Poznáte zloženie kozmetiky? Týmto zložkám sa vyhnite

Viete, aké zložky má kozmetika, ktorú používate? Často sú to chemikálie, ktoré škodia nášmu zdraviu. Na aké zloženie kozmetiky by ste si mali dávať pozor?

Vašej pleti škodia rôzne veci. Môžu to byť napríklad aj niektoré vaše každodenné zvyklosti, akými sú nedostatočná hydratácia, nadmerné používanie kozmetiky, neodličovanie na noc a ďalšie. Najviac jej však škodia chemikálie obsiahnuté v kozmetických prípravkoch.

Kozmetický priemysel je v súčasnosti ešte stále veľmi málo regulovaný. Preto sa stáva, že kozmetické prípravky obsahujú chemické zložky škodlivé pre naše zdravie. Patria k nim karcinogény, pesticídy, toxíny a rôzne ďalšie. Zvlášť smutné je to, že takéto zloženie kozmetiky majú aj prípravky, ktoré mnohí výrobcovia prezentujú ako prírodné.

Zloženie kozmetiky môže byť škodlivé, pretože obsahuje látky ako karcinogény, toxíny či pesticídy
zdroj: 123RF

Predtým, ako si určitý prípravok kúpite, si teda pozorne preštudujte zloženie kozmetiky. Aj keď sa na etiketách uvádzajú často krkolomné názvy a pre jednu zložku existujú aj viaceré názvy, predsa sa oplatí čo-to o nich zistiť. Medzi najpoužívanejšie chemikálie v kozmetike, ktorým by ste sa mali vyhnúť, patria najmä:

#1 Parabény

Obsahuje ich 70-90 % kozmetických prípravkov. Na etiketách ich hľadajte pod názvami butylparaben, ethylparaben, isobutylparaben, methylparaben či propylparaben. Využívajú sa ako prezervanty, ktoré predlžujú trvanlivosť kozmetiky a majú zabrániť rozširovaniu plesní, kvasiniek a baktérií. Ich používanie však so sebou prináša negatívne účinky, ako vznik dermatitídy, narušenie hormonálnej rovnováhy, či dokonca rakovina prsníka.

#2 Ftaláty

Tieto toxické prísady sa v kozmetických prípravkoch používajú na zachovanie vône alebo farby. Nachádzajú sa najmä v deodorantoch či balzamoch na pery. Ak na prípravku nájdete označenie “parfémované”, je pravdepodobné, že obsahujú práve ftaláty. Ftaláty spôsobujú reprodukčné problémy a vývojové a neurologické poškodenia.

Dávajte pozor na parféme, ktoré obsahujú ftaláty
zdroj: 123RF

#3 Sulfáty

Sulfáty sú obsiahnuté predovšetkým v čistiacich prípravkoch na tvár, sprchovacích géloch alebo šampónoch. Dodávajú prípravkom ich penivý charakter. Sulfáty sa dokážu veľmi rýchlo vstrebať do pokožky a spôsobujú kožné a respiračné problémy. Sulfáty môžu byť tiež kontaminované rôznymi karcinogénmi, preto by ste sa im mali úplne vyhnúť.

#4 Ťažké kovy

Ťažké kovy, akými sú napríklad olovo, ortuť, arzén, nikel či kadmium, sa nachádzajú najmä v rúžoch, púdroch, maskarách a očných tieňoch. Napríklad olovo sa do kozmetiky nepridáva zámerne, je to vedľajší efekt pridávania farebných prísad. Napriek tomu je však kontaminácia kozmetických prípravkov olovom častá. Ťažké kovy spôsobujú rôzne zdravotné problémy od bolestí hlavy, výkyvov nálad a nevoľností až po reprodukčné a vývojové ochorenia, neurologické, srdcovo-cievne a obličkové poruchy a rakovinu.

Náš tip: 10 tipov pre zdravú a krásnu pleť počas zimy.

#5 Ďalšie škodlivé látky

Vyhnúť by ste sa mali aj produktom, ktoré obsahujú ďalšie škodlivé látky. Sú to najmä:

  • butylované zlúčeniny – BHT, BHA,
  • zlúčeniny polyetylénglykolov (PEG),
  • siloxány,
  • triklosan,
  • 1,4-dioxán,
  • trifenyl fosfát,
  • uhoľný decht,
  • formaldehyd,
  • ďalšie.

Mohlo by sa vám páčiť