Najobľúbenejšie zimné športy Slovákov

žena so snehovou guľou

Sneh za našimi oknami nás láka von. Biela pokrývka u nás vydrží len chvíľu, preto by sme si ju mali užiť. Či sa zabavíte guľovačkou, alebo máte radšej lyžovačku – to už je na vás. Zimné športy sa však u nás dajú praktizovať iba zopár mesiacov, preto by ste nemali váhať.  Ak sa chcete ísť poriadne vyšantiť von do snehu, nezabudnite sa poriadne obliecť. Základom je čiapka, rukavice, nepremokavá bunda, otepľovačky a kvalitné zateplené topánky. Nikdy oblečenie nepodceňujte, lebo práve to vás môže ochrániť pred nepríjemnou chrípkou alebo nádchou. 

Tradičné obľúbené zimné športy

Lyžovanie

Najobľúbenejším zimným športom Slovákov je určite lyžovanie. Či už ide o lyžovanie zjazdové alebo o lyžovanie bežecké, praktizuje ho najviac Slovákov. Nie je sa čomu čudovať, Slovensko má na lyžovačku výborné podmienky a nemusíte za touto kratochvíľou cestovať až do Tatier. Na Slovensku sa nachádza vyše sto lyžiarskych stredísk s vlekmi a lanovkami, pričom väčšina z nich ponúka aj iné aktivity. 

Medzi najlepšie hodnotené lyžiarske strediská na Slovensku patrí napríklad Jasná, Snowparadise Veľká Rača, Orava Snow, Winter Park Malacky, Snowland Valčianska dolina či Štrbské Pleso. Trate na bežecké lyžovanie sa dajú, okrem Tatier, nájsť na aj na nižších pohoriach, ako napríklad v Bielych Karpatoch, Kysuckých Beskydách, Považskom Inovci či v Levočských vrchoch. Dá sa povedať, že akákoľvek turistická trasa s vhodnými snehovými podmienkami je vhodná na bežecké lyžovanie. 

zimné lyžovanie detí

Snowboarding

Tento zimný šport si získava stále viac obľuby, najmä u mladých. Rovnako ako aj jeho adrenalínovejšia verzia freeride snowboarding, čo je snowboardovanie mimo zjazdoviek. Ak ste skúsený snowboardista a trúfate si to vyskúšať, mali by ste vedieť, že na tento druh snowboardingu je potrebný aj špeciálny snowboard a určite by ste to nemali skúšať na tom klasickom. 

Väčšie lyžiarske rezorty majú vybudované tzv. fun parky s rôznymi prekážkami. Snowboardovať sa však dá vo väčšine lyžiarskych stredísk, najlepšie podmienky má pre snowboardistov napríklad Jasná, Orava Snow, Park Snow Donovaly, Martinské hole, Tále alebo Svit – Lopušná dolina.

Korčuľovanie

Tento tradičný a určitým spôsobom veľmi elegantný šport má na Slovensku už dlhú tradíciu. Výhodou je, že jediná výstroj, ktorú ku korčuľovaniu potrebujete, sú korčule. Korčuľovať sa môžete na zimných štadiónoch, verejných klziskách alebo na otvorených ľadových plochách, ako napríklad na rybníku či jazere v parku. V tomto prípade si nezabudnite vždy overiť, či je ľad dostatočne hrubý a zamrznutý. 

Niektoré mestá počas zimného obdobia vytvárajú verejné klziská v centrách a rekreačných oblastiach, často v blízkosti stánkov pri Vianočnom mestečku. Takéto korčuľovanie má nezameniteľnú a čarovnú atmosféru. 

korčuľovanie zimných korčúľ

Sánkovanie a bobovanie

Táto aktivita je veľmi obľúbená najmä u tých najmenších, radosť však vie priniesť nám všetkým a vrátiť nás tak aspoň na chvíľu do detstva. Jediné, čo na sánkovanie potrebujete, je kopec, sánky alebo prípadne boby a samozrejme sneh. Výhodou je, že sánkovať sa skutočne môžete takmer kdekoľvek. Mnoho lyžiarskych stredísk má aj zjazdovky určené na sánkovanie a preto sa nemusíte báť, že sa vaše dieťa bude na lyžovačke nudiť, pokiaľ sa lyžovať nevie alebo sa bojí.

sánkovanie matky s dieťaťom

Netradičné zimné športy

Zimné plávanie a otužovanie

Otužovanie nepatrí práve medzi športy, v poslednej dobe si však získava čoraz viac priaznivcov. Otužovanie je prospešné pre naše zdravie aj imunitný systém, zimné otužovanie v ľadovej vode (menej ako 10°C) sa však neodporúča ak s ním nemáte skúsenosti a neotužujete sa pravidelne. Zimné plávanie je, ako nám hovorí názov, plávanie v studenej vode po dobu dvoch alebo troch minút. Je omnoho náročnejšie ako otužovanie a tiež sa neodporúča ľuďom, ktorí s otužovaním nemajú skúsenosti.

Skialpinizmus

Tento druh zimného športu je veľmi náročný a je určený len pre skúsených lyžiarov a horolezcov. Skialpinizmus je kombináciou lyžiarskej turistiky, vysokohorského lyžovania a horolezectva a dá sa povedať, že je to vysokohorská túra na lyžiach. Na praktizovanie tohto športu je najlepšie mať špeciálnu výstroj. Aj na Slovensku sa dajú nájsť náročné terény, ktoré sú pre skialpinistov atraktívne. Veľmi dobré podmienky sa dajú nájsť vo Vysokých, Nízkych v Západných Tatrách, taktiež v Malej a Veľkej Fatre.

zimné športy a zimná turistika na horách

Paragliding

Paragliding je lietanie pomocou padákových klzákov a patrí medzi najmladšie letecké športy. Slovensko má pre tento druh športu veľmi dobré podmienky, najmä vďaka svojmu hornatému terénu. Ak sa nebojíte výšok a chcete sa tomuto športu venovať, môžete si zaplatiť niekoľkodňový kurz lietania na ktorejkoľvek škole paraglidingu a na Slovensku ich máme hneď niekoľko. Ak si chcete paragliding vyskúšať iba rekreačne, tak sa môžete preletieť v tandeme s odborným inštruktorom. Jediné čo na to potrebujete, je priaznivé počasie a dobré poveternostné podmienky.

Paragliding sa dá samozrejme praktizovať v ktoromkoľvek ročnom období, výhľad na snehom pokrytú krajinu však má svoje magické čaro. 

Psie záprahy

Možno ste o tom nevedeli, no preteky psích záprahov majú na Slovensku už dlhú tradíciu. V Park Snow Donovaly sa už od roku 1996 pravidelne konajú Majstrovstvá Sveta a Majstrovstvá Európy v tomto športe. Okrem tejto lokality sa preteky psích záprahov konajú aj vo Veľkej Fatre a na Orave. 

Na takýchto pretekoch sa môžete zúčastniť ako divák a určite si odtiaľ prinesiete nezabudnuteľný zážitok. Ak máte deti, tak tým sa bude takto strávený čas určite veľmi páčiť. Pri súťažiach je takmer vždy možnosť osobne si vyskúšať jazdu v psom záprahu a to by ste určite nemali zmeškať. 

zimné športy psie záprahy

Zdroje:
Zdroj obrázkov: pexels
https://slovakia.travel/co-vidiet-a-robit/sport-a-aktivny-oddych/zimne-sporty 
https://www.onthesnow.sk/slovensko/lyziarske-strediska