Odložte svoj mobil a spravte si pauzu!

Mobil

Mobil je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Telefonujeme a komunikujeme cez sociálne siete. Objednávame si oblečenie, bytové doplnky a jedlo cez mobilný telefón. Najnovšie správy sa dozvedáme online a krátime si voľný čas rôznymi mobilnými hrami. V konečnom dôsledku môžeme povedať, že náš život je na mobiloch doslova závislý.

Aj keď moderné technológie priniesli mnoho dobrých vecí, uľahčili a zjednodušili každodenné fungovanie, stále viac a viac ľudí sa od svojho mobilného telefónu nevie odtrhnúť. Ak aj vy máte pocit, že doba, ktorú strávite za mobilom už prekračuje hranice, je najvyšší čas urobiť si pauzu. 

Prečo si spraviť pauzu od mobilu? 

Dať si oddych od mobilného telefónu má obrovské množstvo výhod pre naše zdravie. Okamžite si zlepšíte vašu psychickú a fyzickú pohodu, a nájdete si čas na iné, dôležitejšie veci. Medzi ďalšie pozitíva patria nasledujúce faktory:

  • vaša nálada sa zlepší
  • zredukuje sa nervozita
  • budete mať viac času na seba a svojich blízkych
  • vytvoríte priestor na plánovanie budúcnosti 
  • váš spánok bude kvalitnejší 
  • nič vás nebude rozptyľovať
Šťastná žena
zdroj: unsplash.com

Ako si spraviť pauzu od mobilu? 

Idete do toho s nami? Perfektné! Zamerať sa na offline svet môže znieť ako neľahká úloha, no my vám s tým veľmi radi pomôžeme. Začať môžete napríklad s nasledujúcimi 5 bodmi. 

1. Nezaspávajte s mobilom

Určite to poznáte aj vy. Na smrť unavená sa doplazíte do postele a ste rada, že si môžete konečne oddýchnuť po ťažkom dni. Avšak predtým, ako zatvoríte oči a finálne sa rozlúčite s namáhavým dňom, beriete do ruky telefón a začnete si kontrolovať správy. Veď len na 5 minút a idem spať. Bohužiaľ, z 5 minút sa často stane hodina, z hodiny dve. Predsa len, okrem správ si treba preštudovať aj najnovšie domáce a zahraničné udalosti. Popozerať, aké nové fotky pridala Janka z dovolenky. Nájsť skvelý recept na zajtrajší obed. Videonávod na večerný make-up. A na konci zistíte, že sú 3 hodiny ráno a vy googlite, či jednorožce erdžia. 

Brať do ruky telefón tesne predtým, ako sa chystáte do ríše snov, je naozaj nebezpečné. Pred spaním nás skrolovanie veľmi láka, a tak zbytočne strácame drahocenný čas, ktorý môžeme využiť na oddych. Mobil teda nechajte večer odložený v inej miestnosti. Ak máte strach, že nebudete počuť zvonenie budíka, zaobsatarajte si radšej klasické hodiny s budíkom, ktoré vás zaručene zobudia. 

2. Nájdite si voľnočasovú aktivitu

Svoj voľný čas trávte aktivitami, ktoré vás bavia a napĺňajú. Začnite športovať. Učte sa nový jazyk. Štrikujte. Tvorte niečo len tak pre radosť. Vďaka hobby si perfektne vyplníte čas zaujímavými a produktívnymi koníčkami. Tie zároveň skrátia čas, ktorý strávite pri telefóne. Týmto spôsobom sa veľmi rýchlo dostanete do väčšej psychickej a fyzickej pohody a možno v sebe objavíte skrytý talent. 

Aktivita
zdroj: unsplash.com

3. Vypnite si upozornenia

Aj vás láka pozrieť si upozornenia zakaždým, keď vám zapípa telefón? Po každom krátkom “tutú” zvedavo kontrolujete, kto vám píše alebo čo nové vám chce váš mobil povedať. Áno, upozornenia sú stavané na to, aby nás rozptylovali. Riešenie je však jednoduché – vypnite ich alebo stíšte. Správy, informácie, novinky či iné upozornenia, tam stále budú, aj o hodinku neskôr. 

4. Nepoužívajte mobil, ak sa venujete inej aktivite

Pokiaľ robíte nejakú činnosť, nepoužívajte pri tom mobil. Mnohé z nás si zvykli vyťahovať telefón napríklad pri jedle, počas pozerania televízie alebo v práci. Keď sa niečomu venujete, venujte sa tomu naplno bez rozptylovania. Ak potrebujete vyplniť čas napríklad pri čakaní na autobus, zoberte si so sebou knižku alebo  obľúbený časopis. 

Čítať knihy
zdroj: unsplash.com

5. Kontrolujte si, koľko času strávite na mobile

Mobilný telefón je veľký požierač času. A je naozaj ťažké odhadnúť, koľko minút či hodín denne strávite aktivitami na mobile. Niektoré aplikácie, ako napríklad Instagram alebo Facebook, ponúkajú prehľad o tom, ako dlho sa im denne venujete. Pokiaľ túto funkciu vaša obľúbená aplikácia nemá, zapisujte si čas do zošita. Stanovte si denný limit, ktorý môžete prekročiť iba naozaj v nutnom prípade.