Ako zatočiť s vodným kameňom bez chémie

Prírodné príravky, ktorú sú vhodnou formou, ako odstrániť vodný kameň.

Uvedomili ste si niekedy, ako veľmi dostávajú naše domáce spotrebiče každodenne zabrať? Kanvica, kávovar, umývadlo, práčka, umývačka … všetky tieto spotrebiče si z času na čas zaslúžia našu pozornosť, aby nám mohli naplno slúžiť. Pôvodcom nefunkčnosti zariadení často bývajú usadeniny vodného kameňa. Tento jav primárne spôsobuje kvalita vody vašej domácnosti. Našťastie zbaviť sa týchto usadenín nie je namáhavé ani finančne náročné, ak to robíte pravidelne. V oblastiach s tzv. tvrdou vodou sa však usadeniny vytvárajú častejšie, a preto je dôležité venovať vašim spotrebičom väčšiu pozornosť. Naučte sa s nami, ako správne používať domáce ingrediencie na odstránenie nepríjemného vodného kameňa z vašich spotrebičov. Ukážeme vám, ako odstrániť vodný kameň na prírodnej báze!

Mapa tvrdosti vody na Slovensku
zdroj: cistavoda.sk

Roztok z octu

Ak ste si už čo to zisťovali, určite ste si všimli, že ocot je základnou zložkou takmer všetkých domácich receptov na odstránenie usadenín. A nie nadarmo, keďže vďaka svojej kyslosti je ideálnym adeptom na odstránenie usadenín vodného kameňa.

Potrebujete:

  • 1/3 šálky octu
  • 2/3 šálky vody

Nevýhoda: Nepríjemný zápach

Príprava:
Zmiešajte prísady a vlejte do spotrebiča, ktorý sa chystáte vyčistiť. Ďalej postupujte podľa návodu na odvápnenie / vyčistenie daného spotrebiča, ktorý nájdete v návode na použitie. Tento roztok môžete použiť i na vonkajšie umytie zanesených častí stroja. Cyklus umývania opakujte podľa potreby. Po prečistení roztokom všetky spotrebiče dôkladne prepláchnite i čistou vodou podľa návodu na použitie. Ocot dokáže byť veľmi agresívny, a preto je dôležité, aby ste okrem pozostatkov usadenín z vašich prístrojov odstránili i zvyšky octu.

Roztok z kyseliny citrónovej

Ocot je skvelým prostriedkom na odstraňovanie vodného kameňa, no často po sebe zanecháva nepríjemný zápach, ktorého sa len ťažko zbavíte. Ak teda nechcete cítiť vôňu octu vo vašom zariadení, odporúčame vám, aby ste použili kyselinu citrónovú.

Kyselina citrónová má ale nižšie ph ako ocot a je preto potrebné opakovať odvápňovací cyklus viackrát po sebe, aby ste dosiahli 100 % odstránenie usadenín.

Potrebujete:

  • 1 polievková lyžica kyseliny citrónovej
  • 1 liter vody

Príprava:
Ingrediencie zmiešajte a použite roztok podľa návodu. Ak chcete, aby bol roztok silnejší, primiešajte viac kyseliny citrónovej.

Prírodné odvápňovače
zdroj: 123RF

Jedlá sóda bikarbóna

Jedlá sóda je skutočným zázrakom do kuchyne. Dokážete s ňou nielen napiecť skvelé koláče, no navyše sa vďaka nej zbavíte mnohých nečistôt, vrátane vodného kameňa.

Potrebujete:

  • ¼ šálka jedlej sódy
  • 1 šálka vlažnej vody

Postup:
Jedlú sódu dôkladne rozpustite v nádobe s vodou a vlejte do spotrebiča, ktorý sa chystáte odvápniť. Nechajte roztok prejsť čistiacim cyklom. V druhom cykle spotrebič opláchnite čistou vodou. V prípade silného znečistenia umývadla či toalety môžete nasadiť dve najsilnejšie zbrane – vlažný ocot a sódu bikarbónu. Nasypte sódu na znečistené miesta a zalejte ich roztokom vlažného octu. Nechajte pôsobiť a následne naozaj dôkladne opláchnite. Túto kombináciu ale neodporúčame používať na čistenie elektrických zariadení, ako sú kanvica, kávovar či práčka.

Roztok citrónovej šťavy

Citrónová šťava je veľmi efektívnou metódou na odstránenie vodného kameňa. Navyše ide o najekologickejší spôsob čistenia spotrebičov, keďže jej zloženie má 100 % prírodný pôvod a nevytvárate ňou žiaden odpad.
Aby ste dosiahli najlepší výsledok, zmiešajte rovnaký diel vody s rovnakým dielom citrónovej šťavy. Vlejte do spotrebiča a nechajte pôsobiť alebo spustite odvápňovací cyklus podľa návodu. Opäť po vyplavení usadenín dôkladne opláchnite, aby vaša káva nemala citrónovú príchuť.

Na záver vám prinášame ešte pár trikov, ako účinne použiť roztoky na čistenie konkrétnych zariadení.

Rýchlo varná kanvica:

  • Roztok nelejte do kanvice. Kanvicu zapnite a nechajte roztok prevariť. Cyklus opakujte podľa potreby s novým roztokom . Následne vylejte nečistoty a v kanvici aspoň dvakrát nechajte prevariť vodu, ktorú ale nepoužijete.

Kávovar:

  • V prípade kávovaru záleží najmä od jeho druhu. Väčšina kávovarov obsahuje návod na odvápnenie – postupujte podľa neho. Ak návod chýba, štandardne by malo stačiť, ak kávovar použijete štandardným spôsobom, no do filtra nepridáte kávu a nádržku na vodu naplníte roztokom. Po prečistení opäť prepláchnite i nádržku i stroj.

Práčka:

  • Na čistenie práčky odporúčame používať roztok kyseliny citrónovej alebo citrónovú šťavu. Tie vlejte do zásobníka na prací prášok aj s práškom. Následne zapnite program na čistenie bubna práčky podľa návodu.

Sprchová hlavica:

  • Vlejte zvolený roztok do mikroténového vrecka a pomocou gumičky upevnite vrecko na hlavicu a nechajte roztok pôsobiť, kým sa usadenina neodbúra. Odstráňte vrecko a zvyšky kameňa odstráňte kefkou. Následne hlavicou poriadne opláchnite.

Výlevka:

  • Roztok nalejte do uzatvorenej výlevky a nechajte pôsobiť. Ak sa kameň nachádza i vo vnútornej časti odtoku, navlhčite roztokom handru a priložte na zasiahnuté miesta. Zvyšky uvoľneného kameňa odstráňte kefkou a dôkladne opláchnite.

Toaleta:

  • Stačí, ak nalejete roztok do toalety a nechajte pôsobiť. Ak vás trápia usadeniny na okraji misy, namočte toaletný papier do roztoku a prilepte na zasiahnuté miesta. Nechajte pôsobiť. Následne stačí spláchnuť.

Vodný kameň môže byť naozaj nepríjemným spoločníkom vašich spotrebičov. Dôležité je mu buď predchádzať, alebo ho účinne a pravidelne odstraňovať. Použite tieto triky aj u vás doma a pochváľte sa, ako sa vám podarilo odstrániť vodný kameň. Alebo sa s nami podeľte o svoje tipy, ako vodný kameň odstrániť.