Ako sa vyrovnať s nervozitou?

Tipy, ako na nervozitu

Byť občas nervózny je v poriadku. Byť nervózny neustále väčšinou znamená problém. Tento poznajú všetci ľudia: čerstvo zaľúbení, študenti čakajúci na výsledok skúšky alebo rodičia, ktorí s obavami pozerajú na hodinky a nevedia, kedy sa ich deti vrátia domov. V ktorých situáciách ju netreba podceniť a na nervozitu účinne vyzrieť?

Keď vás nervozita oberá o radosť zo života

Nervozita je vnútorný nepokoj, ktorý sa spája s radostnými momentmi, ako aj s vypätými a stresovými situáciami. Nervozita sa nevyhýba nikomu z nás, z času na čas je predsa nervózny každý. Problém však nastáva vtedy, keď pocit nervozity nezmizne ani o niekoľko dní či týždňov. Neustály strach má svoje následky a negatívne ovplyvňuje kvalitu života, spánku, vzťahy alebo prácu.

To, že prišla nervozita, spoznáte ľahko. Medzi najčastejšie príznaky patria:

  • dýchavičnosť
  • zrýchlený alebo nepravidelný srdcový tep
  • nadmerné potenie a spotené ruky
  • sčervenanie v tvári
  • nevoľnosť, pocit stiahnutého žalúdka
  • trasenie rúk
  • nesústredenosť

Zatočte s nervozitou

Spúšťačom nervozity sú stresové situácie, ktorým ste denne vystavovaní. Nervozita sa môže objaviť vo chvíli, keď vás čaká ťažká skúška, pracovný pohovor, svadobný deň, nastávajúce matky pôrod alebo vás nečakane zasiahne smrť blízkej osoby. Telo je vtedy vystavené dlhodobému stresu, s ktorým sa musí vysporiadať. Na nervozitu vplývajú aj ďalšie faktory: nedostatok spánku a pohybu, nesprávny životný štýl, finančné problémy či hádka.

Dobrou správou je, že nervozite môžete predísť alebo proti nej zabojovať ľahkými trikmi. Prinášame vám tri z nich, ktoré sú vhodné ako dlhodobá prevencia.

žena pociťujúca nervozitu
zdroj: 123RF

Spite kvalitne 

Začnite tým, čo najviac podceňujeme – spánkom. Určite ste už niekde počuli, že odporúčaná dĺžka spánku je 6 – 8 hodín. Nejde o výmysel vedcov, ale o čas potrebný na to, aby si vaše telo stihlo oddýchnuť. Aby ste sa naozaj dobre vyspali, nezabudnite na dve rady: vyvetrať miestnosť a aspoň polhodinu pred tým, ako si ľahnete do postele, dať dobrú noc aj mobilu, tabletu a počítaču.

Hýbte sa viac

Napríklad prechádzka vám dobije energiu a vyčistí myseľ. Chôdza na čerstvom vzduchu je mimoriadne prospešná pre vaše fyzické a psychické zdravie. Nájdite si popri všetkých povinnostiach čas na krátku prechádzku a vypestujte si z toho zvyk. Rovnaký účinok pre vaše zdravie a lepšiu kondíciu bude mať aj kurz zumby alebo spoločenských tancov, na ktorý sa zapíšete. Vyskúšať môžete tiež jogu a dychové a relaxačné cvičenia.

Dajte zelenú bylinkám

Vzdajte sa nápojov obsahujúcich kofeín, ktorý obsahuje aj čierny čaj. Doprajte si radšej šálku zeleného čaju, ktorý pôsobí upokojujúco. V boji proti nervozite siahnite aj po ďalších bylinkách, napríklad harmančeku, medovke alebo fenikli. Spomínané bylinky môžete využiť na relaxáciu. Ukradnite si pár minút pre seba a vychutnajte si bylinkový kúpeľ, vďaka ktorému sa dokonale uvoľníte.

Pripravte sa na nervozitu po svojom

Keď už nervozita zaútočí, je dobré staviť na osvedčený spôsob, ako ju potlačiť a nenechať naplno prepuknúť. V konkrétnych situáciách sa vám preto zídu tieto rady:

  • Pred pohovorom: Zlhboka dýchajte a snažte sa myslieť pozitívne. Opakujte si, že pohovor dopadne dobre a utvrďte sa v tom, že ste naň pripravení.
  • Pred rande: Uvoľnite sa a snažte sa byť sami sebou. Premyslite si miesto na rande, ktoré poznáte a na ktoré sa radi vraciate. Správny výber miesta vám totiž dodá sebavedomie. A to najdôležitejšie: nezabudnite na úsmev. S ním to predsa ide vždy ľahšie.
  • Pred dôležitým rozhodnutím: Prehodnoťte vaše rozhodnutie racionálne. Pozrite sa naň z viacerých uhlov a zvážte všetky pre a proti a všetky možné dôsledky, ktoré vaše rozhodnutie prinesie. Vaše úvahy si uľahčite tým, že myšlienky zaznamenáte na papier. Tak sa k nim budete môcť vrátiť a kroky smerujúce k rozhodutiu prehodnotiť.
  • Pred svadbou: Uvedomte si, že svadba nie je prestížna súťaž, ale radostné spečatenie lásky dvoch ľudí. Nenechajte si preto pokaziť váš deň honbou za prehnanou dokonalosťou. Aby ste minimalizovali riziko vzniku stresových situácií a hádok s vašou polovičkou či rodinou, vytvorte si plány, ktorých sa budete držať. Vďaka zoznamom získate prehľad o tom, čo máte ešte vybaviť a nebudete sa zbytočne znervózňovať.