Vypnutá pleť aj bez botoxu či liftingu

pleť_žena_botox_lifting

Pleť je vizitkou ženskej starostlivosti o svoje telo. Veľa žien sa obáva starnutia práve kvôli možným vráskam a menej elastickej pleti. Mnohé ženy už v mladom veku počítajú s tým, že v určitom veku podstúpia botox alebo lifting na zachovanie svojej mladistvej pleti. Dá sa to ale aj inak. Ako? To vám prezradíme v tomto článku.

Prečo na pleť nefungujú krémy proti starnutiu?

V prvom rade je dôležité pochopiť, že stav pleti je z veľkej časti ovplyvnený vnútornými, ako aj vonkajšími procesmi a faktormi. Medzi ne patrí genetická predispozícia, hormonálne zmeny, životospráva a dokonca aj počasie. Genetickú predispozíciu človek zmeniť nevie, ale pracovať na hormonálnej rovnováhe a vyživovať svoje telo zvnútra, dopriať si dostatok oddychu a pohybu dokáže každá z nás. Práve preto, ak túžite po tom mať pleť čo najdlhšie mladistvú, vypnutú, sviežu a bez rôznych problémov ako sú akné, vyrážky a podobne, jednoznačne je dôležitá prevencia. To znamená, okrem už vyššie spomenutého, starať sa o pokožku, čistiť ju a samozrejme, vyhýbať sa nadmernému príjmu alkoholu a pobytu na slnku, ako aj fajčeniu.

Veľa žien robí chybu, že sa počas leta nadmerne vystavuje slnečnému žiareniu. Opaľovanie sa stalo veľkým trendom, žiaľ, práve kvôli tomu každoročne dochádza k zvýšeniu počtu ľudí trpiacich na rakovinu kože ako aj ženy, ktoré kvôli slnku začali trápiť pigmentové škvrny. Práve pri opaľovaní a využívaní solárií, rovnako aj pri fajčení, dochádza k úbytku vody v pokožke, ktorá sa týmto spôsobom dehydratuje, čo vedie k vzniku vrások. Takisto ženy, ktoré trápi suchá pokožka, sú náchylnejšie na tvorbu vrások skôr než ženy, ktoré majú mastnú pleť.

Jednoducho povedané, krémy proti vráskam a starnutiu obsahujú účinné látky, ktoré sú pre kožu prospešné napríklad na čistenie, parfumovanie a ochranu kože. Každopádne, nie je to zázračné liečivo, ktoré dokáže ovplyvňovať fyziologické funkcie. Pokiaľ ste sa o seba, svoje telo a pleť nestarali doteraz dobre, žiadny krém, ani ten najdrahší na svete, vám pleť nezachráni.

Ako vlastne pleť funguje?

Pleť sa skladá z 3 hlavných vrstiev. Konkrétne to sú epidermins, ktorá sa skladá z ďalších 5 vrstiev. Pod epidermis sa nachádza vrstva dermis, tvorená 2 tenšími vrstvami. Nakoniec  pleť tvorí podkožie, čo je najspodnejšia vrstva kože, ktorá uchováva energiu a zároveň pôsobí ako tlmič nárazov.

Keď si na tvár aplikujete krém, tak sa podporuje najmä vrchná vrstva pleti, čiže epidermis, ktorá komunikuje s vonkajším prostredím. Keďže účinné látky v krémoch kvôli ich konzistencii a pomerne veľkým molekulám dokážu byť prospešné len pre vrstvu epidermis, v účinnom množstve sa do vrstvy dermis nedostanú. Práve z toho dôvodu je nemožné, aby fungovali vo vrstve dermis, ktorá je zodpovedná za pružnosť a pevnosť pleti.

Vrstvu dermis si môžete predstaviť ako akúsi špongiu, ktorá je v mladosti dostatočne nasýtená kyselinou hyalurónovou a inými výživnými látkami, ktoré naše telo v tomto veku prirodzene produkuje v dostatočnom množstve. Počas života sa z nej kyselina hyalurónová odbúráva, čo má za následok zhoršenú hydratáciu a tým aj prienik živín ku kolagénovým a elastickým vláknam a bunkám. Nastáva postupné vysychanie prispievajúce k strate elasticity kože a tvorbe vrások.

pleť_žena_botox_lifting
Zdroj: www.freepik.com

Prirodzená záchrana pleti

Keď sa nám ženám začne zhoršovať vzhľad našej tváre a žiadna kozmetika nepomáha, začneme hľadať iné možnosti ako našej pleti pomôcť. Patria medzi ne elektronické pomôcky na cvičenie tváre a tvárová gymnastika. Nakoľko je pokožka tváre napojená na svalstvo, elektronické pomôcky vedia byť veľmi efektívne, pretože toto svalstvo stimulujú pomocou malých elektrických impulzov, ktoré prechádzajú cez pokožku. Žiaľ, nie sú ideálne pre každého. Nemusia sedieť ľuďom s určitými ochoreniami, kvôli užívaniu liekov alebo keď ľudia do seba jednoducho nechcú vysielať elektrické impulzy.

Tvárová gymnastika na pleť

Tvárová gymnastika je prirodzená, a dokonca, veľmi účinná metóda. Prišla s ním Eva Fraser, ktorá zomrela vo veku 90 rokov a vždy vyzerala na svoj vek omnoho mladšie. Bolo to práve vďaka tvárovej gymnastike. Keď mala ešte 50 rokov, stretla baletnú tanečnicu Madame Hoffman, ktorá prišla s myšlienkou precvičovaním tvárového svalstva. Eva sa naučila jej tajomstvo a dodala cvičeniu svoj jedinečný nádych. Toto tajomstvo našťastie predala ostatným v podobne kníh a CD, dokonca ho zvykla aj vyučovať. Ona sama je dôkazom toho, že tieto cviky, ktoré si predstavíme nižšie, skutočne fungujú.

Pred samotným cvičením si aplikujte na tvár a končeky prstov malé množstvo zvláčňovača, aby ste pokožku príliš neťahali a nenamáhali.

Čelo a oči:

 1. Prsty položte na očné viečka, čím ich fixujete. Pokiaľ to zvládnete aj bez prstov, kľudne môžete bez nich. 
 2. Pozerajte sa vpred, nadvihnite obočie čím čelo pevne ťaháte smerom nahor, ako keby ste ho chceli dostať na samý vrch hlavy. 
 3. V tejto pozícii zostaňte 10 sekúnd a opakujte desaťkrát. 
 4. TIP1: Pokiaľ je tento cvik pre vás veľmi jednoduchý, môžete vyskúšať dvíhať jedno obočie zatiaľ čo druhé ostane na mieste. Takisto zopakujte 10-krát pri každom obočí.
 5. TIP2: Pozrite sa do zrkadla a prižmúrte spodnými viečkami ako keby ste zaostrovali do diaľky. Snažte sa nerobiť grimasy, nemračiť sa, pretože by ste si mohli prehĺbiť vrásky v okolí očí.

Vďaka týmto cvikom svaly prídu do kontrakcie a spevnia sa. Takisto sú tieto cviky vhodné aj na oblasť pod očami, nakoľko zlepšia cirkuláciu krvi, čím sa odstránia vačky a kruhy pod očami.

Líca:

 1. Usmejte sa najviac ako dokážete, prsty položte na vrchnú stranu lícnych kostí. Počas toho, ako sa budete usmievať, zatlačte prsty výrazne smerom nadol. 
 2. Pozrite sa do zrkadla. Na jednej polovici tváre sa usmejte čo najširšie, lícny sval vytiahnite maximálne nahor a držte 10 sekúnd.
 3. Oba cviky zopakujte 10-krát.

Čeľusť:

 1. Predstavte si, že ste zjedli niečo horké alebo kyslé. Potiahnite spodnú časť líc a svaly čeľuste smerom preč od úst. 
 2. Ústa majte jemne pootvorené, spodnú polovicu tváre dajte do už spomínanej grimasy. 
 3. Stiahnite spodnú peru a kútiky ťahajte smerom šikmo dole tak, že ukážete spodné zuby. 
 4. Ignorujte svaly lícnych kostí, je nutné používať iba svaly čeľuste. 
 5. Opakujte 10-krát. 
 6. TIP: Ak vám cvik už nerobí problém, skúste to len na jednej strane.

Je veľmi dôležité precvičovať túto oblasť, pretože práve na nej sa začne ochabnutie pokožky prejavovať najskôr.

pleť_žena_botox_lifting
Zdroj: www.freepik.com

Pery:

 1. Ústa široko otvorte a dajte ich do tvaru písmena O. V tejto pozícií vydržte 3 sekundy a následne to celé zopakujte 10-krát. Ak vám to nerobí problém, kľudne môžete aj viackrát.
 2. Ústa široko otvorte. Svaly na vrchnej pere potiahnite smerom do strán. Predstavte si, že vás svrbí nos a vy si ho nemôžete poškriabať. Práve to je ten pohyb, ktorý chcete dokázať.

Linky okolo nosa:

 1. Troška pootvorte ústa a hornú peru zdvihnite smerom k nosu. 
 2. Spočiatku to skúšajte na oboch stranách, potom iba na jednej z nich.
 3. TIP: Ak chcete viac precítiť túto oblasť, pokrčte nos.

Krk a dvojitá brada:

 1. Ak chcete mať hladký krk, zatvorte ústa a pozrite sa na strop. Keď dosiahnete maximálnu polohu, položte spodnú peru ponad hornú čo najviac to dokážete a zoširoka sa usmejte.
 2. Proti dvojitej brade je skvelý nasledovný cvik: zatvorte ústa a znova sa pozrite na strop. Ústa dajte do tvaru písmena O, potom do písmena E a naspäť. 
 3. Cviky opakujte niekoľkokrát, kým vám to je príjemné. Na začiatok sa odporúča začať na 10-tich opakovaniach.

Tvárová gymnastika je jeden z najprirodzenejších a najlepších vecí pre vašu pleť, ktoré vás nič nestoja. Vďaka nej sa vyhnete predčasnému starnutiu a zabezpečíte pleti prirodzený lifting. Určite sa oplatí svojej pleti dopriať 10 minútové cvičenie, vďaka ktorému už po pár týždňoch uvidíte pevnejšie svaly tváre, vypnutejšiu pokožku a jasnejšie partie pod očami, než podstúpiť kozmetický zákrok ako napríklad estetickú alebo plastickú chirurgiu, alebo míňať peniaze pre predražené krémy. Nezabudnite svojej pleti dopriať však kvalitnú kozmetiku a pestrú a kvalitnú stravu.