Rúško vs. respirátor – aký je medzi nimi rozdiel?

Slová rúško a respirátor sa vo svete nikdy neskloňovali častejšie ako v týchto dňoch. Svet žiaľ čelí nebezpečnej pandémii a práve rúška a respirátory sú jednými z mála vecí, ktoré nás môžu pred koronavírusom ochrániť. Viete ale aký je medzi rúškom a respirátorom rozdiel? A sú výroba a používanie domácich rúšok bezpečné? Na všetky tieto (a viaceré ďalšie) otázky si odpovieme v tomto článku.

Aký je rozdiel medzi rúškom a respirátorom?

V prvom rade je potrebné povedať, že rúško a respirátor sú 2 rozdielne veci. Najprehľadnejšie bude, ak si zhrnieme tie najpodstatnejšie informácie o oboch.

5 najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali vedieť o respirátoroch:

  1. Respirátor je najspoľahlivejšou ochranou pred vírusom a je oveľa účinnejší ako rúško. Na rozdiel od rúška totiž zabraňuje tomu, aby sa cez neho častice z okolia (vrátane vírusov) dostali do našich dýchacích ciest.
  2. Respirátory sa delia podľa triedy ochrany filtrom. Filter FFP1 vás pred koronavírusom neochráni. Spoľahlivé sú len respirátory s filtrom FFP2 (ochrana minimálne 94 %) a s filtrom FFP3 (ochrana minimálne 98 %).
  3. Respirátor vám musí maximálne tesne priliehať k tvári a nikde nesmie ostať žiadna medzera. To je zabezpečené špeciálnym tvarovaním a gumičkami. Muži, ktorí majú bradu alebo dlhšie fúzy, by sa preto mali pred jeho nosením oholiť.
  4. Keď si raz respirátor nasadíte, nie je vhodné dať si ho dolu a opäť nasadiť. Ak to už musíte spraviť (napr. sa potrebujete napiť), je nevyhnutné, aby ste si ruky predtým, ako sa respirátoru dotknete, dôkladne vydezinfikovali. Následne pozor – dotkli ste sa respirátora. Predtým, než chytíte jedlo alebo fľašku, ruky je potrebné si opäť vydezinfikovať, alebo sa potrebujete najesť alebo napiť sa, nasadiť si rúško a ruky si opäť vydezinfikovať. Toto dodržiava veľmi málo ľudí, no je to veľmi dôležité.
  5. Najpohodlnejšie sú respirátory s ventilom, ktorý podstatne uľahčuje dýchanie. Vydychovaný vzduch sa totiž cez ventil dostáva von.
žena s rúškou na tvári si aplikuje antibakteriálny gél na ruky, ako prevenciu pred baktériami a vírusmi
zdroj: 123RF

5 najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali vedieť o rúškach:

  1. Rúško je spoľahlivou ochranou predovšetkým pre ľudí, ktorí už nakazení sú, a je najmä ochranou, ktorá slúži na to, aby takýto človek nenakazil druhých (napr. pri kýchaní).
  2. Nakoľko sú však respirátory na celom území Slovenska i v okolitých štátoch beznádejne vypredané, momentálne nám na ochranu musia postačiť aj rúška. Do istej miery však preniknutiu vírusu dokážu zabrániť, nakoľko tvoria mechanickú zátarasu medzi vonkajším prostredím a dýchacími cestami.
  3. Pri výbere rúška sa snažte vybrať si také (ak máte možnosť výberu), ktoré vám k tvári priľne čo najtesnejšie. Ideálnymi sú preto rúška, ktoré majú vo vrchnej časti všitý drôtik alebo pliešok, ktorý si vytvarujete podľa nosa.
  4. Čím viac vrstiev rúško má, tým lepšie. Po domácky sa už dokonca vyrábajú aj rúška, ktoré majú viac vrstiev, medzi ktoré si navyše môžete aj sami vložiť ďalšie extra vrstvy v podobe napr. papierových vreckoviek, ktoré, samozrejme, po každom použití vyhodíte. Vo všeobecnosti platí, že čím viac vrstiev, tým lepšie.
  5. Výhodou doma ušitých bavlnených rúšok je to, že na rozdiel od jednorazových ich môžete po opratí na čo najvyššej teplote a ožehlení použiť opäť.

K rúškam treba dodať, že vo všeobecnosti nie sú tou najspoľahlivejšou ochranou, avšak niekedy jednoducho nemáme na výber. Ďalším problémom je ich nedostupnosť, preto sa Slováci zomkli a začali si ich vyrábať doma. Sú však takéto rúška bezpečné a spoľahlivé? Opäť musíme odpovedať rovnako – sú spoľahlivejšie ako nič a v momentálnej situácii sa musíme uspokojiť aspoň s ich čiastočnou ochranou. Ak si však od niekoho objednávate rúško určené na opakované nosenie, určite ho pred použitím operte alebo vyvarte a ako sme už vyššie spomínali, prežehlite.

To najlepšie, čo môžeme všetci spraviť, je tiež doplniť rúško akoukoľvek ochranou očí (dioptrické či slnečné okuliare, v prípade obavy z vysoko kontaminovaného prostredia ideálne lyžiarske, ktoré priľnú k tvári) a takisto nezabudnúť na jednorazové rukavice, ktoré po použití ihneď vyhodíte.

Na záver si dovolíme pripomenúť ešte to, čo sa píše všade, no opakovanie je matkou múdrosti, a v tomto prípade to platí dvojnásobne – dbajte na pravidelné umývanie rúk, nedotýkajte sa svojej tváre a zvýšte príjem vitamínov. Von choďte iba v tých najnevyhnutejších prípadoch (v prípade neodkladnej práce či nákupu) a vyhýbajte sa stretávaniu sa s kýmkoľvek. Naši starí či prastarí rodičia museli bojovať vo vojne, aby zachránili svet. My ho môžeme zachrániť tým, že ostaneme ležať doma na gauči. Využime to a prispejme k tomu, aby po náročnom období, ktoré nás čaká, zostalo čo najmenej následkov.

Mohlo by sa vám páčiť