Má more naozaj priaznivé účinky?

more_priaznivé_účinky_skaly

S letom sa spája aj výber letnej dovolenky, počas ktorej môžeme načerpať nové sily a zlepšiť svoj zdravotný stav. More má mimoriadne priaznivé účinky na ľudské telo a je veľmi vyhľadávané najmä ľuďmi, ktorých trápia dýchacie ťažkosti, ale aj rôzne kožné ochorenia. V dnešnom článku si rozoberieme čo obsahuje morská voda, aké účinky má na ľudský organizmus a dozviete sa aj to, že nie každé more má pozitívny vplyv.

Čo obsahuje morská voda?

Morskú vodu môžeme považovať za prírodnú medicínu a to najmä pre jej priaznivé účinky. Vedeli ste, že obsahuje 84 životne dôležitých prvkov? Obsahuje prvky ako jód, sodík, draslík, horčík, a je významným zdrojom vápnika, zinku, selénu, železa a vitamínov A a C. Možno vás to prekvapí, ale priaznivé účinky mora sa datujú už od 4. storočia pred naším letopočtom. Hippokrates, ktorý je považovaný za otca modernej medicíny, využíval morskú soľ na liečbu. Jej názov bol thalassoterapia

more_ruka_mušľa
Zdroj: www.unsplash.com

Aké priaznivé účinky má more na ľudské telo?

Ubytovanie sa priamo v liečebnom zariadení využívajúcom thalassoterapiu, je ideálnym spôsobom pre zlepšenie zdravotného stavu. Všetci návštevníci majú neustály lekársky dozor a stanovenú presnú liečbu a rôzne procedúry. Priaznivé účinky viete dosiahnuť aj počas rodinnej dovolenky pri mori. Sú to tieto:

 • posilní váš imunitný systém – Vďaka obsahu vitamínov, minerálnych solí a mikroorganizmov má morská voda antibakteriálne a antibiotické účinky a chráni nás pred rôznymi ochoreniami.
 • zmierni symptómy prechladnutia a chrípky – Ak vás trápia bežné ochorenia, chrípka či prechladnutie a neviete sa zbaviť nepríjemných príznakov, blízkosť mora vám ich pomôže výrazne zmierniť.
 • vaša pokožka bude viditeľne zdravšia – Morská voda otvára póry v pokožke, pomáha zbaviť ju toxínov a umožňuje minerálom preniknúť dovnútra. 
 • pomôže vám zbaviť sa kožných ochorení – Alergie, ekzémy, psoriáza a iné kožné prejavy nám často dajú zabrať a nie je jednoduché sa ich zbaviť. Morská voda utlmuje zápalové procesy a pomáha pri hojení drobných rán, odrenín a vyrážok.
 • zlepší cirkuláciu krvi – Vďaka tomu, že morská voda dopĺňa telu rôzne minerály, ktoré boli vyčerpané zlou životosprávou, zlepšuje aj obeh krvi v tele. 
 • budete mať viac energie a lepší spánok – Záporné ióny v morskom vzduchu urýchľujú vašu schopnosť absorbovať kyslík a vyrovnávajú sa hladiny serotonínu, chemickej látky spojenej s náladou a stresom. Vďaka tomu sa nám spí oveľa lepšie. 
more_pobrežie_žena_pláž
Zdroj: www.pexels.com

Chcete ísť na dovolenku a neviete, ktoré more si vybrať?

Mnohí ľudia sa domnievajú, že nezáleží na tom aké more navštívia. Ak sú prioritou vašej letnej dovolenky priaznivé účinky mora, tak na výbere skutočne záleží. Ak máte dýchacie ťažkosti, treba si zistiť, či sa v oblasti vašej vybranej destinácie tvorí morský aerosól. Idete na dovolenku do príjemnej pokojnej zátoky, kde nie sú žiadne skaly? Tak o priaznivé účinky mora rozhodne prídete! Aké more si teda vybrať? Prečítajte si o niektorých z nich:

 • Egejské more – Nachádza sa medzi Balkánskym polostrovom, Malou Áziou a Krétou. Jeho liečivé účinky ocenia najmä alergici, ľudia trpiaci na časté infekcie dýchacích ciest, poruchy imunity, atopický ekzém, astmu a zápal nosných dutín.
 • Jadranské more – Ide o veľmi slané more. Na 1 liter vody pripadá až 40 gramov soli. Ocenia ho ľudia liečiaci sa na lupienku, atopický ekzém, astmu, alergické ochorenia horných dýchacích ciest či chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. 
 • Baltské more – Zo všetkých morí je najmenej slané. V strede severného Baltského mora je iba 1% soli. Ocenia ho najmä astmatici a ľudia s cievnymi a srdcovými chorobami.
 • Mŕtve more – Zo zdravotného hľadiska je považované za mimoriadne účinné more. Obsahuje 21 minerálov a stopových prvkov, pričom 12 z nich nikde inde nenájdete. Mŕtve more je ideálne na fyzioterapiu, zmierňuje reumatické problémy, aktivujete obehový systém a upokojuje nervy. 
 • Čierne more – Je vhodné pre rodiny s deťmi. Má pozitívny vplyv na kožné a gynekologické ochorenia, ale aj ochorenia kĺbov a reumatizmus.
 • Červené more – Je druhé najslanšie a zároveň patrí k najteplejším moriam. Prospieva ľuďom s nervovými ochoreniami,  má skvelé účinky na kožné problémy, alergie a časté žalúdočné ťažkosti. 

Tip! Chcete čo najefektívnejšie využiť priaznivé účinky mora ? Vyberte sa k nemu skoro ráno a vdychujte vlhký vzduch. Vtedy ešte nie je tak horúco, urýchľuje sa látková výmena a prekrvujú sa dýchacie cesty.