Poznáte jogging? Alebo aj „indiánsky beh“ za zdravím?

Jogging je jedným z najpopulárnejších kardiovaskulárnych cvičení. Ide o zábavné cvičenie, ku ktorému vám stačí pár bežeckých tenisiek. Zo všetkých strán počúvame o nemalo pozitívnom vplyve jongingu na ľudský organizmus. A práve výhodám a prínosmi jogingu sa v tomto príspevku budeme venovať. No na začiatok si povieme niekoľko základných informácii.

Čo je to jogging a pre koho je vhodný?

Jogging je pomalý beh ktorý je možné striedať s walkingom, alebo inak s chôdzou. Niektorý ľudia ho nazývajú aj ako „indiánsky beh“. Toto pomenovanie získal, pretože takýmto spôsobom sa v minulosti presúvali indiáni, keď potrebovali prekonať veľké vzdialenosti. Jogging je vhodný pre ľudí v každom veku, kdeže každý môže behať vlastným tempom. Toto cvičenie je vhodné nie len na chudnutie, ale aj na relaxáciu, či rozhovor s priateľmi.

Jogging v lese
Behajte svojím tempom. (zdroj obr. :pixabay.com)

Ako začať?

Na tento šport nepotrebujete žiadnu špeciálnu výbavu stačí vám ľahké oblečenie (resp. oblečenie podľa ročného obdobia) a tenisky vhodné na behanie.

Rozcvička

Veľmi dôležité je, ako pri každom cvičení, sa pred začatím rozcvičiť. Hlavne, ak máte sedavú prácu a nemáte počas dňa príliš veľa pohybu. Rozcvička je pri každom cvičení veľmi dôležitá, pretože inak si môžete viac ublížiť, ako pomôcť.

Začnite zľahka

Ak nie ste žiadny športovec začnite s pomalším tempommenšou vzdialenosťou. Pokojne vám stačí aj niekoľko minút, striedajte beh a chôdzu. Vždy však treba myslieť na hranice, a nesnažiť sa ich prekonávať. Nebojte sa, pravidelným cvičením sa vaša kondícia zlepší.

Mladý pár sa rozcvičuje v parku
Rozcvičte sa vonku na čerstvom vzduchu.

Bodka na záver

Po joggingu sa nezabudnite znovu trochu precvičiť, ponaťahujte si svoje svaly, prípadne si doprajte strečing. Je to rovnako dôležité, ako pred začiatkom cvičenia.

Skvelé kardiovaskulárne cvičenie

Jedným z hlavných zdravotných prínosov joggingu, je zlepšenie kardiovaskulárnej kondície. Kardiovaskulárna fyzická kondícia ovplyvňuje primárne to, ako účinne srdce, pľúca a cievny systém pracujú pri dodávaní kyslíka do svalov. Každým nádychom príjmate viac kyslíka do svalov a nakoniec vaše svaly dokážu využiť viac tohto drahocenného plynu.

Zlepšená kardiovaskulárna kondícia prináša ďalšie zdravotné výhody, ako je zlepšenie vytrvalosti, zníženie rizika srdcových ochorení a zníženie telesného tuku.

Zníženie krvného tlaku

Znížený krvný tlak je ďalším dôležitým prínosom joggingu pre zdravie. V dôsledku nesprávnej životosprávy sa prietok krvi do a z vášho srdca obmedzuje, čo spôsobuje, že sa srdce oslabuje a súčasne musí stále ťažšie pracovať na pumpovaní krvi cez tieto blokované alebo poškodené krvné cievy. Časom môže tento jav prerásť až do infarktu a srdcových ochorení.

Vysoký krvný tlak môže byť spôsobeným množstvom faktorov a jedným z nich je práve zlá kardiovaskulárna kondícia. Zlepšovaním kardiovaskulárnej kondície za pomoci joggingu môžete znížiť krvný tlak a vyhnúť sa kardiovaskulárnym ochoreniam.

Zvyšuje “dobrý” cholesterol

Zdravotným prínosom joggingu je taktiež i zvyšovanie hladiny HDL cholesterolu. HDL cholesterol = dobrý cholesterol napomáha regulácií hladiny cholesterolu. Neodstránenie nadbytočného cholesterolu, vytvára povlak na stenách ciev, čo spôsobí ich zablokovanie. Toto obmedzuje prietok krvi v tele. Cvičenia ako jogging podporujú zdravé srdce a cievny systém.

Vylepšená kondícia

Kyslík umožňuje vášmu telu využívať energiu. Čím lepšie dokáže telo používať kyslík, tým viac energie môžete využívať počas cvičenia. Pravidelné kardiovaskulárne cvičenia zvyšujú objem kyslíka, ktorý dokážete každým nádychom viazať. Vďaka pravidelnému behu postupne zvyšujete svoju vytrvalosť a výkonnosť, ktorá vám na oplátku umožní dlhšie jogovať.

Posilňuje kosti

Cvičenie s hmotnosťou, ako je chôdza, jogging a behanie stimulujú zvýšenie hustoty minerálov v kostiach. Výsledkom sú posilnené kosti, ktoré sú odolnejšie voči zlomeninám a fraktúram. Ak máte slabé kosti či zuby môže to znamenať že vaše telo nemá dostatok vápnika, prečítajte si  7 signálov, ktorými vám telo naznačuje chýbajúci vápnik.

Zníženie rizika rakoviny

Preukázaný je i významný vplyv jogingu na zníženie rizika rakoviny. Pravidelné kardiovaskulárne cvičenie, znižuje i riziko rakoviny hrubého čreva, rakoviny prsníka, rakoviny pľúc, rakoviny vaječníkov a rakoviny prostaty.

Prevencia a liečba cukrovky

Ďalším z fantastických zdravotných prínosov joggingu je obrana tela proti cukrovke. Oba hlavné rizikové faktory – sedavý životný štýl a nadváha, sú pravidelným joggingom znižované. Dokonca aj vtedy, keď sa diabetes prejaví cvičenia, ako je  napr. jogging, sú veľmi účinným liečebným prostriedkom.

Zlepšenie imunitného systému

Pravidelné cvičenie priamo súvisí so silným imunitným systémom. Cvičenie jogingu stimuluje produkciu bielych krviniek a makrofágov, ktoré napadajú baktérie. Vďaka cvičeniu a prenosu krvi v tele bunky imunitného systému cirkulujú rýchlejšie čím zvyšujú ich účinnosť v boji proti baktériám a vírusom.

Žena si viaže šnúrky na topánkach
Zvoľte vhodnú obuv, najlepšie tenisky ktoré sú určené na behanie.

Zlepšená duševná kondícia

Jogging nevplýva len na vašu fyzickú kondíciu, no má výrazný prínos i pre vaše duševné zdravie. Pri behu máte priestor rozjímať a neustále posúvať svoje možnosti. Taktiež pomáha prekonať hnev, stres a prostredníctvom uvoľnenia endorfínov zvyšuje vašu dobrú náladu.

Stratíte nadbytočnú hmotnosť

Strata tuku je jedným z kľúčových prínosov joggingu, ktorý vás poteší najmä na začiatku plavkovej sezóny. Pravidelným cvičením rastie počet kalórií spálených za týždeň. Pomalý beh vám môže pomôcť spáliť kalórie i počas odpočinku. Ak je pre vás spaľovanie kalórii dôležitou časťou tohto cvičenia, odporúčame popri cvičení dodržiavať aj ďalšie tipy ktoré vám pomôžu schudnúť.

Lepší spánok

Joging vám pomôže lepšie spať. Štúdie naznačujú, že ranné cvičenie pomáha ľuďom nastaviť ich denný rytmus, aby sa na začiatku dňa prepudili a v noci spali.

Pravidelné cvičenie jogingu má množstvo pozitívnych účinkov na vašu duševnú i fyzickú kondíciu. Nájdite si čas na joging niekoľkokrát za týždeň a môžete sa chrániť pred rôznymi chorobami, zlepšiť kardiovaskulárnu kondíciu, prevetrať svoju myseľ a vychutnávať si čas pre seba. Nabudúce využite voľnú pol hodinu alebo viac, schyťte tenisky a prebehnite sa.

Mohlo by sa vám páčiť