Starajte sa kožu. Jej ochrana pred slnkom je dôležitá.

sun-lotion-freepik.com_

Chystáte sa na dovolenku k moru alebo plánujete stráviť slnečné dni len tak pri bazéne? Bez ohľadu na to, kde budete tráviť letné mesiace, je potrebné, aby ste sa dostatočne chránili pred slnečnými lúčmi. Tie sú s nami totiž všade. Pravdou je, že ešte stále existujú ľudia, ktorí to berú na ľahkú váhu a často na to doplatia nielen oni, ale aj ich deti. Krásne opálenie chceme dosiahnuť všetci, no zdravie je ďaleko dôležitejšie. My vám v dnešnom článku vysvetlíme, prečo je ochrana pred slnkom taká dôležitá a ukážeme si niekoľko účinných rád ako sa pred slnečnými lúčmi chrániť.

Malé dievčatko sediace na pláži, chrániace sa pred horúcimi letnými slnečnými lúčmi.
Zdroj: www.unsplash.com

Prečo je dôležitá ochrana pred slnkom?

Ženy, neklamme si ! Všetky túžime po nádhernom bronzovom opálení, kvôli ktorému sme ochotné preležať dlhé hodiny na slnku v tých najvyšších teplotách. Avšak, namiesto hnedého až čokoládového odtieňa nás večer nemilo prekvapí rozpálená červená pokožka. Veď to poznáte, no nie? Toto však rozhodne nie je správna ochrana pred slnkom, práve naopak, takýto prístup je veľmi škodlivý. Teraz vám vysvetlíme prečo.

Slnko je zdrojom slnečného žiarenia, ktoré pomáha pri vytváraní vitamínu D a tiež vplýva na psychickú pohodu. No nesie so sebou aj určité negatíva. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, vystavenie sa UV žiareniu v detstve a počas adolescencie je častou príčinou vývoja melanómovej a nemelanómovej rakoviny kože v neskoršom veku, pretože práve UV žiarenie sa radí do najvyššej kategórie rizika jej vzniku.

Dve mladé ženy opaľujúce sa na slnku počas horúcich letných dní.
Zdroj: www.unsplash.com

UVA a UVB žiarenie: Aké riziká prinášajú?

Slnečné lúče obsahujú voľným okom neviditeľné UV žiarenie, ktoré sa delí na UVA a UVB. Obe sú pre našu kožu veľmi škodlivé. UVA žiarenie preniká do jej hlbších vrstiev a urýchľuje tvorbu neželaných pigmentových škvŕn. Dlhodobé pôsobenie UVA žiarenia taktiež podporuje tvorbu voľných radikálov, ktoré napádajú membrány buniek, čím dochádza k predčasnému starnutiu. UVB žiarenie zasahuje prevažne povrchové vrstvy kože a spôsobuje jej začervenanie. Pri nadmernom pôsobení vedie k spáleniu pokožky. Svoju kožu si však viete pred týmito žiareniami ochrániť a my vám ukážeme ako.

5 rád ako sa chrániť pred slnkom v horúčavách

Letné mesiace sa pomaly blížia a s nimi aj vyššie teploty a hrejivé slnečné lúče. Všetci si chcú leto čo najviac užiť a načerpať počas neho nové sily. Ochrana pred slnkom by mala byť prioritou. Pokožka je citlivá na slnečné žiarenie, a preto nie je správne riskovať svoje zdravie, ak máme k dispozícii rôzne prostriedky, ktoré nás pred slnkom ochránia. Prinášame vám niekoľko rád, ktoré by ste mali dodržiavať, ak chcete zvládnuť leto bez nepríjemných ťažkostí.

Nezabúdajte na pokrývku hlavy

Pokrývka hlavy je dôležitá nielen počas zimných, ale aj letných mesiacov, aby sme sa vyhli úpalu a bolestiam hlavy. Dámy chcú vyzerať čo najlepšie, a preto úmyselne zabúdajú na pokrývku hlavy. To je však veľká chyba, pretože zdravie by malo byť určite prednejšie ako vzhľad. V dnešnej dobe je k dispozícii obrovské množstvo trendy doplnkov, akými sú napríklad: farebne ladiace šiltovky, vzorované šatky či slamené klobúky. Stačí si len vybrať!

Usmiata žena, ktorá sa opaľuje na slnku a v ruke drží zelenú šiltovku.
Zdroj: www.unsplash.com

Chráňte svoje oči slnečnými okuliarmi

Slnečné okuliare sú nielen skvelým módnym doplnkom, ale aj kľúčovým prvkom pri ochrane pred slnkom. Škodlivé UV žiarenie totiž vplýva aj na náš zrak. Nadmerné pôsobenie UV žiarenia môže viesť k akútnemu poškodeniu očí  tzv. fotokeratitíde, známej tiež pod pojmom snehová slepota, u ktorej dochádza k spáleniu rohovky. Preto je nesmierne dôležité vyberať si slnečné okuliare s UV 400. Používanie nekvalitných slnečných okuliarov je horšie ako keby ste nepoužívali žiadne. Dbajte na to, aby ste kupovali slnečné okuliare len od kvalitných výrobcov, aby ste sa v prípade potreby mali na koho obrátiť.

Používajte prípravky s ochranným faktorom

Viete čo je SPF? Ide o skratku z anglického Sun Protection Factor, čo v preklade znamená faktor ochrany proti slnečnému žiareniu. Opaľovací prípravok s týmto faktorom nám poskytuje účinnú ochranu pred slnkom. Základným kritériom pri výbere opaľovacieho prípravku je váš fototyp, pričom každý reaguje na slnečné žiarenie inak. Prípravok proti slnečnému žiareniu má vždy uvedený ochranný faktor na obale. Medzi najčastejšie používané faktory patria SPF 30 a SPF 50. Podľa mnohých odborníkov, faktory od SPF 1 do SPF 10 neposkytujú takmer žiadnu ochranu. Konzistentnosť prípravku si vyberajte na základe toho, čo vám najviac vyhovuje, a čo sa vám najľahšie rozotiera.

Fľaška opaľovacieho krému s SPF faktorom proti silnému slnečnému žiareniu.
Zdroj: www.unsplash.com

Pozor na slnečné žiarenie v určitých časoch

Mali by ste taktiež vedieť, že intenzita slnečného žiarenia nie je stále rovnaká. Najvyššie riziko hrozí počas najsilnejšieho slnečného žiarenia v čase od 11:00 do 15:00. Obzvlášť strážte svoje ratolesti, ktoré ťažko presvedčiť, aby nešli von v tomto čase. Ako sme už spomínali, kľúčovú úlohu zohráva výber krému na opaľovanie.

Dodržiavajte pitný režim

Počas leta by ste si mali dať pozor na dodržiavanie pitného režimu. Vysoké teploty a nedostatok tekutín majú za následok dehydratáciu organizmu i kože.  Ak hovoríme o pitnom režime, zabudnite na sladké a alkoholické nápoje. Do pitného režimu sa započítava obyčajná voda a minerálne vody bez príchutí. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej 3 litre vody, avšak, ide predovšetkým o pravidelnosť dopĺňania tekutín.

Žena pijúca pohár čistej vody, na doplnenie chýbajúcich tekutín v organizme.
Zdroj: www.pexels.com

Treba mať na zreteli fakt, že koža má obmedzenú schopnosť regenerácie. Máme ju len jednu, preto by sme sa o ňu mali pravidelne starať a pristupovať k nej s určitou dávkou zodpovednosti. Prajeme vám, aby ste si leto užili v zdraví a čo najviac sa vyhli popáleniam od slnka.