Maroš Molnár – dbajte o Vaše zdravie počas karantény

Molnár

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu je pre mnohých ľudí veľmi náročná. Naše životy sa zmenili zo dňa na deň a sme nútení byť väčšinu svojho času doma. Práca z domu, množstvo strávených hodín pri počítači, minimálny kontakt s okolím a nedostatok pohybu, to všetko vystihuje realitu, v ktorej žijeme. Avšak, starostlivosť o zdravie a naša krása by mali byť stále na prvom mieste.

Podľa Google štatistík sa naše návyky úplne zmenili a návštevnosť mnohých miest klesla o 90%. Ako sa ale vyrovnať s touto situáciou a zostať zdravá aj počas karantény? Fitness odborník Maroš Molnár, ktorého poznáme z Extrémnych premien vám v tom poradí. 

karanténa
zdroj: unsplash.com

Ako karanténa ovplyvňuje naše zdravie?

Odvšadiaľ počúvame, aké dôležité je dodržiavať protipandemické opatrenia, ktoré nám pomáhajú chrániť naše zdravie a rovnako tak zdravie našich blízkych. Snažíme sa čo najviac obmedziť kontakt s ľuďmi a často sa zatvárame vo svojich domovoch. Avšak aj karanténa má svoje negatíva a to najmä v prípade, ak sme v nej dlhodobo. Prvá vlna pandémie bola pre nás obrovským šokom a v karanténe sme boli približne tri mesiace. Všetci sme sa tešili z uvoľňovania opatrení, no momentálne čelíme druhej vlne a opäť pociťujeme sklamanie. 

Vianočné sviatky neboli také, aké by sme očakávali a začíname uvažovať nad tým, aký dopad má karanténa a obmedzovanie pohybu na naše fyzické aj psychické zdravie. Karanténa má niekoľko nevýhod, ktoré priamo ale aj nepriamo ovplyvňujú naše zdravie. 

  • Pociťujeme samotu a chýbajú nám priatelia.
  • Máme obmedzené príležitosti na socializáciu.
  • V domácnosti vznikajú zbytočné konflikty.
  • Pociťujeme finančný stres a máme obavy zo straty zamestnania.
  • Zrušili sme dôležité udalosti ako sú oslavy, svadby, krstiny a iné.
  • Rodičia nemajú dostatok digitálnych zručností, aby dokázali pomôcť deťom pri online vyučovaní.
  • Práca z domu je menej efektívna, pretože nás často vyrušujú rodinní príslušníci a domáce povinnosti.
  • Je veľmi náročné zvládať rolu manželky, matky, zamestnanca a učiteľa.
  • Máme potrebu častejšie navštevovať chladničku, viac jesť a vyhľadávať nezdravé jedlá.
  • Máme nedostatok pohybu a rýchlejšie priberáme.
homeoffice
zdroj: pexels.com

Teraz máme oveľa viac času ako kedykoľvek predtým. Karanténa poskytuje ideálny priestor na to, aby sme zleniveli a vysedávali dlhé hodiny pri počítači alebo televízore. Je potrebné si uvedomiť, že karanténa nemá len nevýhody. Je na čase zamerať sa aj na výhody, ktoré nám ponúka. Len takto sa nám podarí zvládnuť ju bez hazardovania s vlastným zdravím. Teraz je ideálny čas urobiť niečo pre svoje zdravie. 

Čo nám radí Maroš Molnár?

Maroš Molnár je kondičný tréner a fitness odborník, ktorý spolupracoval s mnohými profesionálnymi športovcami ako napríklad Ľubomír Višňovský, Martin Vaculík, Daria Kasatkinová, Filip Šebo a ďalší. Pôsobí ako majiteľ a hlavný tréner vo fitness centre MOLfit. Pomohol poraziť lenivosť viacerým ľuďom v relácii Extrémne premeny a jeho pozitívny prístup motivuje celé Slovensko

Čoskoro nás čakajú novoročné predsavzatia, ktoré sa spájajú so zdravým životným štýlom, chudnutím a cvičením. Vo väčšine prípadov ostanú tieto predsavzatia iba slovami alebo sa na nich zabudne po niekoľkých dňoch či týždňoch. Maroš Molnár na to reagujte takto: „Ľudia by nemali prestať športovať. Je jedno či sú sviatky alebo nie. Svoj rituál by si mali udržať za každých okolností.“ 

Všetci dobre vieme, že najhoršie je začať. Zmena si však vyžaduje systematický prístup a pevnú vôľu, ktorú je v súčasnej situácii naozaj ťažké udržať. Maroš Molnár nám ponúka nasledujúce rady, ktoré by sme si mali osvojiť.

Dôležité je vytvoriť si dennú rutinu 

Vytvorte si svoj vlastný režim. Začať by ste mali postupne, ale hlavne čím skôr. Podľa Molnára je všetko o stanovení si cieľov. Cieľ a motivácia, prečo to robíte hrajú významnú rolu v tom, či sa tomu budete venovať dlhodobo alebo to vzdáte. Zapisujte si všetky ciele a kontrolujte svoj progres. Keď máte neustále na očiach ciele a výsledky, budete mať motiváciu pokračovať. Vo svojom režime by ste mali mať zahrnuté všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonávate a zahrnúť tiež pohyb v akejkoľvek forme

Strava je základ aj počas karantény

Nie je jedno, akú stravu prijíma naše telo. Maroš Molnár hovorí o tele ako o sofistikovanom systéme a podľa toho koľko a aké kvalitné palivo doň dáme, sa nám aj odvďačí. Jedlo vplýva na psychickú pohodu a výkonnosť. Ak budete prijímať veľa škodlivých látok, fast foodov a iných hlúpostí, tak to môže vo vás vyvolávať depresiu. Naplánujte si, aké potraviny idete nakupovať a kupujte len to najdôležitejšie. Všetko je to o množstvách a kvalite toho, čo konzumujeme.

Na sviatky si doprajte, ale nepreháňajte to

Maroš Molnár zdôrazňuje, že pohyb je dôležitý pre budovanie imunityudržiava nás v psychickej pohode. Podceňovať by ste ho nemali ani počas sviatkov. „Nikto netvrdí, že musíte držať nezmyselné diéty alebo jesť len zdravé potraviny. Počas sviatkov si môžete dať na čo máte chuť, no určite to nepreháňajte,“ odporúča fitness odborník. Vyskúšajte chodiť častejšie do prírody, na prechádzku, zacvičte si a pokúste sa vyrovnať príjem a výdaj. Takto si môžete dopriať čokoľvek a bez výčitiek. Pozor však na množstvo!

Aj keď sú fitness centrá zatvorené, stále môžete cvičiť doma

Cvičenie doma nie je žiadna výhra a pre začiatočníkov je obzvlášť náročné sa k nemu prinútiť. Vyžaduje si to sebazaprenie a odhodlanie. Vyskúšajte niečo, čo ste doteraz nerobili a vystúpte zo svojej komfortnej zóny. Namiesto vysedávania pri televízore, urobte niečo pre svoje zdravie a vyberte si pohybovú aktivitu, ktorá vás bude baviť. Naše telo sa pri pohybových aktivitách okysličuje a my sa tak cítite oveľa lepšie. Nikto vás nebude nútiť odbehnúť maratón ani chodiť plávať, ak máte strach z vody. Ak radi cvičíte, ale doma vás to nebaví, vyskúšajte si zacvičiť vonku. Jednoducho vyberte si aktivitu a priestor, ktorý vám najviac vyhovuje.  

cvičenie
zdroj: unsplash.com

Zapojte do pohybových aktivít aj svoje deti

Máte pocit, že vaše deti majú priveľa energie? Dbáte o ich zdravie? Trávia veľa času na telefóne a neviete si rady? Zapojte rodinu do vašich pohybových aktivít. Zoberte ich na prechádzku, zahrajte si s nimi loptové hry alebo vyskúšajte beh. Nikto predsa nechce, aby sa jeho dieťa v tak mladom veku trápilo s obezitou. Súčasný životný štýl, ktorý zahŕňa digitálne technológie, minimálny pohyb a nezdravé jedlá je pre zdravie našich deti veľmi nebezpečný. Rodičia by mali viesť svoje deti k pohybovým aktivitám a rozvíjať u nich pozitívny vzťah k športu. Práve rodič je zodpovedný za návyky, ktoré vypestuje u svojho dieťaťa a je len na ňom, či to budú tie dobré alebo zlé.

Aj keď nás karanténa doháňa k lenivosti a drží nás v izolácii, vždy by sme mali z danej situácie vyťažiť maximum. Táto doba nie je ľahká pre nikoho, ale ak si nájdete niečo, čo vás bude napĺňať, zvládnete ju ďaleko lepšie. Snažte sa nesedieť vtedy, keď nemusíte a hýbte sa, lebo vaše telo si to zaslúži. Každá žena túži po zdravom a peknom tele a vďaka návykom, ktoré si vybudujete počas karantény, budete bližšie k svojmu cieľu. Teraz sa už nemáte na čo vyhovárať, tak využite ten čas efektívne a urobte niečo pre seba a svoje zdravie.