Rozlúčte sa so zimou – Kde? V Martine!

Blíži sa jar a vy ste si ešte nestihli dosýta užiť zimu? Je pravda, že počasie nebolo práve ideálne a mrazivé. Ak teda premýšľate nad posledným zimným výletom, vedzte, že Tatry nie sú jedinou pýchou Slovenska. Naša krajina nám ponúka množstvo krásnych miest, ktoré sú atraktívne nielen v zime, ale aj počas celého roka.

Čo tak mesto Martin?

Mesto Martin je významným historickým a kultúrnym centrom Slovenska. Sídli v ňom celonárodná slovenská kultúrna ustanovizeň Matica Slovenská, Slovenské komorné divadlo, Slovenská národná knižnica, Turčianska galéria a množstvo iných celonárodných inštitúcií a múzeí. Nachádza sa tu aj kultúrna pamiatka Národný cintorín, na ktorom je pochovaných mnoho známych osobností.

Martin leží v malebnom regióne Turiec, ktorý sa nie nadarmo nazýva i Turčianska záhradka. Tento názov veľavravne vystihuje región plný krásnych kvetnatých lúk, pastvín prerušovaných potôčikmi, potokmi, ba až riekami, ktoré obklopujú mohutné hory Veľkej a Malej Fatry.
Víkendový pobyt na toto všetko určite nepostačí.
Ubytovanie nájdete veľmi ľahko a hlavne lacno nielen v Martine, ale aj v penziónoch v okolitých dedinkách v okrese Martin.

Martinské hole
Západ slnka nad Martinskými hoľami

Odporúčame

Na to, aby ste toho stihli vidieť čo najviac, vám v nasledujúcich riadkoch odporučíme konkrétne miesta, ktoré sa oplatí pri vašom pobyte navštíviť. Lyžiarske strediská ešte stále ponúkajú svoje služby, napríklad v lyžiarskom stredisku na Martinských holiach Winter Park Martinky si môžete zalyžovať od polovice marca s jarnými zľavami. Za lyžovačkou môžete vyraziť aj do Valče, ktorá je vstupom do lyžiarskeho strediska Snowland a tí menej nároční si užijú i v Jasenskej doline.

Večer môžete využiť wellness v lyžiarskom stredisku Snowland alebo v SPA & Aquapark v Turčianskych Tepliciach, v ktorom môžete stráviť i celý deň. Večerné kúpanie vám však opäť ušetrí pár drobných. Kúpeľné mesto Turčianske Teplice je od Martina vzdialené približne 25 kilometrov. Zlaté kúpele Turčianske Teplice sú okrem liečivej vody zaujímavé liečbou zlatom. Unikátny zážitok si doprajete aj formou pivných kúpeľov vo Wellness & Spa Victoria v mestskej časti Martina Stráne. Tento hotel využíva na procedúry pivo z vlastného pivovaru.

Pravý aktívny oddych

Okolie Martina je naozaj bohaté na aktivity, najmä pre športovo založených ľudí. Vrcholy Veľkej a Malej Fatry ponúkajú toľko turistických chodníčkov, že samotní domáci ich všetky za jeden život neprejdú. Výstupy si môžete zvoliť od krátkych (párhodinových) až po viacdňové. Určite nevynechajte návštevu Šútovského vodopádu, jedného z najväčších a najkrajších vodopádov na Slovensku, ktorý cez zimu ponúka krásne ľadové úkazy. Je vzdialený 4 kilometre od obce Šútovo. Vedie k nemu chodník len s miernym prevýšením, ktoré vôbec nepocítite.

Po stopách histórie

Váš pobyt môžete zamerať aj na dobýjanie hradov Turca. Navštíviť môžete napríklad zrúcaninu Sklabinského hradu tesne nad obcou Sklabinský podzámok. Ďalej Blatnický hrad, ktorý sa nachádza v Gaderskej doline. Tá je označovaná za jednu z najkrajších dolín na Slovensku. Voňavý vzduch vám zaručene vyčistí myseľ. Hlbšie v doline nájdete aj skalný úkaz zvaný Čertova brána,  ktorá predstavuje akési vyvrcholenie početných prírodných zaujímavostí tejto doliny.

V blízkosti Martina smerom do Žiliny nad riekou Váh sa nachádza aj hrad Strečno. V súčasnosti je hrad zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. V neposlednom rade môžete navštíviť aj pozostatky po hrade Zniev pod rovnomenným vrchom Zniev nad obcou Kláštor pod Znievom, v ktorej sa okrem iného nachádza i jedno z prvých gymnázií na Slovensku.

Blatnica
Malebná dedinka Blatnica

Turiec je presýtený i rodnými domami významných osobností, spisovateľov, maliarov či národných dejateľov. Ich návštevu môžete zahrnúť podľa vášho záujmu.

Je toho omnoho viac

S deťmi či bez nich, no určite si nenechajte ujsť ani zábavu v podobe Arény plnej hier, kde si môžete zahrať bowling, golf s virtuálnym prostredím a mnohé iné zaujímavé činnosti. Určite neobíďte ani rozmanité kaviarničky v centre mesta, ale aj okolité reštaurácie, ktoré sa usilujú o prípravu jedál z lokálnych surovín. Môžete sa tešiť na vynikajúce gurmánske zážitky.

Síce je Martin skromným mestom, potvrdzuje staré známe heslo, že v jednoduchosti je krása. Zamilujete si ho tak isto, ako jeho okolie. Ak sa rozhodnete pre jeho návštevu, zaiste sa vám podarí tieto námety doplniť o ďalšie zaujímavé miesta a činnosti a prispôsobiť si ich podľa vlastných záujmov.

Mohlo by sa vám páčiť