Chcete vedieť, ako na zazimovanie záhrady? Poradíme vám

Ako zazimovať záhradu

Leto sa s nami definitívne na pár mesiacov rozlúčilo. Je čas pomýšľať na zimu a na zazimovanie záhrady. Pripravte teda na zimný odpočinok aj váš trávnik, hriadky či terasu.

Prečo treba zazimovať záhradu?

Pýtate sa, prečo vlastne treba pripraviť záhradu na zimu? Pre rastliny a pôdu je totiž dôležitý vegetačný pokoj, počas ktorého môžu zregenerovať svoje sily. Ak sa teda v jeseni postaráte o zazimovanie záhrady, odvďačí sa vám za to nasledujúcu sezónu. A pre vás je to možno efektívny spôsob, ako zabojovať s prípadnou jesennou depresiou 🙂

Čo by ste teda ešte pred nástupom zimy mali určite urobiť? Ako na zazimovanie záhrady?

#1 Postarajte sa o trávnik

K základným krokom pre zazimovanie záhrady patrí starostlivosť o trávnik. Trávnik pokoste, ale nechajte mu trochu vyšší strih. Vyhrabte z neho dôkladne všetko lístie, kôru a konáriky. Na likvidáciu agresívnych burín môžete použiť herbicídy. Koncom októbra trávnik pohnojte špeciálnym hnojivom. Trávnik môžete tiež prerezať a povalcovať, aby ste utužili pôdu, z ktorej vyrastá.  

#2 Orežte stromčeky

Poorezávajte všetky suché, polámané alebo napadnuté konáre stromov a kríkov. Kmene mladých stromov obaľte jutovinou, trstinovými rohožami alebo netkanou textíliou tak, aby boli chránené pred prípadným poohrýzaním divými zvieratami. Stĺpovité ihličnaté stromy zviažte tak, aby ich v zime nepoškodil ťažký sneh.  

Na jeseň by ste mali orezať takisto aj ruže. Výhonky však len mierne skráťte, s dôkladnejším rezom by ste mali počkať do jari. K ružiam nezabudnite prihrnúť viac zeminy, môžete použiť preosiaty kompost alebo záhradnícky substrát. V tomto období stále môžete ruže aj vysádzať.

#3 Presťahujte kvety

Trvalky ako muškáty či fuchsie, ktoré máte na oknách či na balkóne, presťahujte do vnútorných priestorov, napríklad do pivnice. Pozor však, nedávajte ich do vykurovaných priestorov, ani do miestností, do ktorých preniká mráz.  

Ak máte v záhrade skalku, odstráňte z nej napadané konáriky a lístie a pozakrývajte ju ihličím. Doplňte tiež kamennú sutinu, aby boli korene rastliniek lepšie chránené. Nad skalničky citlivé na zimnú vlhkosť pripevnite ochranné striešky.

#4 Pozbierajte úrodu

Pozbierajte aj neskorú úrodu skôr, ako ich znehodnotí nočný chlad. Pooberajte zimné hrušky, jablká a orechy. Teploty tesne nad nulou zvládnu iba vybrané druhy zeleniny – napríklad kel, petržlen, zimný pór či pekinská kapusta. Aj tie však pre istotu prekryte textíliou.

Náš tip:

#5 Vyberte zo zeme

Ak pestujete georgíny a mečíky, zostrihnite ich, keď sa teplota blíži k nule. Vybraté hľuzy vysušte a odložte na suché, tmavé a chladné miesto. Vykopte tiež bylinky, ktoré chcete používať v zime. Napríklad pažítku či listový petržlen môžete presadiť do kvetináčov a pestovať vo vnútri na okennej parapete. Prázdne záhony po zelenine a letničkách nezabudnite pred nástupom zimy porýľovať a pohnojiť.

#6 Zasaďte, čo sa dá

Skôr, ako začne mrznúť, zasaďte do pôdy tulipány a cesnak, prípadne zasejte aj mrkvu, ktorá dokáže prezimovať a na jar vyklíči. V jeseni je tiež ideálny čas na zasadenie väčšiny listnatých stromov, ruží a trvaliek.