Ako na prevenciu vzniku vodného kameňa

Prevencia na vodný kameň napríklad aj v rýchlovarnej kanvici.

Keď sa objaví, je už neskoro. Vodný kameň je postrach všetkých spotrebičov, cez ktoré preteká tvrdá voda. Pokiaľ ste sa s ním u vás doma nestretli, gratulujeme vám, pretože patríte k výnimke. Ak ste už, naopak, vodný kameň museli z nejedného spotrebiča odstrániť, viete, že prevencia jeho vzniku je jednou z priorít.

Náš tip: Dýchajte doma lepšie vďaka čističke vzduchu.

Zo slovného spojenia vodný kameň má nočné mory nejedna gazdinka, ktorá dbá o svoju domácnosť. Vodný kameň sa objavuje všade tam, kde dochádza ku kontaktu s vodou. Jeho vznik zapríčiňuje tvrdá voda, v ktorej sa nachádza zvýšené množstvo vápnika a horčíka. Spomínané látky vytvárajú usadeniny, ktoré nie sú napohľad estetické a skracujú životnosť spotrebičov v domácnosti. Ohrozené sú práčky, umývačky riadu, rýchlovarné kanvice, vodovodné batérie, toalety aj systém ústredného kúrenia. Vodný kameň sa dá odstrániť viacerými spôsobmi, ale jeho vytvoreniu je lepšie predchádzať.

Zmäkčovač vyrieši starosti

Nápomocné pri prevencii vzniku vodného kameňa sú zmäkčovače vody. Ide o filtre, ktoré upravujú tvrdú vodu a odstraňujú z domácnosti vodný kameň. So zmäkčovačmi väčšinou nemáte žiadne starosti. Zmäkčovač si môžete zaobstarať plnoautomatický, ktorý si nevyžaduje údržbu. Dôležitý je samotný výber zmäkčovača, ktorý bude vhodný do vašej domácnosti. Aby ste si boli istí, že zmäkčovač pracuje správne, ľahko si to overíte s pomocou testera na tvrdosť vody.

Aj vašu práčku môže poriadne potrápiť vodný kameň.
zdroj: 123RF

Pomôže aj chémia

Okrem filtrov na úpravu vody sú na trhu aj prostriedky na chemickej báze, s ktorými predídete vodnému kameňu. Ochranný prostriedok aplikujete tam, kde chcete zabrániť vzniku vodného kameňa, napríklad do systému ústredného kúrenia. Pri používaní ochranných prípravkov sa vždy riaďte pokynmi výrobcu a pridávajte ho iba na miesta, ktoré nie sú znečistenie vodným kameňom.

Zelená pre domácnosť a spotrebiče

Inou alternatívou, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu, je použitie zinkovej anódy. Princíp aktívnej anódy sa využíva najmä na miestach, kde by nemalo dochádzať ku korózii – takými sú napríklad lodné trupy a potrubia. V domácnostiach je to práve zinková anóda, ktorá má ochrániť spotrebiče pred vodným kameňom. Do vody sa uvoľňujú ióny zinku, ktoré majú vplyv na kryštalizáciu uhličitanu vápenatého. Zinková anóda je vhodná pre tých, ktorí chcú domov bez chémie a preferujú zelené riešenia.

Pravidelná údržba je základ

Pravdou ostáva, že pravidelným čistením a dôkladnou údržbou môžete predĺžiť život vašim pomocníkom v domácnosti. V krátkych časových intervaloch by ste mali kontrolovať spotrebiče, v ktorých sa môže vodný kameň vytvoriť. Ak spozorujete náznaky, že sa vodný kameň začína usadzovať, vyskúšajte ľahko dostupnú kyselinu citrónovú. Tá nezanecháva pach a šetrne vyčistí plastové aj gumové časti spotrebičov. V našom predošlom článku nájdete aj ďalšie inšpiratívne tipy, ako odstrániť vodný kameň.