Hallux valgus – povedzte nie vybočeným palcom

Pre krásne nohy môže byť postrach aj hallux valgus (vybočený palec).

Hallux valgus (vybočený palec) vyzerá na prvý pohľad ako malá chybička krásy. V skutočnosti ide o nepríjemné bolestivé ochorenie, ktoré komplikuje každodenný život a radosť z pohybu. Dôležité je včas rozpoznať prvotné príznaky, prípadne zmenšiť riziko vzniku halluxov správnou prevenciou.

Život s vykriveným palcom

Hallux valgus alebo aj vybočený palec je bolestivé ochorenie, ktoré trápi predovšetkým ženskú populáciu. Palec sa časom vykrivuje dovnútra k ostatným prstom a jeho deformácia spôsobuje ťažkosti prevažne pri chôdzi. Okrem toho, že pociťujete neustále nepohodlie, hallux valgus je aj značný estetický problém. Vybočený palec uberá na sebavedomí a častokrát je „stopkou“ v nosení otvorených topánok, ako sandále alebo šľapky, na verejnosti.

Hallux valgus (vybočený palec) dokáže byť vážnym nedostatkom nielen krásy, ale aj pohodlia pri chôdzi.
zdroj: 123RF

Pozor na to, v čom chodíte

Aj keď sa vznik halluxov spája hlavne s nosením lodičiek a obuvi na vysokom podpätku, nejde o jedinú príčinu, kedy sa môžu objaviť. Pravdou je, že nevhodná obuv robí svoje a palcom v ich zdravom vývoji rozhodne nepomáha. Chodidlá a prsty trpia nielen v ihličkách, ale aj v tesných a nepriedušných topánkach alebo úzkych ponožkách. Svoj podiel na vzniku halluxov má tiež genetika, ktorej môžete poďakovať za to, či ich nemáte alebo máte. Vybočené palce sa prejavujú v dospelosti a postihujú skôr ženy ako mužov. Dámy by mali spozornieť najmä po tridsiatke, kedy si sa na palcoch môžu objaviť prvé zmeny.

Varovné signály, že hallux je blízko

Jedno je isté, hallux sa nevytvorí zo dňa na deň. Preto by ste mali venovať pozornosť každej zmene, ktorú si na vašich palcoch všimnete. Ochorenie má tri fázy, pre ktoré sú charakteristické nasledovné prejavy:

  1. Pri ľahkej forme pociťujete ťažkosti pri obúvaní topánok a viditeľné je mierne vybočenie palca.
  2. Ak koža na palci začervená a bolí vás bok chodidla, ide o druhú tzv. miernu formu
  3. Najťažšia forma so sebou prináša neustálu bolesť, ak máte topánky na nohách, ale aj keď ste si ich už vyzuli. Opuch je výrazný a palec vykrivený.
Ortopedická bandáž na hallux valgus (vybočený palec).
zdroj: 123RF

Cvičenie a lekár

Diagnózu hallux valgus vám potvrdí lekár. Pokiaľ nie je nevyhnutná operácia, mali by ste palce a ostatné prsty na nohách precvičovať. Zaobstarať si môžete rozličné pomôcky vhodné na korekciu palca. Pri vybočenom palci vám pomôže expander, v niektorých prípadoch aj tejpovanie alebo bandáže.

Začnite od topánok

Zdravie nôh začína správnym výberom topánok. Pri kúpe najlacnejšej obuvi vám síce ostane v peňaženke o pár eur naviac, ale nezašanujete si tým nohy. Topánky musia byť v prvom rade pohodlné a ich vnútorná časť má byť tvarovaná tak, aby vám nespadla klenba. Ďalším poznávacím znakom kvalitnej topánky je pevná zadná časť a flexibilný predok. Ak toto vami vybraná topánka nespĺňa, jej nosením si s veľkou pravdepodobnosťou chodidlo poškodíte, a nie ochránite. Napriek tomu, že kúpa kvalitných topánok nie je lacnou záležitosťou, z hľadiska vášho zdravia sa táto investícia oplatí.

Tipy na cvičenie:

Najčítanejšie