Hľadanie práce je náročné. Aké sú najčastejšie chyby?

Najčastejšie chyby, ktoé robíme pri hľadaní práce

Posielate týždenne hromady životopisov, no prácu sa vám stále nedarí nájsť? Hľadanie práce sa často spája s týmito najčastejšími chybami.

Chyba #1: Máte nezaujímavý životopis

Ak zamestnávateľ zverejní voľnú pozíciu, rátajte s tým, že na ňu zareagujú stovky uchádzačov. Prečo by ste si mal spomedzi všetkých vybrať práve vás? Ak ho nezaujmete na prvý pohľad už svojím životopisom, ďalšiu šancu nedostanete. V životopise nezavádzajte a uvádzajte len pravdivé informácie. Dajte si tiež záležať na tom, aby bol váš životopis nielen kompletný, ale aj niečím zaujímavý. Nemýľte si však životopis so slohovou prácou. Životopis by mal byť stručný a štrukturovaný.

Základom úspechu pri hľadaní práce je zaujímavý životopis
zdroj: 123RF.com

Chyba #2: Chýba vám motivačný list

Označenie motivačný list môže znieť trochu nadnesene, ale niekedy ide o jednoduchý sprievodný text, ktorý pošlete v e-maile so životopisom. Nestačí len stručne napísať, že v prílohe posielate životopis. Aj keď to od vás potenciálny zamestnávateľ priamo nepožaduje, skúste mu popísať, prečo vás pracovná ponuka zaujala a prečo by si mal vybrať práve vás. Popri životopise je to ďalšia možnosť, ako ho môžete zaujať na prvý pohľad.

Chyba #3: Máte nereálne platové očakávania

Ak ste už viackrát absolvovali aj ďalšie kolá pohovorov a prácu stále nemáte, možno bude problém vo vašich predstavách o odmene za prácu. Nevychádzajte len zo svojho predchádzajúceho platu, ale urobte si tiež prieskum, aký je bežný či priemerný plat v danom odvetví. Vaše požiadavky by mali zodpovedať aj vašim skúsenostiam pre danú pracovnú pozíciu.

Na prijímacom pohovore nikdy neklamte o svojich schopnostiach a nemajte prehnané očakávania
zdroj: 123RF.com

Chyba #4: Podcenili ste prípravu na pohovor

Ak ste už potenciálneho zamestnávateľa zaujali natoľko, že vás pozval na pohovor, dôkladne sa naň pripravte. Buďte pripravení na to, že sa vás personalista bude pýtať podrobnosti z vášho životopisu. Naštudujte si nielen informácie o pozícii, ale tiež o samotnej spoločnosti, ktorá prácu ponúka.  Príprava je naozaj dôležitá, nespoliehajte sa len na svoje improvizačné schopnosti. Zbavíte sa tak stresu a zamestnávateľa presvedčíte.

Náš tip: Nstíhate? 20 tipov, ako si zorganizovať čas.

Chyba #5: Ste príliš prieberčivý

Hľadanie práce je náročné, ale vašu pozíciu na trhu práce ešte zhoršuje, ak ste príliš náročný a prieberčivý. Ak si však neviete nájsť prácu už niekoľko mesiacov, možno je čas z vašich požiadaviek ubrať. Neposielajte vaše životopisy len na tie pracovné ponuky, ktorých požiadavky spĺňate na 100 %. Niekedy postačí aj 70-80 %. Ak je pre vás daná ponuka naozaj zaujímavá, presvedčte zamestnávateľa, že chýbajúce skúsenosti si rýchlo doplníte.

Chyba #6: Neprezentujete sa dostatočne seriózne

Pred samotným pohovorom si dajte záležať tiež na výbere vhodného oblečenia. Dobrý prvý dojem len ťažko urobíte v starých ošúchaných džínsoch a flanelovej košeli. A ešte jedna dôležitá vec. Neprezentujete sa len svojím oblečením, ale aj svojou aktivitou na sociálnych sieťach. Mali by ste vedieť, že personalisti si často kontrolujú aj takéto aktivity. Dávajte si preto pozor aj na to, aké fotografie kde zavesíte a ako sa budete vyjadrovať v diskusiách.

Hľadanie práce určite nie je jednoduché. Ale našli ste sa v týchto chybách aj vy? Potom je načase, aby ste zmenili svoj prístup a onedlho budete mať možno aj vy svoj vysnívaný job 🙂