Pravý význam slova wellness

Stres a hektika. Pomocou týchto dvoch slov by sme vedeli definovať život súčastného človeka v 21. storočí. Preto sa viac než inokedy píše o zdraví, športe, oddychu a sem-tam sa spomenie aj slovíčko wellness – a aký je skutočný význam slova tohto pôvodom anglického pojmu? 

Dnes počúvame o zdraví viac než naše mamy a staré mamy. V správach a na internete sa to hemží slovami ako fitness a wellness, no vieme vôbec čo znamenajú?

Vedeli ste, že pojem wellness je odvodený z anglických slov „well-being“ a „fitness“? V prenesenom význame to znamená – príjemne sa cítiť a byť fit.

Pojem wellness sa ľuďom nespája s aktivitou, ktorú obyčajne nazývame cvičením, skôr naopak. Javí sa nám ako výraz, ktorý vo všeobecnosti v sebe zahŕňa všetky procedúry a kúry počas kúpeľných pobytov. Ako synonymum oddychu a relaxácie.

Nie vždy bol wellness dostupný

Kedysi naše mamy (rovnako, ako aj ich mamy) považovali pobyty v kúpeľoch a termálnych zariadeniach za nedostupný luxus, ktorý si nemohli dovoliť. Časy, kedy boli kúpele a wellness centrá výsadou majetných a vplyvných ľudí, sú dávno preč. Dnes sú už termálne kúpaliská, aquaparky a iné wellness zariadenia prístupné širokej verejnosti.

Rozsiahla ponuka služieb rekreačných zariadení je prispôsobená každej vekovej kategórií. Na svoje by si mali prísť ako mladší, tak aj starší jedinci.

Čo nám wellness ponúka?

Pre mladých duchom aj telom je to zážitok zo spoločného času, tráveného s priateľmi. Pre rodičov je wellness synonymom odpočinku a úľavy od každodenných starostí a povinností.  No a pre staršiu generáciu je to spôsob, ako zastaviť čas a užiť si hodnotné okamihy s najbližšími.

Okrem trávenia voľného času má pobyt vo wellness centre aj blahodarné účinky na ľudské telo a organizmus. Nielen kúpanie sa v termálnej vode, ale aj rôzne masáže, zábaly a saunovanie môže pôsobiť ako prevencia pred rôznymi ochoreniami.

Návšteva a absolvovanie procedúr vo wellness centre prispieva ku kráse nášho zovňajška. Táto skrášľovacia kúra je však bezbolestná. Jej účinky možno porovnať s návštevou nejedného salóna krásy. Avšak, na rozdiel od nich sú cenovo prijateľnejšie.

Kde ho nájdeme

Kvôli relaxu nemusíte jazdiť k susedom. Môžete si vybrať zo širokej škály termálnych parkov a wellness hotelov na Slovensku. Prezrite si jednotlivé ponuky pobytov na ich webových stránkach a rezervuje si miesto pre vašu dovolenku.

Oddych a dovolenka nemusia byť len jednoročnou záležitosťou. Najmä, ak ide o sedem či desať dní, ktoré ubehnú ako rýchlik na trase Bratislava – Košice. Wellness splní svoj význam kedykoľvek.

Mohlo by sa vám páčiť