Liečebná metóda Neurac

Podľa údajov vo vekovom rozmedzí od 30 do 50 rokov bolesťou krížov pravidelne trpí až štvrtina populácie a toto číslo sa zvyšuje. Neprispieva k tomu ani náš sedavý životný štýl, málo pohybu či nesprávne sedenie. Ak aj vy bojujete s bolesťami, ktoré vám strpčujú život, vyskúšajte fyzioterapiu – Neurac, ako liečebná metóda. O čo presne ide nám priblíži fyzioterapuetka Mgr. Lenka Krchňáková z Therapy clinic s.r.o, ktorá sa tejto terapii venuje už 7 rokov.

Mnoho z nás už odniekiaľ počuli o cvičení na závesných lanách. Avšak pojem Redcord alebo Neurac zatiaľ taký rozšírení nie je. Čo sa teda pod týmto pojmom skrýva?

Liečebná metóda Neurac vychádza z špecifických terapeuticky presne dávkovaných cvičení v aparátoch Redcord. To znamená že Neurac t.j. neuromuscularná aktivácia je cvičebný koncept, ktorý na dosiahnutie svojich cieľov využíva závesný systém Redcord. Na to aby sa táto metóda mohla vykonávať je potrebné mať celú konzolu Redcord. Niektoré zariadenia využívaju iba časť tejto konzoly, a tým pádom nemôže byť terapia plnohodnotne vykonaná. Pointa metódy spočíva v úvodnom testovaní pacienta konkrétnych polohách, kde sa hodnotí zvlášť pravá a zvlášť ľavá strana tela. Ďalej sa hľadajú tzv. slabé články tela, ktoré vnímame ako kompenzačné mechanizmy. Na základe vyhodnotenia tohto testu je terapeut schopný nastaviť presnú liečbu pre pacienta a ďalej ju vykonavať na závesnom systéme Redcord. Keďže každý z nás je jedinečný tak sa dá povedať, že táto metóda naozaj určí presne a jedinečne terapiu pre každého pacienta.

Je táto liečebná metóda cvičenia určená iba pre pacientov s bolesťami krížov, alebo má priaznivé účinky aj v iných prípadoch?

Táto metóda je určená pre „akékoľvek“ pohybové ochorenie. Neurac test obsahuje konkrétne testy pre konkrétne oblasti tela. Či už sa jedná o chrbticu alebo inú časť tela.

Therapy Clinic.
zdroj: http://www.therapyclinic.sk/galeria

Existujú pri terapii Neurac isté obmedzenia? Napríklad vek, tehotenstvo a podobne? Alebo je určená naozaj pre každého?

Dá sa povedať že je určená pre akúkoľvek vekovú kategóriu. Samozrejme sa netestuje 3 ročné dieťa. Skôr by som povedala, že ak sa jedná o vek dieťaťa musí byť dostatočne mentálne vyspelé a to už je na zhodnotení daného fyzioterapeta. Čo sa týka tehotných
žien tak tie majú obmedzenia ako v každej inej činnosti. Samotné testovanie je pre telo namáhavé a tehotná žena by sa takej námahe mala skôr vyvarovať. Avšak Redcord aparát ma pre tehotné ženy úľavovú polohu na chrbte s vyvesenými nohami. Žena s bolesťami spodnej časti chrbtice tak dosiahne úľavu od bolesti bez žiadnej námahy či svalovej aktivity.

Môže sa pacient nahlásiť na túto terapiu sám, alebo potrebuje odporúčanie od doktora?

Existujú súkromné zariadenia, ktoré disponujú Redcord aparátom, kde sa vopred objednáte k vyškolenému fyzioterapeutovi a nepotrebujete žiadanku od lekára. Avšak sú aj nemocnice, kde sa táto metóda predpisuje lekárom.

Preplácajú terapiu Neurac poisťovne?

To by som aj ja rada vedela. Ak sa jedná o nemocnicu napr. Detská fakultná nemocnica na Kramároch kde majú Redcord systém tak predpokladám, že ju preplácajú. Ale skôr tento systém majú v súkromných zariadeniach, ktoré s poisťovňami nespolupracujú.

Ak k vám príde pacient prvýkrát, ako prebieha úvodné stretnutie? Podrobujete ho ešte vlastnej diagnostike?

Každý fyzioterapeut by si mal na úvodnom stretnutí pacienta vyšetriť špeciálnymi technikami príslušnými danému problému. ďalej by si mal pacienta vyšetriť „pohľadom“ a pohmatom. Po tomto vyšetrení sa môže vykonať Neurac test. Podrobnejšie vysvetlenie podá vždy

Je možné povedať, ako dlho musí pacient cvičiť, aby došlo k zlepšeniu či úľave od bolesti?

To je snáď najčastejšia otázka všetkých pacientov. Bohužiaľ, nevieme ju zodpovedať. U každého pacienta je to iné. Zlepšenie záleží od mnoho iných okolností ako napríklad vek, svalová pamäť, či to, či už pacient cvičil niekedy predtým, úroveň poškodenia a úplne najdôležitejšie je disciplína pacienta. Po správnosti by sa mal pacient naučiť cvičiť sám a cvičenie aplikovať pravidelne doma. K fyzioterapeutovi by sa potom už mal iba chodiť „kontrolovať“. Avšak bohužiaľ 90% ľudí po prvotnej úľave cvičiť prestane a bolesti sa zvyčajne vrátia naspať. Preto je dôležité cvičiť poctivo a pravidelne podľa inštrukcií fyzioterapeuta.

Therapy Clinic.
zdroj: http://www.therapyclinic.sk/galeria

Dajú sa podobné laná a celá zostava kúpiť a používať aj v domácom prostredí? Odporúčate to vy ako odborníčka?

Samozrejme, Redcord má prispôsobené laná aj na domáce používanie. Dokonca je niekoľko variant, ktoré si môžete zakúpiť. Najlepšie vám ale poradí fyzioterapeut podľa vašich potrieb akú variantu by ste si mali zvoliť. Taktiež podľa toho, kde ju viete doma upevniť a podľa finančných možností. Ja odporúčam zakúpenie Redcord až po absolvovaní niekoľkých terapii pod dohľadom a je na zvážení fyzioterapeuta aby zhodnotil kedy je pacient spôsobilí cvičiť aj sám doma.

Mohlo by sa vám páčiť