Wellness Magazín - 21. marca 2020 - 3
Slová rúško a respirátor sa vo svete nikdy neskloňovali častejšie ako v týchto dňoch. Svet žiaľ čelí nebezpečnej pandémii a práve rúška a respirátory sú jednými z mála vecí, ktoré nás môžu pred koronavírusom ochrániť. Viete ale aký je medzi rúškom a respirátorom rozdiel? A sú výroba a používanie domácich rúšok bezpečné? Na všetky tieto (a viaceré ďalšie) otázky si odpovieme v tomto článku.
Aký je rozdiel medzi rúškom a respirátorom?
V prvom rade je potrebné povedať, že rúško a respirátor sú 2 rozdielne veci. Najprehľadnejšie bude, ak si zhrnieme tie najpodstatnejšie informácie o oboch.
5 najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali vedieť o respirátoroch:
- Respirátor je najspoľahlivejšou ochranou pred vírusom a je oveľa účinnejší ako rúško. Na rozdiel od rúška totiž zabraňuje tomu, aby sa cez neho častice z okolia (vrátane vírusov) dostali do našich dýchacích ciest.
- Respirátory sa delia podľa triedy ochrany filtrom. Filter FFP1 vás pred koronavírusom neochráni. Spoľahlivé sú len respirátory s filtrom FFP2 (ochrana minimálne 94 %) a s filtrom FFP3 (ochrana minimálne 98 %).
- Respirátor vám musí maximálne tesne priliehať k tvári a nikde nesmie ostať žiadna medzera. To je zabezpečené špeciálnym tvarovaním a gumičkami. Muži, ktorí majú bradu alebo dlhšie fúzy, by sa preto mali pred jeho nosením oholiť.
- Keď si raz respirátor nasadíte, nie je vhodné dať si ho dolu a opäť nasadiť. Ak to už musíte spraviť (napr. sa potrebujete napiť), je nevyhnutné, aby ste si ruky predtým, ako sa respirátoru dotknete, dôkladne vydezinfikovali. Následne pozor – dotkli ste sa respirátora. Predtým, než chytíte jedlo alebo fľašku, ruky je potrebné si opäť vydezinfikovať, alebo sa potrebujete najesť alebo napiť sa, nasadiť si rúško a ruky si opäť vydezinfikovať. Toto dodržiava veľmi málo ľudí, no je to veľmi dôležité.
- Najpohodlnejšie sú respirátory s ventilom, ktorý podstatne uľahčuje dýchanie. Vydychovaný vzduch sa totiž cez ventil dostáva von.

5 najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali vedieť o rúškach:
- Rúško je spoľahlivou ochranou predovšetkým pre ľudí, ktorí už nakazení sú, a je najmä ochranou, ktorá slúži na to, aby takýto človek nenakazil druhých (napr. pri kýchaní).
- Nakoľko sú však respirátory na celom území Slovenska i v okolitých štátoch beznádejne vypredané, momentálne nám na ochranu musia postačiť aj rúška. Do istej miery však preniknutiu vírusu dokážu zabrániť, nakoľko tvoria mechanickú zátarasu medzi vonkajším prostredím a dýchacími cestami.
- Pri výbere rúška sa snažte vybrať si také (ak máte možnosť výberu), ktoré vám k tvári priľne čo najtesnejšie. Ideálnymi sú preto rúška, ktoré majú vo vrchnej časti všitý drôtik alebo pliešok, ktorý si vytvarujete podľa nosa.
- Čím viac vrstiev rúško má, tým lepšie. Po domácky sa už dokonca vyrábajú aj rúška, ktoré majú viac vrstiev, medzi ktoré si navyše môžete aj sami vložiť ďalšie extra vrstvy v podobe napr. papierových vreckoviek, ktoré, samozrejme, po každom použití vyhodíte. Vo všeobecnosti platí, že čím viac vrstiev, tým lepšie.
- Výhodou doma ušitých bavlnených rúšok je to, že na rozdiel od jednorazových ich môžete po opratí na čo najvyššej teplote a ožehlení použiť opäť.
K rúškam treba dodať, že vo všeobecnosti nie sú tou najspoľahlivejšou ochranou, avšak niekedy jednoducho nemáme na výber. Ďalším problémom je ich nedostupnosť, preto sa Slováci zomkli a začali si ich vyrábať doma. Sú však takéto rúška bezpečné a spoľahlivé? Opäť musíme odpovedať rovnako – sú spoľahlivejšie ako nič a v momentálnej situácii sa musíme uspokojiť aspoň s ich čiastočnou ochranou. Ak si však od niekoho objednávate rúško určené na opakované nosenie, určite ho pred použitím operte alebo vyvarte a ako sme už vyššie spomínali, prežehlite.
To najlepšie, čo môžeme všetci spraviť, je tiež doplniť rúško akoukoľvek ochranou očí (dioptrické či slnečné okuliare, v prípade obavy z vysoko kontaminovaného prostredia ideálne lyžiarske, ktoré priľnú k tvári) a takisto nezabudnúť na jednorazové rukavice, ktoré po použití ihneď vyhodíte.
Na záver si dovolíme pripomenúť ešte to, čo sa píše všade, no opakovanie je matkou múdrosti, a v tomto prípade to platí dvojnásobne – dbajte na pravidelné umývanie rúk, nedotýkajte sa svojej tváre a zvýšte príjem vitamínov. Von choďte iba v tých najnevyhnutejších prípadoch (v prípade neodkladnej práce či nákupu) a vyhýbajte sa stretávaniu sa s kýmkoľvek. Naši starí či prastarí rodičia museli bojovať vo vojne, aby zachránili svet. My ho môžeme zachrániť tým, že ostaneme ležať doma na gauči. Využime to a prispejme k tomu, aby po náročnom období, ktoré nás čaká, zostalo čo najmenej následkov.