Čo ste nevedeli a platí na bolesť krížov

Doktor vyštrujúci ženu na bolesť krížov / chrbta.

Ľudia, viac ako iné živočíšne druhy, sú náchylnejší na bolesť chrbta. Pýtate sa prečo? Je to daň za pomerne rýchly a nie celkom dokonalý prechod našich predkov k vzpriamenej chôdzi. Na bolesť chrbta sa sťažuje až 9 z 10 Slovákov a bojujú s ňou denno-denne. Aké sú príčiny a je niečo, čo vôbec platí na bolesť krížov?

Prečo kríže bolia a ako im pomôcť?

Sedavé zamestnanie, stres, nezdravý životný štýl…spoznávate to? Aj to môžu byť príčiny bolestivých krížov. Pričiny sa však líšia od prípadu k prípadu. Bolestivé kríže sa však väčšinou prejavia so stúpajúcim vekom. Chrbtu ako takému nepomôže ani dlhé sedenie za pracovným stolom či nesprávne držanie tela.

Medzi ďalšie časté príčiny bolesti krížov patrí aj

  • tehotenstvo
  • fajčenie
  • stres
  • úraz
  • nadmerné cvičenie
Ženu sprevádza bolesť krížov po rannom vstávaní.
zdroj: 123RF

Ako si teda uľaviť, keď vaše kríže kričia SOS?

Tu je pár trikov, ktorými môžete začať:

Ľadový obklad – ten sa môže postarať o okamžitú úľavu. Stačí ho aplikovať párkrát za deň na 10 minút. Počas prvých bolestivých dní sa neodporúča používať hrejivé zábaly či maste, pre prípad zápalu.

Nezabúdajte sa hýbať – síce by vás bolesť krížov najradšej len pripútala k posteli, pohyb môže mnohé napraviť. Samozrejme, hovoríme o jemných pohyboch, cvikoch, ktoré dokážu byť účinné a dokážu uľaviť od bolesti. Skúste vyhľadať skúseného terapeuta, aby vám ukázal aké cvičenia sú pre vás vhodné. Veľmi obľúbená je teraz terapia na závesných lanách Neurac, ktorá pomerne rýchlo rieši problém s boľavou chrbticou, a o ktorej vám viac prinesieme v ďalšom článku už čoskoro.

Tip: Ak máte problémy s bolestivou chrbticou, nezabúdajte na cvičenie. Čo je ale dôležitejšie, nezabúdajte na cvičenie ani vtedy, keď sa vám už uľaví. Chrbát potrebuje toto cvičenie aj v “dobrý časoch”!

Na závesných lanách môžete cvičiť aj doma, alebo si môžete vybrať zo širokej ponuky ďalších, overených cvikov proti bolesti krížov. Dôležitá je ale pravidelnosť!

Chrbtica a správna životospráva

Vedeli ste, že také fajčenie škodí aj chrbtici? Nikotín totiž ovplyvňuje cirkulaciu krvi a to sa odrazí aj na zdraví chrbtice. Alebo, že od chrbtice môže záležať aj plodnosť? Stlačený 12-sty stavec môže pri splodení dieťatka spôsobovať to, že to nejde podľa plánu. Preto je zdravý životný štýl nevyhnutný! Ak chcete pomôcť svojmu telu a svojej chrbtici, dajte si záležať na strave. Tá by mala byť pestrá a obsahovať veľa vitamínov B, ktoré zlepšujú celkovú vitalitu.

Zemiaky v dlaniach človeka s pozadím ďalšej zeleniny.
zdroj: 123RF

Skúste silu prírody

Ak nechcete hneď siahať po liekoch, pomôcť môže príroda. Nakoniec, je v nej niekoľko látok. Pri akútnej bolesti vám môže uľaviť Vŕba biela. Práve kôra tohto stromu obsahuje salicín, ktorý dokáže bojovať so zápalom či bolesťou. Skúste si obkladať postihnuté miesto práve týmto odvarom. Nepoužívajte ho však v prípade ak ide o deti, tehotné či dojčiace ženy.

Veľmi vyhľadávaný je aj Kostihoj lekársky, aj z neho si môžete vyrobiť odvar a prikladať na miesto, alebo si rovno zadovážiť masť.

Ak teda chcete, aby vám chrbát slúžil celý život, myslite na preventívne cvičenie. Doprajte si vitamíny, kolagén a pestrú stravu. Váš chrbát sa vám určite odvďačí.