Kruhy pod očami – ako s nimi zatočiť?

žena_kúpeľňa_kruhy_pod_očami

Kruhy pod očami sú niečo, z čoho má veľa žien strach, pritom sú pomerne bežné aj u opačného pohlavia. Mnohokrát sú sprevádzané opuchmi, žiaľ, ľudí robia staršími než v skutočnosti sú a nie vždy je jednoduché sa ich zbaviť. My by sme vám teraz radi ukázali možnosti ako s nimi zatočiť, rovnako vám predstavíme dôvody, kvôli ktorým majú niektorí ľudia k tvorbe kruhov pod očami určité predispozície a že nie vždy to je iba kvôli veku.

Koho sa kruhy pod očami týkajú?

Najčastejšie sa kruhy pod očami objavujú u ľudí, ktorí:

  • sú starší
  • majú k ich tvorbe genetické predispozície
  • trpia na periorbitálnu hyperpigmentáciu, t.j. tvorenie nadmerného množstva pigmentu v okolí očí
  • ľudia s tmavšou pleťou nakoľko sú k hyperpigmentácií náchylnejší
kruhy_pod_očami_žena_krása
Zdroj: www.freepik.com

Príčiny vzniku kruhov pod očami

Medzi najčastejšie príčiny kruhov pod očami patrí únava, vek, námaha, alergia, dehydratácia, nadmerné slnenie, dedičnosť a choroby. Snáď každý vám už niekedy v živote povedal, že kruhy pod očami máte z únavy a áno, je to jedna z možností. Je to kvôli spánkovej deprivácií, ktorá spôsobuje bledosť pokožky, čo následne umožňuje tmavým tkanivám a cievam v okolí očí vyniknúť.

Prirodzené starnutie spôsobuje stratu tuku a kolagénu a tým pádom pokožka, podobne ako pri únave, stráca svoju kryciu funkciu. Takisto časté hľadenie do elektronických zariadení môže spôsobiť značné napätie v okolí očí, dôsledkom čoho býva zväčšenie ciev okolo očí s následným stmavnutím pokožky. V prípade alergickej reakcie telo uvoľňuje histamíny spôsobujúce rozšírenie krvných ciev.

Dehydratácia je veľké zlo, vďaka ktorej nám koža pod očami zmatnie a oči vyzerajú zapadnuté. Zároveň nedostatočná hydratácia znižuje funkciu obličiek a pečene, ktoré takisto majú priamy vplyv na tvorbu kruhov pod očami. Rovnako aj príliš dlhé vystavenie tváre priamemu slnečnému žiareniu spôsobuje zvýšenú tvorbu pigmentu, ktorý následne vytvorí v okolí očí veľmi tmavý tón.

Kruhy pod očami a najmä ich opuchy sa zvyknú vyskytovať taktiež u pacientov s nedostatočnou funkciou štítnej žľazy. Naopak, často napuchnuté oči s vodnatými vačkami zvyknú poukazovať na zlý stav obličiek a nažltlé kruhy zase signalizujú problémy s pečeňou.

 

Ako eliminovať kruhy pod očami?

Na internete nájdete mnoho tipov na to, ako skoncovať s kruhmi pod očami. Medzi tie najzákladnejšie rady patria kvalitný a dostatočne dlhý spánok, kvalitná, pestrá a nutrične vyvážená strava a dostatočný pitný režim. Samozrejme, nemôžme zabudnúť na typické babské rady, ktoré dokážu tiež pomôcť. Jedná sa o rôzne studené obklady, vylúhované čajové vrecúška vychladené v chladničke, zmrazený banán s uhorkou, zníženie množstva slaných jedál a mnoho iných. Takisto sa odporúča do starostlivosti o pleť zaradiť krémy s obsahom kofeínu, kolagénu a vitamínu C, užitočný vie byť aj mandľový olej.

Kruhy pod očami a ich maskovanie

Tmavé kruhy pod očami viete aj šikovne zakryť. To dokážete dobrými BB krémami alebo korektormi, pričom veľa z nich je určených presne na tento problém. Takisto môžete vyskúšať metódu červeného rúžu a následného zapúdrovania.