Pálenie záhy: Viete, ktoré potraviny ju iritujú? 

pálenie záhy

Pálenie záhy alebo aj pyróza je problémom modernej doby. Stravujeme sa rýchlo, postojačky a často nezdravo. Ak si nedávate pozor na to, čo si naložíte na tanier, možno časom dobehne aj vás. Čo pálenie záhy spôsobuje a ako s týmto problémom bojovať?

Pálenie záhy a jej príznaky

Väčšina z nás pozná ten nepríjemný pocit, najmä po jedle. V ústach cítite nepríjemnú horkú chuť. Máte pocit pálenia za hrudnou kosťou či ťažkosti s prehĺtaním.  To všetko patrí medzi príznaky pálenia záhy. Prejavy sa často zhoršujú vtedy, keď si človek ľahne.  A čo vlastne pyróza je? Ide o stav, kedy sa obsah žalúdka vracia späť do pažeráka. Zvierač, ktorý sa nachádza medzi ním a žalúdkom a zaisťuje aby potrava ostala v žalúdku, je oslabený alebo porušený. Natrávené jedlo sa spolu so žalúdočnými kyselinami dostávajú naspäť do pažeráka a dráždia ho. Neliečený stav, často vedie až k rakovine pažeráka. 

pálenie záhy a bolesť

Ako páleniu záhy predchádzať? 

Pyrózou môže trpieť ktokoľvek. Vzniká v dôsledku nezdravého životného štýlu a nesprávnych stravovacích návykov. O čosi viac sú náchylnejšie tehotné ženy, ľudia s nadváhou a samozrejme fajčiari. Pálenie záhy však spôsobuje aj užívanie niektorých liekov.

nezdravé jedlo a pálenie záhy

Predovšetkým aspirínu, ibuprofénu, liekov na krvný tlak či sedatív. Ak trpíte pálením záhy, pomôže vyhýbanie sa jedlám a potravinám, ktoré ju iritujú. Obmedzte čokoládu, citrusové plody, príliš korenené a vyprážané jedlá, paradajky (aj pretlak a kečup), mäta, sýtené nápoje a alkohol. 

Liečba pri pálení záhy

Áno, ako sme už spomínali, pyróza je liečiteľná a z väčšej časti to závisí len od vás. Vo všeobecnosti príznaky pálenia záhy zmierni úprava životného štýlu, redukcia hmotnosti a tým, že prestanete s fajčením. Aj taká vec, ako nosenie voľnejšieho oblečenia v oblasti pásu môže byť užitočné.

zdravé jedlo

Nápomocné bývajú aj lieky, ktoré vám predpíše buď lekár alebo skúste siahnuť po voľnopredajných. Spolu s úpravou životného štýlu sa nepríjemných príznakov jednoducho zbavíte.

Povolené suroviny 

  • Ovocie a zelenina  – Každá diéta ich zahŕňa, a inak na tom nie je ani táto. Obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré naše telo potrebuje. Je dokázané, že niektoré druhy ovocia a zeleniny znížujú obsah žalúdočných štiav v žalúdku. Taktiež obsahujú vlákninu, ktorá dodáva pocit sýtosti. Opatrne však s cibuľou, paradajkami, cesnakom a príliš kyslými citrusmi. Vhodné sú napríklad batáty, zelená fazuľka, brokolica, mrkva či špargľa.
  • Jogurt – ukľudňuje podráždený pažerák. Konzumujte probiotický jogurt, ktorý prispieva k zdraviu v tráviacom systéme a dodá potrebné bielkoviny.

biely jogurt

  • Vláknina – vďaka nej sa lepšie absorbuje žalúdočná kyselina, čo je pri pyróze veľmi užitočné. Bohato je zastúpená najmä v otrubách, klíčkoch, celozrnných potravinách, ovocí a zelenine. Výborným zdrojom vlákniny sú tiež strukoviny, ktoré navyše obsahujú aj zdravé tuky. Nahradenie nezdravých tukov tými zdravými, významne pomôže pri potlačení príznakov pálenia záhy. Nachádzajú sa aj v orechoch či semiačkach.
  • Zázvor  – pri zažívacích problémoch sa používa už od pradávna. Vďaka svojim potizápalovým a liečivým vlastnostiam patrí medzi potraviny, po ktorých siahajte aj pri pálení záhy.

Kedy navštíviť lekára?

Pálenie záhy sa nepodceňujte. Ak sa príznaky objavujú veľmi sporadicky, stačí úprava jedálnička a zmena životného štýlu. Zdravie sa o chvíľu vráti do poriadku a príznaky ustúpia. Trpíte pálením záhy často? Váhať by ste určite nemali ani v tom prípade, ak pociťujete ťažkosti až bolesť počas prehĺtania, dýchavičnosť, závraty a bolesť hlavy. Prípadne sa vyskytne tmavá, až krvavá stolica. Vtedy je návšteva lekára naozaj nevyhnutná.

Zdroje: 
Zdroj obrázkov: freepik, pixabay
https://www.healthline.com/health/heartburn#overview
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heartburn/symptoms-causes/syc-20373223
https://www.gastroconsa.com/8-foods-that-alleviate-heartburn/