Žihľava pre zdravie i krásu

Nie je náhodou, že žihľava sa označuje za kráľovnú liečivých bylín. Využívať ju môžu naozaj všetci, bez ohľadu na vek či na pohlavie. Jej účinky sú totiž nepopierateľné a nielen v oblasti liečenia, ale aj v oblasti krásy má nezameniteľné účinky.

Zber žihľavy

Žihľavu je najideálnejšie zbierať v jarných mesiacoch a na miestach, ktoré sú čisté a slnečné. Najlepšie je pritom zbierať mladé rastliny, nie tie prebujnené – tie totiž obsahujú väčšie množstvo dusičnanov a nie sú vhodné pre liečebné účely. Žihľavu sušte pri vyšších teplotách na tienistom mieste, aby ostali listy zelené. Počas sušenia listy pravidelne obracajte.

Žihľava vs. žihľavka

Na prvý pohľad tak podobné pojmy, napriek tomu však tak rozdielne. Žihľavka totiž nemá so žihľavou vôbec nič spoločné. Žihľavka je kožná reakcia, ktorá sa prejavuje vyvýšenými miestami na koži (opuchmi), svrbením, pálením a začervenaním pokožky. Ide teda o podobné prejavy, aké vznikajú pri popŕhlení žihľavou – preto ten podobný názov.

V jarných mesiacoch a na miestach, ktoré sú čisté a slnečné je žihľava najideálnejšia na zber
zdroj: 123RF

Čo všetko dokáže žihľava liečiť?

Na liečbu sa nepoužívajú len jej listy, ale aj vňať a koreň. Tieto jej časti sa využívajú na výrobu rôznych prostriedkov, a to ako vo farmaceutickom, tak i v kozmetickom priemysle. Na čo všetko je žihľava dobrá?

Pomôcť vám môže s problémami ako:

  • Nádcha (klasická aj alergická). Žihľava totiž podporuje imunitný systém.
  • Zväčšená prostata. Pomáha pritom s problémami ako časté nočné močenie, príliš časté močenie, bolesti pri močení či nemožnosť sa úplne vymočiť.
  • Zápal močových ciest. Práve preto je často súčasťou urologických čajov.
  • Zápal kĺbov. Zmierňuje ich opuch, zápal i samotnú bolesť.
  • Žihľava totiž stimuluje činnosť pankreasu, čím znižuje vstrebávanie cukru v črevách.
  • Vysoký krvný tlak. Žihľava totiž skvele odvodňuje, čo pomáha pri znižovaní krvného tlaku.
  • Strata vlasov. Žihľava stimuluje ich rast.
  • Táto zázračná rastlina má schopnosť celkovo ošetrovať pokožku hlavy, v dôsledku čoho dokáže zmierniť aj problémy s lupinami.
  • Problémy s pokožkou. Ako prísada v rôznych krémoch a maskách vám pomôže s akné.

Žihľava je však prísadou aj mnohých čajov, pien do kúpeľa či potravinových doplnkov. Ide naozaj o „všeliek“, ktorý prospieva k celkovej regenerácii organizmu a k zlepšeniu zdravotného stavu. Určite ňou nič nepokazíte.

Mohlo by sa vám páčiť