Ako odhaliť nekvalitný wellness skôr, než ho navštívite?

Ako odhaliť nekvalitný wellness

Každý si pod pojmom „wellness“ predstavuje niečo trocha iné. Niekomu stačí vírivka, niekomu nejaká tá sauna plus bazénik, niekto sa uspokojí až s celým menším vodným svetom. V princípe si my, Slováci, trocha pletieme pojmy „wellness“ a „SPA“. Tým sa však tento raz zapodievať nebudeme. Tento článok vám má dať stručný návod na to, ako sa nesklamať pri návšteve vytúženého oddychového a relaxačného zariadenia, a ako odhaliť, že kvalitné wellness naozaj kvalitu ponúka.

Urobme si jasno v tom, čo je to vlastne wellness

Ak by sme pátrali, čo presne pojem „wellness“ znamená, zistili by sme, že ide o menšiu vedu. Že je to v skutočnosti celý životný štýl, pokrývajúci oblasti od meditácie cez šport až po zdravú stravu. Avšak wellness v kontexte tohto článku a tiež wellness tak, ako tento pojem vníma široká slovenská verejnosť (čo dokladujú rôzne prieskumy o vnímaní wellness na Slovensku), znamená služby. Služby kúpeľné, oddychové, relaxačné – to je wellness v skratke.

Vnútorný bazén vo Wellness Hoteli Patince
zdroj: Wellness Hotel Patince

Čo by malo mať zariadenie ponúkajúce kvalitné wellness služby?

Boom wellness služieb nastal na Slovensku len pred pár rokmi. A je to dobre. S kvalitným wellness je spojená celkom slušná hromádka technológie: na čistenie a údržbu vody, priestorov ako takých, na ich ohrev, vetranie atď., atď. Tým, že u nás tieto služby v reálnom zmysle wellness poskytujú naše hotelové, kúpeľné či relaxačné zariadenia iba zopár ostatných rokov, sú prístroje na všetky zmienené činnosti pomerne nové. To je plus pre slovenského návštevníka týchto zariadení.

Náš tip: Saunujte sa správne. Aká sauna je pre vás tá práva?

Ako okamžite spoznať kvalitné wellness a rozlíšiť ho od zlého

V podstate je to jednoduché. Čistota, čistota a ešte raz čistota. To sú atribúty, ktoré tie najlepšie wellness zariadenia musia mať na 100 %-nej úrovni. Stačí poobzerať sa okolo seba: čistá a nie klzká dlážka, silikónové okraje vírivky či bazénov bez stôp po plesni (keď aj očistenej). Žiarivo čistá bielizeň – nielen župan či uteráky, ktoré sme dostali k dispozícii pre vlastnú potrebu, ale aj plachty a rôzne utierky, ktoré sa používajú v zariadení ako takom na všemožné účely. A v neposlednom rade zamestnanci: čisté plášte, ruky, vlasy… Do hodnotenia wellness spadá toto všetko a pri jeho posudzovaní netreba šetriť kritikou. Ide o naše vlastné zdravie!

Wellness nie je úplne lacný špás a jeho návštevník má preto právo na kvalitu

Aj u nás už v tejto sfére existuje nielen hromádka kritérií, ktoré musí dobré wellness zariadenie spĺňať. Ale aj rôzne certifikácie, ktoré absolvovali a vedia dokladovať spravidla len tie najlepšie hotely a prevádzky.

Zariadení, ktoré na Slovensku majú v ponuke „niečo“, čo ich vedenie nazvalo „wellness“ službou, je veľa. To najkvalitnejšie wellness však poskytujú spravidla len hotely, ktoré sa hrdia aspoň tromi hviezdičkami a ktorých renomé je nenaštrbené. Najviac ich je, čo sa severnej časti našej republiky týka, možné nájsť v Tatrách, Vysokých aj Nízkych. V tej južnej časti si zasa dlhodobo vynikajúce renomé drží napr. Wellness Hotel Patince.

Náš tip: Doprajte si regeneráciu vo Wellness Hoteli Patince.
bazén Wellness Hotel Patince
zdroj: Wellness Hotel Patince

Pri výbere wellness prevádzky buďme kritickí. Odpúšťať v tomto smere zjavné závažné chyby by bolo na škodu len a len nás samých. Dajme na naše pocity a dojmy z celého zariadenia vrátane prístupu zamestnancov k nám ako k platiacim klientom.

Wellness nie je o kúpaní sa, wellness je o pocitoch

A my predsa máme právo cítiť sa vo wellness zariadení viac ako len „dobre“. To sme sa vám okrem iného týmto naším článkom snažili vysvetliť. Nech pohoda vládne naprieč slovenským wellness svetom!