Zážitkové saunovanie a saunové rituály

Klasické saunovanie, pri ktorom človek pokojne leží a relaxuje už nie je také populárne ako bývalo. Do popredia sa dostáva trend zážitkového saunovania, kedy si v saune nielen oddýchnete, ale tiež sa dobre zabavíte. Zážitkové saunovanie si získalo mnoho priaznivcov aj na Slovensku – väčšina hotelov ho zaradila do svojej ponuky.

Náš tip: Saunujte sa správne. Aká sauna je pre vás tá pravá?

Zážitok, pri ktorom si oddýchnete a ešte dlho naň budete spomínať, presne o tom je zážitkové saunovanie. Spestrenie tradičného pobytu v saune pod vedením skúseného pracovníka si užijete sami, s partnerom či s partiou. Netradičný zážitok býva zvyčajne spojený s pílingom, aromaterapiou, metličkovaním v saune, grilovaním alebo saunovým divadlom. Takéto nápadité ceremoniály a šou lákajú do sauny čoraz viac zvedavcov.

Zábava pod dohľadom profesionála

Ak sa ocitnete v zážitkovej saune, nemusíte robiť nič, iba si vychutnávať daný moment. O všetko ostatné sa postará profesionálny saunér alebo ceremoniár, ktorý má na starosti okrem realizácie dokonalého zážitku aj jeho samotnú prípravu. Na začiatku vás oboznámi s tým, ako bude celý ceremoniál prebiehať a čo od toho všetkého môžete očakávať. Po niekoľkých úvodných pokynoch sa začne to pravé hýčkanie vašich zmyslov. Ceremoniár poleje vodou rozhorúčené kamene, pridá vonné esencie a s pomocou uteráku rozvíri v saune vzduch.

Atmosféru medzitým dopĺňa príjemná relaxačná hudba, ktorá pôsobí ako balzam na dušu a častokrát nechýba ani podmanivá svetelná šou. Saunový ceremoniál sa mení na neopakovateľný zážitok aj vďaka príbehom, ktoré pritom hosťom saunér rozpráva. Všetko už len podčiarkne vôňa masážnych olejov, bylinkových alebo soľných pílingov, ktoré si návštevníci počas ceremoniálu natierajú na telo. Keďže aj to najlepšie raz musí skončiť, preto trvá celá pocedúra približne 10 až 15 minút.

Sila saunovej kozmetiky

Počas celého saunovania je vaše telo rozmaznávané  blahodárne pôsobiacimi esenciami. Med, čokoláda, jogurt, bylinky a drvená soľ sú ingrediencie, vďaka ktorým sa budete cítiť ako v siedmom nebi. Aby mala saunová kozmetika požadovaný účinok, vždy musí byť vyrobená z čisto prírodných produktov, preto pokiaľ môžete, overte si jej pôvod. Pokiaľ jej naozaj z prírodných zdrojov, jedno je isté – po jej použití ostane vaša pokožka krásne prečistená a rozžiarená a vy omladnete o niekoľko rokov.

saunovanie
zdroj: 123RF

Prečo áno zážitkovému saunovaniu

Kto zážikové saunovanie ešte nezažil, môže mať prirodzene obavu z toho, čo ho tam vlastne čaká. Kto už, naopak, túto aktivitu vyskúšal, nebanuje, ale pravdepodobne ju odporúča všetkými desiatimi. Pokiaľ aj vy patríte do prvej kategórie ľudí, ktorí stále váhajú či do toho ísť, alebo nie, máme pre vás tipy, ktoré vám možno v rozhodovaní pomôžu.

Zažijete zábavu

Takú, akú sa vám pri klasickom saunovaní zažiť nepodarí. Napríklad pri saunovom divadle alebo šou sa môžete zapojiť do tanca alebo spevu. Saunér hostí tiež zapája do deja a môže vás vyzvať, aby ste spolu s ním znázornili nejaké gesto alebo opakovali pokrik.

Uvoľní sa telo aj myseľ

Ďalším plusom zážitkového saunovania je, že počas neho nemusíte myslieť na nič, iba sa sústrediť na konkrétny moment. Keď vám do nosa udrie vôňa esenciálnych olejov, okamžite zabudnete na všetky starosti.  Sauna navyše dopomôže vašej kráse, pretože prečistí vašu pokožku a zjemní ju pílingom.

Spoločné zážitky utužujú priateľstvo

Hovorí vám niečo výrok „tie najlepšie historky sa nikdy nezačínajú vetou: keď som jedol šalát…“? V zážitkovej saune sa o tom môžete presvedčiť dvojnásobne. Spoločný zážitok s partnerom, kamarátmi či kolegami spojený s chvíľkami plnými relaxu a zábavy sa stane skvelou spomienkou, ktorú si budete s úsmevom na tvári ešte dlho pripomínať.

Mohlo by sa vám páčiť