tea tree olej. Sérum na pery pri oparoch obsahuje zmes účinných látok, čím prispieva nie len k liečbe, ale aj k prevencií vzniku oparov. Sérum treba aplikovať už pri prvých pocitoch brnenia, pálenia alebo svrbenia pier. 

Nájsť kvalitný prírodný dezodorant, na ktorý sa budete vedieť spoľahnúť nie je ľahké. Odporúčame vyskúšať dezodorant práve s obsahom čajovníka, ktorý vám poskytne prírodnú ochranu pred potom bez toho, aby narúšal pokožku a prirodzené procesy v tele. Najlepšie na tom je to, že sa už navždy zbavíte nepríjemného pálenia, ktoré ste zažívali pri použití deodorantu po holení, za čo mohli práve soli hliníka a alkoholu, ktoré bežné dezodoranty obsahujú. Prírodné dezodoranty sú vhodné pre každý typ pokožky, dokonca aj pre tie najcitlivejšie. 

tea tree olej
Tea Tree olej
tea tree olej
Tea Tree oil sérum na pery
Tea Tree oil
Tea Tree oil dezodorant

 

 

 

 

 

 

Ďalšie možné využitie Tea Tree oleja:

 • akné – stačí malá kvapka na vyrážku, tá následne vyschne, čím sa vyhnete rôznym zapáleniam a jazvičkám po vytláčaní
 • popáleniny – po aplikácii studenej vody pridajte zriedený tea tree olej a vmasírujte
 • úpal
 • plesne a mykózy v okolí nechtov 
 • rany – zabraňuje hnisaniu a napomáha k správnemu hojeniu
 • bolesť v krku – zmiešajte so štipkou soli a šálkou teplej vody, avšak pozor, môžete iba kloktať, nesmiete to piť!
 • uštipnutie hmyzom – zmierňuje svrbenie, napuchnutie a podráždenie
 • dezinfekcia po vytiahnutí kliešťa
 • lupiny a mastné vlasy – pridáme 2-3 kvapky do šampónu alebo ich rovno vmasírujte do vlasovej pokožky po umytí
 • vši – pridajte do šampónu 10 kvapiek, naneste na vlasy a nechajte pôsobiť 10 minút, olejom môžete dezinfikovať aj hrebene či iné predmety 
 • liečba oparov a aftov
 • prírodný repelent
 • pri (pred)menštruačných a menopauzálnych prejavoch
 • zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť tela
 • prírodná dezinfekcia rúk – ničí choroboplodné zárodky zodpovedné za prechladnutie, chrípku a iné choroby
 • prírodný dezodorant – obsahuje zlúčeniny, ktoré bojujú proti baktériám zodpovedným za telesný pach
 • ústna voda – pri zriedení s vodou je možné ho použiť ako ústnu vodu, ktorá účinne bojuje proti zápachu z úst a zubnému povlaku
 • zapálená koža 

Aromaterapia 

Okrem účinkov na telo je vynikajúci aj na ľudskú psychiku, na ktorú má blahodarné účinky. Práve z toho dôvodu si našiel svoje využitie aj v aromaterapii, kde sa používa na zmiernenie pocitov úzkosti, strachov a celkovo na uvoľnenie a povzbudenie mysle. Pár kvapiek oleja v aromalampe dokáže perfektne osviežiť vzduch v miestnosti, pohltiť pachy a navodiť relaxačnú atmosféru.

aromaterapia_aromalapma_tea tree olej_čajovníkový olej_liečivé účinky
                                              Aromalampa 4home

Zdravotné riziko

Všetkého veľa škodí, a Tea Tree olej nie je výnimkou. Pri veľkom množstve môže spôsobiť otupenosť, zmätenosť, halucinácie, poruchy rovnováhy, slabosť, zvracanie, hnačku, abnormalitu krvných buniek alebo vážne vyrážky. 

Pri vnútornom použití je toxický, čo znamená, že čajovníkový olej nesmiete NIKDY vnútorne použiť, pretože môže spôsobiť otravu. Pre zvieratá je takisto jedovatý, preto sa vyhnite aplikácií na vašich domácich maznáčikoch. Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, pre epileptikov a pre deti do 10 rokov. Odporúča sa medzi jeho používaním robiť si prestávky, inakšie prestáva pôsobiť blahodarne. 

Poznáte čajovníkový olej? Patrí do povinnej výbavy vašej domácnosti? Kde všade ho využívate a aké s ním máte skúsenosti? Podeľte sa s nami v komentároch na našej sociálnej sieti!