Ako si zazimovať záhradu

Deti v parku za chladného počasia

Grilujeme tam, pozývame si tam priateľov a zbierame úrodu. Záhrada nám dáva mnohé možnosti využitia a preto by sme jej to mali aj oplatiť. Zazimovať záhradu a jeho prípravu by sme nemali odkladať v žiadnom prípade. Najideálnejším časom kedy zazimovať je začiatok novembra a tu je pár tipov ako to hravo zvládnuť, dokonca aj v kruhu svojej rodiny. 

 

Mrazivé dni, striedanie teplôt, vietor… to všetko ovplyvňuje naše rastliny v záhrade. Ak ich ale dostatočne pripravíme na zimu, prežijú bez ujmy. Na zazimovanie rastlín možno využiť mnoho materiálov, ktoré si hravo kúpite v špecializovaných obchodoch či hobby marketoch. Určite sa oplatí kúpiť si niečo do zásoby a mať ich po ruke aj počas zimných mesiacov. A ako teda správne zazimovať záhradu tu je 5 tipov:

 

Trávnikz neho je potrebné odhrabať napadané lístie, konáre či kôru. Následne, je dobré aplikovať špeciálne výživné hnojivo, ktoré dodá trávniku silu. Trávnik môžete aj prerezať a povalcovať, aby bol nasledujúci rok ešte krajší. 

Ako zazimovať záhradu
zdroj: 123RF

Popadaných listov sa hneď nezbavujte, pomôžu vám pri zazimovaní iných rastlín.

 

Dreviny – pre zazimovanie drevín je potrebné obaliť ich trstinovými rohožkami, jutovinou či indou netkanou textíliou, tak aby vrchná časť trčala. Dreviny tak budú chránené pred prízemným mrazom. Ak máte na záhrade aj stĺpovité ihličnany, nezabudnite ich zviazať, aby ich nepoškodil ťažký nános snehu. Nižšie porasty stromov môžete chrániť opadaným lístím, ktoré vytvor ochrannú bariéru. 

Skalka – aj zo skalky treba pozberať opadané lístie či iné veci, ktoré tam nanosí vietor. Skalku na zimu zakryte buď ihličím, alebo využite striešku na skalku, ktorá ochráni aj tie najcitlivejšie rastliny. 

Jazierka –  tie ktoré sú hlboké viac ako 80 cm nemusíte vypúšťať, ak sú plytšie, tak áno. Rastliny presuňte do pivnice a nezabudnite vybrať čerpadlá či fontány ak nie sú odolné voči mrazu

Na čo nezabudnúť? Exotické rastliny by ste mali na zimu presunú dnu, nie sú zvyknuté na naše podmienky. Ku kríkom ruží prihrňte viac zeminy a zbavte sa vyschnutých listov, na prekrytie môžete použiť netkanú látku či jutovinu.

Tipy na zazimovanie navyše

  • dreviny nezabúdajte pred zazimovaním zbaviť suchých kúskov
  • nazabúdajte na jesenný postrek proti škodcom, ktorý driemu aj tam, kde by ste možno nečakali
  • prekyprená pôda je tiež skvelou prevenciou pred škodcami, vďaka preryľovaniu získate aj kvalitnejšiu pôdu