Zelené superpotraviny

smoothie_zelené_superpotraviny

Zelené superpotraviny sú bohatým prírodným zdrojom mnohých dôležitých vitamínov, aminokyselín, enzýmov, vlákniny a antioxidantov. Všetko toto poskytujú nášmu telu v prirodzenej podobe, ktorú telo dokáže spracovať a využiť na maximum. Medzi najvyhľadávanejšie zelené superpotraviny jednoznačne patrí chlorella, mladý jačmeň a spirulina. V dnešnom článku si predstavíme nielen tieto, ale aj mnohé ďalšie známe zelené superpotraviny. Priblížime vám ich účinky na ľudský organizmus a vysvetlíme si, prečo sú také zázračné a medzi ľuďmi obľúbené.

Zelené superpotraviny:

  • chlorella
  • mldý jačmeň
  • spirulina
  • zelená pšenica
  • morský jameň

Chlorella

Chlorella je zelená sladkovodná jednobunková riasa. Obsahuje širokú škálu biologicky aktívnych látok, nakoľko je jedným z najbohatších zdrojov chlorofylu, ktorému vďačíme za život na tejto planéte. A práve tento jej vysoký zdroj chlorofylu je dôležitý pre naše bunky, ktoré okysličuje a tým udržiava naše telo zdravé. Navyše už spomínaný chlorofyl dokonca obsahuje horčík, ktorý je pre naše telo takisto dôležitý. Má vysoký obsah makroživín a mikroživín. Z makroživín sú v chlorelle najbohatšie zastúpené bielkoviny. To práve vďaka tomu, že obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, čím je pre telo kompletným zdrojom bielkovín, preto sa radí medzi najlepšie zelené superpotraviny.

Čo sa týka minerálnych látok, chlorella obsahuje fosfor, draslík, vápnik a železo. Okrem toho obsahuje veľké množstvo celulózy. Celulóza pri priechode tenkým a hrubým črevom na seba nadväzuje škodlivé látky, ktoré sa v našom tele pravidelne usádzajú. Medzi takéto škodlivé látky patria plesne, baktérie, vírusy a toxíny. Telo však celulózu nevie stráviť, a tak je spolu s toxínmi, ktoré na seba naviaže, vylučovaná z tela von.

 

Mladý jačmeň

Mladý jačmeň sú výhonky mladej zelenej trávy. Pre zachovanie kvality a účinkov tejto trávy je potrebné, aby bola šetrne spracovaná, ideálne pri teplote 30-31 °C. Mladé výhonky obsahujú kompletnú ponuku živín, čím podporujú v tele všetky prirodzené pochody. Obsahuje vitamíny skupiny B – B1, B2, B3, B6, ako aj vitamín C, E a iné. Mladý jačmeň je bohatý aj na aminokyseliny, konkrétne na lysín, leucín, glycín, prolín či izoleucín. Čo sa týka minerálov, obsahuje draslík, železo, vápnik a horčík. Taktiež obsahuje veľké množstvo enzýmov a antioxidantov. Práve kvôli tomu ho odporúčame piť ráno nalačno, čím sa naštartujú všetky tráviace enzýmy a ako bonus vás aj parádne nakopne, nakoľko je to známy „životabudič“.

Menej známy fakt je, že mladý jačmeň obsahuje aminokyselinu triptofán. Z triptofánu sa tvorí serotonín, ktorý, ak ho nie je dostatok, je zodpovedný za únavu a depresiu. Večer sa serotonín mení na melatonín, inak známy ako hormón spánku.

Mladý jačmeň okrem svojej schopnosti vyživiť naše telo, dokáže pomôcť a preliečiť rôzne zdravotné problémy. Preto je vhodné ho užívať pri problémoch s trávením, pre zrýchlenie metabolizmu. Obsiahnutý chlorofyl znižuje prekyslenie žalúdka, zlepšuje stav žalúdočných stien a z toho dôvodu je vhodný pri refluxe, pálení záhy či vredoch. Rovnako sťahuje ako vnútorné, tak aj vonkajšie zápaly. Jačmeň priaznivo pôsobí na peristaltiku čriev a vyprázdňovanie, zlepšuje stav tenkého a hrubého čreva. Pozitívne pôsobí na pokožku, ekzémy a kožné problémy. 

smoothie_zelené_superpotraviny
Zdroj: www.freepik.com

Spirulina

Sladkovodná mikroriasa, ktorá dokáže regulovať glukózu, krvný tlak a cholesterol. Pomáha pri zápalových bolestiach, chráni pred ochorením srdca, pečene a obličiek. Má antioxidačné účinky a podporuje imunitný systém. Znižuje sprievodné alergické prejavy, zlepšuje trávenie a podporuje mozgovú funkciu. Je bohatá na obrovský počet vitamínov – od A, B1, B2, B3, B6, B9, C až po vitamín E. Obsahuje veľké množstvo proteínov, ktoré tvoria priemerne až 60% jej celkového obsahu. Zaujímavý fakt je, že telu dodáva viac proteínov než samotné orechy a to už stojí za zváženie, že?

Práve kvôli takému množstvu proteínov, ktoré obsahuje, by sa nemala konzumovať pár hodín pred spánkom. Taktiež má vysoký obsah vápnika – 100g spiruliny obsahuje rovnaký podiel ako plnotučné mlieko. V porovnaní s mrkvou má o 3100% viac betakaroténu. Jej dôležitá úloha spočíva taktiež aj v zbavovaní tela od toxínov vrátane tých, ktoré telo nedokáže vyplaviť iným spôsobom, prípadne v ňom zostávajú príliš dlho. Toto môže mať za následok možné tráviace ťažkosti v prvých dňoch jej užívania. Hoci sú tieto indikácie len zriedkavé, môžu sa u niektorých ľudí objaviť, avšak, do pár dní isto odoznejú.

 

Zelená pšenica

Zelené výhonky pochádzajú z klasickej pšenice ako ju poznáte a vidíte na poliach. Rozdiel je v tom, že k zberu dochádza veľmi skoro, ešte kým rastlina stihne vykvitnúť. Práve to jej zaručuje veľké množstvo chlorofylu, zachová si svoju jasne zelenú farbu a neobsahuje lepok.

Účinky zelenej pšenice:

  • je zelená superpotravina, ktorá je bohatá na vitamíny A,C,E ,  antioxidanty a iné, pre telo dôležité látky akými sú železo, horčík, vápnik a mnohé ďalšie
  • je dobrá pri detoxikácií tela, pomáha pri poruchách trávenia
  • zlepšuje metabolizmus, zvyšuje obranyschopnosť, zlepšuje kvalitu pleti a vlasov
  • pôsobí protizápalovo a antisepticky
  • dodáva energiu, podporuje kognitívne funkcie
  • zabraňuje nežiadúcemu ukladaniu cholesterolu a vyrovnáva hladinu cukru v krvi

Okrem toho si ju môžete pridať do smoothie, ale napríklad i do polievok či  muffinov. Chuť má podobnú s jačmeňom, avšak ľudia často uvádzajú, že je neutrálnejšia. Ak ale máte alergie na rastliny, odporúča sa konzultovať to s odborným ošetrujúcim lekárom.

 

Morské riasy

Sú hlavnou zložkou potravy mnohých živočíchov a už tisíce rokov tvoria neodmysliteľnú súčasť stravovania a liečenia v Číne, Kórei či Japonsku. Nájdete ich nielen v mori, ale aj v jazerách a sladkovodných riekach. Zatiaľ čo riasy v moriach sú spravidla jedlé, riasy v sladkovodných riekach a jazerách bývajú pre človeka zväčša jedovaté.

Jedlé morské riasy sú zelené superpotraviny, ktoré obsahujú rôzne minerály a stopové prvky. Medzi tie najdôležitejšie patria vápnik, horčík, železo, zinok a veľká škála vitamínov, ako sú A, B, B17, C, E a iné. Obsahujú 15krát viac minerálnych látok v porovnaní so zeleninou. Sú kvalitné a pre telo najľahšie využiteľné zdroje stráviteľných bielkovín, vlákniny a uhľohydrátov.

Prínosy pre zdravie:

  • pri poruchách štítnej žľazy, ochrana pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
  • pri pravidelnej konzumácií podporuje chudnutie
  • antioxidačné, antialergénne a protektívne účinky
  • chránia pred rednutím kostí, poškodením kože a reumatoidnou artritídou
  • eliminujú vplyv rádioaktívnych a chemických látok na organizmus
  • uvádza sa aj ako liek na mužskú a ženskú neplodnosť
  • ako prísada v pleťových maskách pri zväčšených póroch a nadmerných vráskach
morské_riasy_zelené_superpotraviny
Zdroj: www.freepik.com

Účinok zelených superpotravín na náš organizmus je komplexný. Zelené supotraviny nás čistia, hoja naše zápaly, podporujú obnovu normálnej činnosti mikroflóry, zvyšujú našu obranyschopnosť, pôsobia probioticky, vytvárajú telu ideálne pH prostredie, pomáhajú pri hormonálnych problémoch ako aj pri autoimunitných ochoreniach. Nemajú žiadne nežiadúce účinky a pritom pomáhajú nášmu organizmu na viacerých úrovniach súčasne. Avšak, nie každá zelená superpotravina je kvalitná, nakoľko veľmi záleží na jej spracovaní. Napríklad kvalitu jačmeňa si viete overiť tak, že si ho spravíte a ak po chvíli prášok klesne nadol pohára alebo obsahuje penu nepeknej zelenej farby, tak nie je kvalitný a vášmu telu môže viac uškodiť než pomôcť. Preto odporúčam vyhľadať firmy, ktoré venujú pozornosť ich spracovaniu a samozrejme počítať aj s vyššou cenou. No naše telo si zaslúži to najlepšie, a tak sa takáto investícia určite oplatí.