Záhrada v septembri – Na čo nezabudnúť?

záhrada v septembri

Záhrada býva majstrovským dielom každého správneho záhradkára. A keďže sa pomaly, ale isto blíži jeseň, treba si svoju záhradku na ňu dostatočne dobre pripraviť. Práve september je mesiacom, ktorý prináša astronomickú jeseň a posledné záchvevy leta. Je to však aj mesiac, kedy záhradkári žnú svoju úrodu a chystajú svoju záhradu na zazimovanie. Ak aj vy patríte k vášnivým záhradkárom, prinášame vám pár tipov, na čo v tomto období nezabudnúť. 

Zber úrody

Ak ste doteraz čakali na ten “správny čas”, kedy zbierať svoju úrodu, september je tým pravým obdobím. Ešte pred samotným zberom je dôležité prichystať si maličkosti, ktoré vám zber môžu uľahčiť. Pripravte si debničky, kde plody uložíte, taktiež vypracte pivnicu, v ktorej plody uskladníte. Plody by ste mali skladovať vždy vo vetranom priestore. Plody, ktoré už padli na zem nikdy neuskladňujte. Treba ich okamžite zužitkovať na koláč, mušt či džem. Priveľmi poškodené plody použite napríklad na kompost.

WHP banner jeseň 2021

Pripravte záhradu na ďalšiu sezónu

V septembri určite nezmeškajte príležitosť kúpiť si rôzne cibuľovité a hľuzovité rastliny, ktoré kvitnú v jarnom období. Nakupujte pevné, zdravé cibule a hľuzy, vyhnite sa už napučaným. Vždy si kúpte viac druhov a v záhrade ich vysádzajte po skupinách. Napr. cibuľky narcisov je dobré dať do pôdy ako prvé už koncom augusta, snežienkam vyhovuje september a ostatné môžete pokojne vysádzať až do októbra. Koncom leta je tiež vhodné vysadiť aj ihličnany a vždyzelené dreviny. Pôda je zohriata, čo týmto drevinám vyhovuje. Dreviny sa stihnú do zimy zakoreniť a na jar budú pokračovať v raste. Vždy si dobre premyslite, kam v záhrade dreviny zasadíte, pretože potrebujú viac miesta pre svoje korene.

záhrada v septembri
Zdroj: unsplash.com

Zregenerujte trávu v záhrade

Chceli by ste krásny, zelený trávnik, minimálne taký pekný ako má sused? Tak to je september tým správnym mesiacom na regeneráciu. Ak sa na trávniku objavili nejaké holé miesta, tak ich poriadne skyprite, môžete zapracovať aj troška piesku. Zaobstarajte si osivo určené na regeneráciu trávnika a zapracujte ho do pôdy. Pôda by mala byť vlhká.  

Chutná jesenná úroda

Začiatok septembra je skvelý čas pre zanietených záhradkárov, ktorí by si chceli ešte čo to posadiť. Do hriadok si môžete zasiať špenát či šalát a pozbierať ich neskoro na jeseň. Dokonca, špenát môžete nechať prezimovať a zbierať až na jar. Avšak, nezabúdajte, že na takéto jesenné sadenie si musíte vybrať správne odrody, ktorým vyhovujú jesenné poveternostné podmienky. Ďalšie tipy, ako zazimovať záhradu si môžete pozrieť TU.