Toxický vzťah? Zbavte sa ho!

toxický vzťah

Každý z nás sa s tým už stretol. Toxické vzťahy na náš číhajú na každom rohu a každý sa v nejakom toxickom vzťahu počas života ocitne. Podľa štatistík, až 60 % ľudí zostáva v toxických vzťahoch. Prečo tomu tak ale je? V čom my ľudia neustále robíme chybu, keď akceptujeme vzťah, ktorý už dávno nefunguje? Prečo zostávame vo vzťahoch, ktoré nás bolia a vysiľujú? To je otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. 

Ako definovať toxický vzťah?

Samotnú toxicitu a toxické vzťahy je veľmi ťažké definovať. Prečo? Pretože každý z nás ma stanovené hranice inak, a tým pádom sme každý ochotný tolerovať iné veci, iné veci nám vadia a zároveň nevadia. Aj napriek tomu existujú rôzne definície toho, čo to toxický vzťah je. 

Vo väčšine sa všetky definície zhodujú na tom, že je to vzťah, kde sa cítite svojou polovičkou nepodporovaný, nepochopený, ponížený alebo aj napadnutý, či už psychicky alebo fyzicky. V podstate v každom vzťahu, v ktorom sa cítite horšie než lepšie má vysoké šance na to, stať sa pre jedného, prípadne oboch toxický. 

nefungujúci vzťah manželov

Znaky toxického vzťahu:

 • nedostatok podpory
 • toxická komunikácia
 • závisť
 • žiarlivosť
 • prehnaná kontrola
 • nenávisť
 • nedostatok úprimnosti
 • nerešpekt
 • negatívne správanie s financiami
 • prežívanie neustáleho stresu
 • ignorovanie potrieb toho druhého
 • strata ostatných vzťahoch (napr. s rodinou, kamarátmi apod.)
 • nedostatok sebalásky
 • nádej v zmenu

Prečo zostávame v toxických vzťahoch?

Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že ľudia majú zo zmeny strach. O to ťažšie je odísť z toxického vzťahu pokiaľ majú dvaja voči sebe veľké záväzky ako je manželstvo, majetok alebo deti. No ani tí, ktorí tieto záväzky majú nie sú poväčšine ochotní tieto vzťahy opustiť. Je tomu tak z toho dôvodu, že sa boja byť sami a že už sa nikto krajší alebo lepší pre nich nenájde. Snáď nie je dôležité písať, že takéto myšlienky a postoje k takejto situácií nie sú správne a sú hlúposť. 

Takže sa toxického vzťahu treba zbaviť?

Presne tak. Nemá zmysel niečo, čo cítime, že je toxické viac pri sebe (nasilu) držať. Samozrejme, odlúčenie a prípadné riešenie záväzkov bude bolieť a bude to náročné, pretože vtedy toxická osoba bude ešte viac toxická. No aj napriek tomu to nesmiete vzdať. 

Okrem toho, zostávať v toxickom vzťahu ovplyvňuje aj naše fyzické telo, nie len psychické. Byť neustále v strese, potláčať sám seba, svoje názory a potreby a mať nízke sebavedomie sa vie prejaviť na našom tele. Či už v podobe chronického stresu, žihľavky, ubratím alebo pribratím na váhe (čo nepochybne rozvíja ďalšie choroby, ako napríklad stratu menštruácie), vypadávaniu vlasov alebo až k rozvoju iných chorôb súvisiacich so srdcom alebo s tráviacim traktom. A preto na radu prichádza otázka, či vám ten človek za tieto choroby, ktorých sa pravdepodobne nikdy nezbavíte, skutočne stojí, najmä keď sa vo vašom vzťahu správa toxicky a bezohľadne. 

muž so ženou

Udržanie si manželstva kvôli deťom alebo majetku nie je prínosné

Veľa ľudí zostáva v nešťastnom vzťahu kvôli tomu, že im v odchodu bránia deti alebo majetok. Predsa len, po dlhú dobu sa zvyklo hovoriť, že je lepšie zostať vo vzťahu, aby deti nemuseli pendlovať medzi rodičmi. Čo si už ale viacerí neuvedomovali je fakt, že svojim deťom idú príkladom. Tým pádom to, čo im rodičia ukazujú ako lásku a spojenie dvoch ľudí je toxické a môže to ich budúce vzťahy, vnímanie seba a toho, ako vyzerá zdravý vzťah ovplyvniť. Preto sa už dlhšie presadzuje myšlienka, že je lepšie sa rozísť a vysvetliť deťom, že to nefungovalo a že to je v poriadku. V žiadnom prípade nie je dobré osočovať jeden druhého, ani v prípade, keď ten druhý bol toxický. Stále je to otec alebo matka vašich detí a nie je správne im ten vzťah ovplyvňovať len preto, že vám dvom to nevyšlo. 

Takisto ľudia majú pocit, že v prípade majetku a financií to bude pri rozchode ťažké. To nepochybne bude, pretože toxický človek sa vás nebude chcieť len tak ľahko vzdať. Bude sa snažiť vás presvedčiť, dokonca na chvíľu môžu zmeniť svoje správanie. No ak sa to vráti do starých koľají alebo prípadne pochopí, že ste pevne rozhodnutý, môžu sa začať správať neprínosne a ešte viac toxicky. Budú sa vám snažiť čo najviac sťažiť váš odchod od nich. Určite je dobré sa pripraviť na rôzne formy psychického vydierania. No ani majetok a financie nie sú dôvod na to, aby ste s toxickým človekom zostávali.

žena s mužom

Je možné, aby sa človek zmenil?

Aj áno, aj nie. Na túto otázku nejde ľahko, všeobecne a s istotou odpovedať, pretože každý človek je jedinečný. To znamená, že človek sa môže zmeniť, pokiaľ skutočne chce. Pokiaľ vás dotyčný alebo dotyčná skutočne miluje a chce so svojím toxickým správaním niečo robiť a pracovať na sebe, šance tam sú. No toto rozhodnutie musí byť úprimné a nie manipulatívne, aby vás nestratil. Pretože v tom prípade to nikdy dlho nevydrží a vráti sa to do starých koľají. 

Najlepšie, čo môžete v prípade toxického vzťahu spraviť je naznačiť alebo ak na to máte odvahu, sa otvorene o vašom vnímaní a pocitoch porozprávať. Uvidíte, čo táto debata spraví. Môžete sa pokúsiť na vzťahu zapracovať. Oplatí sa to najmä vtedy, pokiaľ medzi vami ešte láska nevyhasla a nie ste spolu len zo zotrvačnosti. No pokiaľ sa nič nezmení, je vhodné a odporúča sa spraviť potrebné kroky k ukončeniu toxického vzťahu.  Určite máte vo svojom okolí ľudí, ktorí vás v tomto kroku podržia a podporia. Pretože vedzte, aj ľudia vo vašom okolí vedia vycítiť, že niečo nie je v poriadku. A samozrejme, tieto rady patria nie len pre páry, ale pre akékoľvek toxické vzťahy. Je dôležité a prospešné v takýchto vzťahoch nebyť a mať silu z nich odísť. A najmä robiť osvetu o tom, že človek v tom nie je sám a že to nie je v poriadku!

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov: unsplash, pixabay, pexels, freepik
https://www.verywellmind.com/toxic-relationships-4174665
https://time.com/5274206/toxic-relationship-signs-help/